Codzienność w Przedmiotach – wystawa

Stara Twierdza, Gdańsk mapa

wtorek 16.08.2016 do środa 31.08.2016

muzeum historyczne miasta gdanska 2016 lato

„Codzienność w Przedmiotach” – wystawa czasowa w Twierdza Wisłoujście Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Życie codzienne toczące się na przestrzeni wieków w Twierdzy Wisłoujście jest tematem przygotowywanej przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska wystawy „Codzienność w przedmiotach. Badania archeologiczne w Twierdzy Wisłoujście”. Ekspozycja ma stanowić,zgodnie z intencją jej twórców, dodatkowe narzędzie narracji związanej z życiem dawnych Gdańszczan. Dotychczas zasób wiedzy o obiekcie przekazywali wyłącznie przeszkoleni przewodnicy.

„Prezentowane eksponaty zostały pozyskane w trakcie wielu lat badań archeologicznych prowadzonych w obiekcie. Wśród zabytków charakterystycznych dla militarnego charakteru obiektu (broń, kule, pociski, elementy mundurów) odnalezione zostały zabytki będące własnością rodzin żołnierzy i mieszkańców cywilnych – ozdoby, biżuteria, przybory do szycia, okucia książek, zabawki, naczynia wykorzystywane w kuchni, reprezentacyjne kielichy, aptekarskie przybory, butelki oraz wyposażenie wnętrz. Wystawa będzie prezentacją oryginalnych przedmiotów użytkowanych przez mieszkańców Twierdzy na przestrzeni wieków (od XV do XX wieku). Część militarna ekspozycji zostanie wzbogacona przykładami broni białej oraz palnej z XVII-XIX wieku, użyczonymi przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.” – mówią Katarzyna Krawczyk oraz Grzegorz Jedlicki, twórcy wystawy.

Twierdza Wisłoujście prócz funkcji militarnych pełniła również funkcję reprezentacyjną. Była jednym z głównych punktów wizytacji dla dostojników krajowych i zagranicznych, odwiedzających Gdańsk. Wizytującymi byli królowie polscy: Zygmunt III, Władysław IV oraz Jan Kazimierz z dynastii Wazów, Jan III Sobieski, Stanisław Leszczyński oraz Sasowie – August II i August III. Kompleks fortyfikacyjny stanowił wizytówkę Gdańska świadczącą o jego sile i potędze. Budził podziw rozmachem realizacji założeń obronnych, uzbrojeniem, ceremoniałem reprezentacyjnym oraz wyszkoloną załogą. Wśród mieszkańców Twierdzy Wisłoujście źródłowo poświadczeni są także jej pozostali mieszkańcy, pełniący rozmaite funkcje na rzecz stacjonujących tu żołnierzy: kapelan, kościelny, dzwonnik, nauczyciel, grabarz, felczer, sanitariusz, pisarz, ślusarz, zegarmistrz, rybacy, służący i pomocnicy oraz robotnicy.

Wystawa, otwarta pomiędzy 25.06-31.08.2016 r., włączona zostanie w trasę zwiedzania Twierdzy Wisłoujście. Obsługa przewodnicka wliczona jest w cenę biletu wstępu. Ze względu na prowadzone prace remontowo-konserwatorskie dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Oddział Twierdza Wisłoujście Muzeum Historycznego Miasta Gdańska ulegają zmianie. Informacje na ten temat można znaleźć na www.mhmg.pl.

 

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska – do 2000 r. istniejące pod nazwą Muzeum Historii Miasta Gdańska. Instytucja gromadząca zbiory dokumentujące historię Gdańska od średniowiecza do XX wieku. Muzeum zostało utworzone 31 marca 1970 uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej jako oddział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. Główna siedziba mieści się w Ratuszu Głównego Miasta, dawnej siedzibie władz miejskich. W placówce wzniesionej w XIV w., zaczęto gromadzić zbiory dokumentujące dzieje miasta od średniowiecza do współczesności. Obecnie Muzeum, składa się z 8 oddziałów odwiedzanych rocznie przez około 350 tyś. gości z Polski i świata.

Informacje o Twierdzy Wisłoujście: http://mhmg.pl/oddzial/7/twierdza-wisloujscie

 

Godziny otwarcia:

  • od 1 lipca do 31 sierpnia w godzinach 10:00-18:00 (ostatnie zwiedzanie o godz. 17.20)
Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Oferta-edukacyjna-Muzeum-Historycznego-Miasta-Gdańska

Twierdza Wisłoujście - oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

Uwaga! Oddział czynny sezonowo.  Twierdza Wisłoujście to niezwykły zabytek sztuki fortyfikacyjnej. Jej nazwa wywodzi się z czasów, gdy ujście Wisły znajdowało się bezpośrednio na północ od Twierdzy. Miejsce to stanowiło ważny z punktu widzenia strategicznego teren, …

Więcej

Adres:

Gdańsk, ul. Stara Twierdza 1


Kontakt:

58 76 79 164
twierdza.wisloujscie@mhmg.pl
http://www.mhmg.pl/index.php?oddzial=7

Zobacz także