„Ceramika artystyczna w ratuszu”. Wystawa w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu mapa

piątek 16.09.2016 do niedziela 18.09.2016

ceramika

Od 7 września w salach wystawienniczych sierpeckiego ratusza podziwiać można najpiękniejsze wytwory sztuki ceramicznej powstałe w Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego w Bolesławcu. Wystawa „Sztuka z ognia. Naczynia kamionkowe Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego «Ceramika Artystyczna» w Bolesławcu” prezentuje dorobek ponad 60 lat istnienia firmy.
Pierwsze wzmianki o przemyśle garncarskim w Bolesławcu odnaleźć można już w manuskryptach średniowiecznych. Jego rozwojowi sprzyjały duże złoża dobrej wysokogatunkowej gliny. Renoma wyrobów bolesławieckich rosła. Zdobiły one stoły mieszczańskie, magnackie, a nawet książęce całej Europy. Przez wieki miasto stało się wielkim ośrodkiem ceramicznym o ugruntowanej renomie. Silny wpływ na jego rozwój miało upowszechnienie się fajansu w drugiej połowie XIX wieku. Stało się to impulsem dla garncarzy z regionu do zastosowania barwnej dekoracji stempelkowej na białym tle, która obecnie stanowi jeden ze znaków rozpoznawczych powstających tam wytworów. Jeszcze przez II wojną światową w Bolesławcu działało kilka warsztatów i fabryk produkujących wysokiej jakości przedmioty. Po wojnie wiele z tych zakładów zostało zniszczonych i ograbionych z maszyn. Ze zniszczeń podźwignął je wybitny znawca ceramiki, Tadeusz Szafran. W dawnej wytwórni Juliusa Paula przekazanej Cepelii założono Spółdzielnię Rękodzieła Artystycznego. Spółdzielnia wytwarza obecnie ponad 1200 form i 5000 wzorów dekoracji. Wysoka estetyka wykonania, jakość i funkcjonalność sprawiły, że jej produkty szybko stały się znane na całym świecie, stając się wizytówką polskiego zdobnictwa. Najlepszym tego świadectwem są liczne nagrody i wyróżnienia przyznane na wielu wystawach i konkursach w kraju oraz za granicą.
Autorzy wystawy „Sztuka z ognia…” pragnęły ukazać pasję twórców tych małych dzieł sztuki i piękno jakie zaklinają oni w przedmiotach codziennego użytku. Podczas jej otwarcia uroczystego przecięcia wstęgi dokonał Dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, pan Jan Rzeszotarski, kustosz wystawy, pani Anna Filipowicz-Mróz, członek zarządu Spółdzielni, pan Grzegorz Szandrowski i główny projektant i kierownik artystyczny, pan Mariusz Ochocki. Wśród zebranych gości znaleźli się przedstawiciele mediów, samorządu i ośrodków kultury. Przez kolejne sale oprowadził ich pan Szandrowski, odsłaniając przed nimi tajniki tworzenia ceramiki i codzienną pracę w Spółdzielni. Na ekspozycji znalazło się kilkaset wyrobów ceramicznych, od drobnych łyżeczek, przez miski, talerze i kubki, po bogato zdobione wazy. Obok siebie umieszczono przedmioty o charakterze czysto dekoracyjnym i użytkowym. Wszystkie one zostały ręcznie udekorowane. Wystawę wzbogaca materiał filmowy prezentowany na ekranach. Zwiedzający poznają dzięki nim proces produkcyjny ceramiki bolesławickiej. Wymaga on wiele talentu, determinacji i skupienia, lecz efekty budzą zachwyt i uznanie.
Wystawę zwiedzać można do 28 lutego 2017r. Już teraz serdecznie zachęcamy do zwiedzania i poznawania zdobnictwa bolesławieckiego.

Jarosław Asztemborski
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
„Ceramika artystyczna w ratuszu”. Wystawa w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

  Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zajmuje się gromadzeniem i ochroną zabytków kultury ludowej. Rejon badań prowadzonych przez Muzeum Wsi Mazowieckiej obejmuje swym zasięgiem przede wszystkim teren Mazowsza północno-zachodniego, zwanego również Mazowszem Starym, w skład którego wchodzą …

Więcej

Adres:

ul. Gabriela Narutowicza 64
09-200 Sierpc


Kontakt:

0 - 24 275 28 83, 0 - 24 275 5
skansen@mwmskansen.pl
http://www.mwmskansen.pl

ZOBACZ TAKŻE:ceramikamuzeumwystawa

Zobacz także