Ekspozycja “Ćwiczenia z kreatywności: przestrzenie emancypacyjnej edukacji” poświęcona jest artystom, którzy w swojej praktyce wiele uwagi poświęcali misji edukacyjnej. Opracowywali ćwiczenia i warsztaty pobudzające kreatywność, budujące więzi międzyludzkie. Podczas tej edycji „Lata w mieście” nacisk położny będzie nie tyle na obcowanie z dziełami sztuki, co na wykorzystanie artystycznych metod pracy. Zainspirowani działalnością artystów proponujemy alternatywną, nieformalną edukację, w której nie jest najważniejszy efekt ale proces wspólnego uczenia się i doświadczania.
Wystawę w Muzeum przy Pańskiej 3 można oglądać przez całe wakacje, od 24 czerwca do 4 września, podczas warsztatów i oprowadzań.
PROGRAM
ZAJĘCIA DLA DZIECI W RAMACH AKCJI „LATO W MIEŚCIE”
Zajęcia przeznaczone są dla zorganizowanych grup uczniów szkół podstawowych klas 1-6. Oferta składa się z czterech modułów tematycznych do wyboru. Zapisy przez formularz na stronie www.artmuseum.pl
1 Przestrzeń
[Kreatywność i architektura]
W jaki sposób architektura kształtuje przestrzeń? Jakie są nasze tradycyjne wyobrażenia o tym, czym architektura powinna być? Czy można myśleć o nich w kategoriach elastyczności, mobilności i odpowiadania na potrzeby użytkowników?
2 Komunikacja
[Kreatywność i język]
Jak komunikujemy się ze sobą? Czy używanie słów jest jedynym sposobem? Sztuka jest formą komunikacji wizualnej. Podczas spotkania w muzeum wypróbujemy zarówno metody zabaw językowych, jak i obrazkowych, spróbujemy inaczej niż na co dzień wykorzystywać swoje możliwości.
3 Forma i kompozycja
[Kreatywność i świat wokół]
Czym jest forma i co się na nią składa? Czym różni się forma dzieł sztuki od formy otaczających nas przedmiotów? Ćwiczenia i zabawy z formą to doświadczanie różnorodności świata. Zapraszamy najmłodszych do eksperymentowania, w którym nie liczy się efekt, ale proces odkrywania.
4 Relacje
[Kreatywność i ludzie]
W jaki sposób określamy nasze relacje z innymi ludźmi? Czego możemy nauczyć się od siebie nawzajem? Czy z przedmiotami też nas coś łączy? Zajęcia nawiązują do sytuacji wyobrażania sobie świata jako wielkiej sieci relacji pomiędzy ludźmi i przedmiotami, naturą i kulturą. Wspólnie zastanowimy się nad tym, co wynika z tych połączeń.
Informacje praktyczne:
- Maksymalna ilość grup w trakcie akcji ok. 150
- Zajęcia prowadzimy od poniedziałku do piątku w godzinach: 9:30, 11:00, 12:30
oraz 14:00
- Jeden koordynator może zapisać maksymalnie 3 grupy
- Liczba uczestników w grupie ok. 20 osób
DZIAŁANIA OTWARTE
Bezpłatne warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat
- 6 sierpnia – Komunikacja, czyli kreatywność i język
- 20 sierpnia – Obraz, czyli kreatywność i wszystko, co widać
- 3 września – Relacje, czyli kreatywność i to, czego uczymy się od siebie
Na zajęcia obowiązują zapisy: zapisy@artmuseum.pl
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Ostatnie miesiące przyniosły dużo zmian i ważnych wydarzeń dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i dla jego publiczności. Do 1 maja można było oglądać trzy ostatnie wystawy w Emilii, a 14 maja o północy – w samym środku Nocy Muzeów – Muzeum ostatecznie …
zapisy@artmuseum.pl
http://artmuseum.pl/pl/wydarzenia/z-archiwum-x