BYTOMIR – Bytomski Festiwal Folkowy

Bytomskie Centrum Kultury mapa

piątek 29.09.2023 do niedziela 01.10.2023

5

BYTOMIR – Bytomski Festiwal Folkowy

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

28 września (czwartek)
godz. 16.00
Warsztaty „Antropologia stroju”

Stroje z dumną noszone przez nasze prababcie możemy głównie podziwiać w muzeach. Uczestnicy nauczą się „odczytywać kod” bytomskiego stroju ludowego oraz dowiedzą się, w jaki sposób tworzyć modę. Będzie też czas przymiarkę strojów: „zopaski”, „kabotki”, „kiecki”, „brucliki” czy „bizoki”, by następnie w wybranej przestrzeni na wystawie etnograficznej lub w muzealnym ogrodzie przeprowadzić niecodzienną sesję zdjęciową. Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Wiek: +8. Bilet: 5 zł

godz. 17.30
Warsztaty „Tworzenie wyrobów z wiórów drewna”

Uczestnicy zapoznają się z kulturą i tradycją tworzenia w drewnie. Będzie to forma zabawy przy użyciu oryginalnej techniki plastycznej, jaką jest tworzenie ozdób z wiórów drewna.
Prowadząca: Anna Grzywna. Wiek: +8, dorośli. Bilet: 5 zł.

29 września (piątek)
godz. 17.00

Wykład na temat strojów ludowych rodzin rozbarskich wraz z ich prezentacją
Uczestnicy spotkania nie tylko będą mogli zobaczyć wyjątkowe stroje ludowe, ale również posłuchać jak społeczność rozbarska dba o podtrzymanie tradycji. Prowadzenie: Fundacja Rozbark. Bilet: 5 zł (bilet upoważnia do wejścia na koncert Chóru „Halka”)

godz. 18.15

Koncert Chóru „Halka” z Piekar Śląskich

Występ Chóru Mieszanego „Halka” Kozłowa Góra z Piekar Śląskich, który założony został w roku 1911. W latach powojennych był Zespołem Pieśni i Tańca występującym na niezliczonych koncertach w całym kraju. Od roku 2013 chórem dyryguje Nina Guzy – absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Na repertuar chóru składa się bogaty wybór utworów świeckich, sakralnych i ludowych, a także opracowań muzyki rozrywkowej. Chór występuje w tradycyjnych strojach śląskich i dużą wagę przywiązuje do współpracy z innymi chórami. Bilet: 5 zł (Bilet na wykład nt. Strojów Ludowych Rodzin Rozbarskich upoważnia do wejścia na koncert Chóru „Halka” z Piekar Śląskich).

30 września (sobota)
godz. 11.00 – 12.30 (dzieci 8+) i 13.00 -14.30 (dorośli)

Warsztaty Etnopodkładki

Projektowanie na motywach ludowych. Zajęcia prowadzone są w formie wykładowo-warsztatowej. Pierwsza część ma na celu wyjaśnienie terminu projektowania ludowego. W drugiej części zajęć prowadząca pokaże w jaki sposób można łączyć współczesne trendy z ludową kulturą i rękodziełem. Prowadząca: Magdalena Pospieszałowska. Bilet: 5 zł (Bilet upoważnia do udział w Koncercie Kapeli Niwińskich).
godz. 17.00

Koncert Kapeli Niwińskich „Korzenie muzyki Chopina”
Koncert przybliży wokalne, instrumentalne i taneczne tradycje Polski Centralnej, głównie Mazowsza i Kujaw. Inspiracją dla wykonawców są zapomniane repertuary wybitnych wiejskich śpiewaczek i muzykantów starego pokolenia. Koncert połączony z warsztatami tanecznymi i potańcówką. Bilet: 10 zł.

01.10 (niedziela)
godz. 13.00

Warsztaty „Haftowane zakładki”

Podczas warsztatów uczestnicy własnoręcznie stworzą wyjątkowe zakładki do książek, wykorzystując wzory pojawiające się w śląskiej kulturze ludowej, a dokładniej w Beskidzie Śląskim. Wiek: dorośli. Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Bilety: 5 zł.

godz. 17.00-18.15

Koncert zespołu LOR

LOR to młoda żeńska grupa z Krakowa prezentująca muzykę folkową, opartą na brzmieniach skrzypiec i pianina, które świetnie współgrają z wokalem. Projekt tworzą cztery artystki: Julia Skiba, Paulina Sumera, Jagoda Kudlińska i Julia Błachuta. Każda z nich kształci się w Londynie na prestiżowych kierunkach akademii muzycznej. Teksty piosenek zarówno polskich, jak i angielskich są pełne poetyckich metafor. Ich brzmienie, jak piszą znawcy muzyki, wprawia odbiorców w stan spokoju, relaksu i z uwagą wsłuchują się w przekaz. Formacja miała już okazję zagrać na takich wydarzeniach jak: Open’er, Spring Break, Slot Art, Soundrive, Orange Warsaw Festival czy OFF Festival.

godz. 18.30-19.45

Koncert Ifi Ude

Polsko-nigeryjska artystka w swojej twórczości swobodnie łączy elementy polskiej kultury ludowej z muzyką elektroniczną. Podczas występu zaprezentuje album „Ludevo”, który został uznany za jedną z najciekawszych płyt 2021 roku. Płyta została nominowana do prestiżowych „Paszportów Polityki” oraz nagrody „Olśnienia”. Ifi Ude jest laureatką Grand Prix „Music Video Awards 2020” za teledysk do utworu „Tato, tato”. Jej muzyka jest inspirowana ludowymi wierzeniami oraz etnicznym brzmieniem miejsc, w których się wychowała. Sama mówi, że przemieszczanie się między dwoma płaszczyznami kulturowymi jest dla niej naturalne jak oddychanie. Mocno wchodzi w polską muzykę ludową, wykorzystując przy tym swój afrykański wokal, co daje mieszankę wybuchową. Wokalistka tworzy oryginalne kompozycje i pisze teksty. Zawiera w nich swoje osobiste historie, doświadczenia i przeżycia.
Bilet: 35 zł (Jeden bilet upoważnia do wstępu na koncert zespołu L0R oraz Ifi Ude)

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie