CHINY W OBIEKTYWIE. Piękno, tradycja, nowoczesność – Grudziądz

piątek 21.03.2014 do niedziela 31.08.2014

CHINY W OBIEKTYWIE. Piękno, tradycja, nowoczesność – Grudziądz

Zapraszamy na wystawę „CHINY W OBIEKTYWIE. Piękno, tradycja, nowoczesność”.

Patronat honorowy nad wystawą objęli:
Konsul Generalna Chińskiej Republiki Ludowej – Liu Yuanyuan oraz Prezydent Grudziądza – Robert Malinowski.

Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza poświęcona jest wizji współczesnych Chin, druga kulturze tego kraju.

Pierwsza część wystawy przedstawia wizję, którą mają mieszkańcy Chin, dotyczącą lepszego życia. Tkwi ona zarówno w rzeczywistości jak i w ludzkich marzeniach, w darach natury i dziełach ludzkości. Należy przyjmować ją od minionych pokoleń, tworzyć, pielęgnować i chronić; ma być ona solennym zobowiązaniem i wezwaniem do działania dla narodu i rządu chińskiego.

Na piękne Chiny składają się różnorakie piękne elementy: zielone wzgórza i przejrzysta woda, harmonia człowieka z naturą, zrównoważony rozwój, szczęście w sercu i wiele, wiele innych. To właśnie ta różnorodność i ciepło łączą się, tworząc prawdziwie piękne Chiny.

Dusza pięknych Chin tkwi w duchu i dążeniach narodu chińskiego, który tworzy dla siebie lepsze życie i lepszy dom, poszukując nowej drogi do wspólnego dobra, powszechnego dobrobytu, a także w gospodarce przyjaznej naturze dla dobra całej ludzkości.

Kulturę często porównuje się do krwiobiegu i duszy narodu oraz do duchowej ojczyzny społeczeństwa. W Chinach, które są krajem o ogromnej powierzchni 9,6 milionów kilometrów kwadratowych i liczącej ponad 5000 lat cywilizacji, dynamika i różnorodność kultury od zawsze pozostaje w centrum wydarzeń historycznych i jest ważnym elementem postępu.

W całej swojej historii, kultura chińska nigdy nie przestała się odnawiać, wchłaniając nowe elementy i przyjmując nowe reformy, które przyniosły społeczeństwu zwiększoną energię, żywotność i wsparcie. W dzisiejszych Chinach ma miejsce nowa fala reform kulturalnych, obejmująca poprawę infrastruktury kulturalnej i usług dla społeczeństwa, dynamicznie rozwijające się branże związane z kulturą, większą kreatywność sztuk pięknych, literatury, projektowania i stosowanie nowoczesnych technologii, ochronę dziedzictwa kulturowego, innowacyjność w kulturze, dialog i pogłębioną wymianę z innymi częściami świata. Poprzez te reformy, Chiny opowiadają się za nową erą młodzieńczych zmian.

Myśląc o Chinach nie można zapomnieć o tradycyjnej operze z jej barwnymi postaciami i frapującymi historiami, ani o wielkich wynalazkach, które Chiny dały światu, ani o wyrafinowaniu intelektualnym, objawiającym się za pomocą papieru, tuszu i kamienia pisarskiego. Jednak na tej wystawie pragniemy przedstawić współczesne Chiny pełne nowych inicjatyw i szczerego pragnienia odegrania właściwej sobie roli w zróżnicowanym i harmonijnym świecie.

W grudziądzkim Muzeum wystawa będzie prezentowana do końca sierpnia 2014 r.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie