Bunt – polski Folwark zwierzęcy po raz pierwszy na scenie

📅 sobota 24.03.2018
24 zł normalny, 20 zł ulgowy, 30 zł bilet na premierę
Bunt – polski Folwark zwierzęcy po raz pierwszy na scenie

24 marca w Teatrze Miniatura prapremiera ostatniej powieści Władysława Reymonta. Opowieść o buncie zwierząt przeciwko ludziom reżyseruje Jakub Roszkowski, twórca nagradzanych „Krzyżaków”.

„Bunt” to utwór nietypowy dla naszego noblisty – połączenie baśni i antyutopii, pierwsze literackie echo rewolucji październikowej 1917 roku. W PRL-u zakazany, dzisiaj bardzo mało znany. To wnikliwa analiza buntu jako zjawiska, jego przyczyn i konsekwencji.

– Dla mnie to utwór o potrzebie wolności, mówienia „nie” w słusznej sprawie, ale też o potrzebie panowania, o tym, jak zbyt duża władza prowadzi do terroru, jak deprawuje nawet dobrze myślących. To głęboki, psychologiczny portret Odrzuconego. Opowieść o deformacji pięknej idei, która się wypacza, parszywieje – opowiada reżyser Jakub Roszkowski, który w Miniaturze zrealizował nagradzanych „Krzyżaków”.

Do współpracy zaprosił znakomite grono artystów. Scenografię projektuje Maciej Chojnacki, autor ponad 40 scenografii do spektakli m.in. Adama Nalepy, Grzegorza Wiśniewskiego, Krzysztofa Rekowskiego czy Moniki Strzępki. Bardzo ważnym w spektaklu ruchem scenicznym zajmuje się duet z DzikiStyl Company – zawodowi tancerze i choreografowie Wioleta Fiuk i Patryk Gacki, szerokiej publiczności znani m.in. z programów You Can Dance (Wioleta Fiuk wygrała 3. edycję) i Got to Dance. Tylko Taniec (razem wygrali 3. edycję). Z kolei muzykę tworzy ceniony w Polsce i na świecie kompozytor, skrzypek, autor muzyki do spektakli teatralnych i filmów Stefan Wesołowski, nominowany do Paszportów „Polityki” 2017 za album „Rite of the End”.