Ćwiczenia z kreatywności: przestrzenie emancypacyjnej edukacji

Emilii Plater 51, Warszawa mapa

sobota 20.08.2016

Ćwiczenia z kreatywności: przestrzenie emancypacyjnej edukacji

Jak przełamać rutynę systemu edukacyjnego, w którym nauczanie ex cathedra i przyswajanie faktów są nadal głównymi formami zdobywania wiedzy?

Ekspozycja “Ćwiczenia z kreatywności: przestrzenie emancypacyjnej edukacji” poświęcona jest artystom, którzy w swojej praktyce wiele uwagi poświęcali misji edukacyjnej. Opracowywali ćwiczenia i warsztaty pobudzające kreatywność, budujące więzi międzyludzkie. Podczas tej edycji „Lata w mieście” nacisk położny będzie nie tyle na obcowanie z dziełami sztuki, co na wykorzystanie artystycznych metod pracy. Zainspirowani działalnością artystów proponujemy alternatywną, nieformalną edukację, w której nie jest najważniejszy efekt ale proces wspólnego uczenia się i doświadczania.

Wystawę w Muzeum przy Pańskiej 3 można oglądać przez całe wakacje, od 24 czerwca do 4 września, podczas warsztatów i oprowadzań.

PROGRAM

ZAJĘCIA DLA DZIECI W RAMACH AKCJI LATO W MIEŚCIE

Zajęcia przeznaczone są dla zorganizowanych grup uczniów szkół podstawowych klas 1-6. Oferta składa się z czterech modułów tematycznych do wyboru. Zapisy przez formularz na stronie www.artmuseum.pl

1 Przestrzeń

[Kreatywność i architektura]

W jaki sposób architektura kształtuje przestrzeń? Jakie są nasze tradycyjne wyobrażenia o tym, czym architektura powinna być? Czy można myśleć o nich w kategoriach elastyczności, mobilności i odpowiadania na potrzeby użytkowników?

2 Komunikacja

[Kreatywność i język]

Jak komunikujemy się ze sobą? Czy używanie słów jest jedynym sposobem? Sztuka jest formą komunikacji wizualnej. Podczas spotkania w muzeum wypróbujemy zarówno metody zabaw językowych, jak i obrazkowych, spróbujemy inaczej niż na co dzień wykorzystywać swoje możliwości.

3 Forma i kompozycja

[Kreatywność i świat wokół]

Czym jest forma i co się na nią składa? Czym różni się forma dzieł sztuki od formy otaczających nas przedmiotów? Ćwiczenia i zabawy z formą to doświadczanie różnorodności świata. Zapraszamy najmłodszych do eksperymentowania, w którym nie liczy się efekt, ale proces odkrywania.

4 Relacje

[Kreatywność i ludzie]

W jaki sposób określamy nasze relacje z innymi ludźmi? Czego możemy nauczyć się od siebie nawzajem? Czy z przedmiotami też nas coś łączy? Zajęcia nawiązują do sytuacji wyobrażania sobie świata jako wielkiej sieci relacji pomiędzy ludźmi i przedmiotami, naturą i kulturą. Wspólnie zastanowimy się nad tym, co wynika z tych połączeń.

Informacje praktyczne:

  • Maksymalna ilość grup w trakcie akcji ok. 150
  • Zajęcia prowadzimy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9:30, 11:00, 12:30

oraz 14:00

  • Jeden koordynator może zapisać maksymalnie 3 grupy
  • Liczba uczestników w grupie ok. 20 osób

DZIAŁANIA OTWARTE

Bezpłatne warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat

  • 6 sierpnia – Komunikacja, czyli kreatywność i język
  • 20 sierpnia – Obraz, czyli kreatywność i wszystko, co widać
  • 3 września – Relacje, czyli kreatywność i to, czego uczymy się od siebie

    Na zajęcia obowiązują zapisy: zapisy@artmuseum.pl

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
muzeum-sztuki-nowoczesnej

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Ostatnie miesiące przyniosły dużo zmian i ważnych wydarzeń dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i dla jego publiczności. Do 1 maja można było oglądać trzy ostatnie wystawy w Emilii, a 14 maja o północy – w samym środku Nocy Muzeów – Muzeum ostatecznie …

Więcej

Zobacz także