Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa

 

Piknik integracyjny, pokazy artystyczne, warsztaty taneczne i wielka parada młodych artystów to tylko część programu tegorocznej edycji Brave Kids w Warszawie. Weźmie w nim udział ponad 20 dzieci m.in. z Kenii, Rosji, Tadżykistanu, Kirgistanu i Czeczenii.

film

Brave Kids to projekt edukacyjno-artystyczny, który powstał w 2009 roku. W tym roku odbywa się w sześciu polskich miastach: w Warszawie, Wrocławiu, Wałbrzychu, Przemyślu, Białymstoku i Obornikach Śląskich. Umożliwia spotkanie dziecięcych grup artystycznych z różnych części świata. W czasie pobytu w Polsce najmłodsi uczestniczą w warsztatach
i spotkaniach, wymieniają się umiejętnościami artystycznymi na zasadzie „dzieci uczą dzieci”, a także przygotowują niepowtarzalne, widowiskowe spektakle, w których łączą muzykę i taniec z różnych kultur i tradycji. W czasie trwania projektu mali goście mieszkają w domach polskich rodzin.

Projekt Brave Kids umożliwia młodym artystom rozwijanie talentów i wymianę umiejętności – mówi Aleksandra Ośko, koordynatorka Brave Kids 2017 w Warszawie. – Poznawanie czegoś nowego motywuje, inspiruje, a poza tym daje dzieciom mnóstwo radości. Również dla rodzin, u których mieszkają dzieci, to zawsze wspaniała przygoda pełna pozytywnych emocji. W krótkim czasie nawiązywane są prawdziwe przyjaźnie, które trwają również po zakończeniu wizyty młodych artystów w naszym kraju.

Po dwóch tygodniach spędzonych w Warszawie wszystkie Brave Kids pojadą do Obornik Śląskich koło Wrocławia, gdzie będą przygotowywały wielki spektakl finałowy. Odbędzie się on

we wrocławskiej Hali Stulecia i obejrzy go około 1600 widzów.

Brave Kids pochodzą z różnych kultur i tradycji, ale dla wszystkich odważnych dzieci działalność artystyczna to szansa na tworzenie lepszej rzeczywistości i samodzielne kształtowanie własnej przyszłości. W tegorocznej edycji wydarzenia weźmie udział w sumie 130 dzieci, reprezentujących 24 grupy i 20 krajów z Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk.

Organizatorem Brave Kids 2017 w Warszawie jest Fundacja Świat na Wyciągnięcie Ręki, która zajmuje się inicjatywami edukacyjnymi, kulturalnymi i szkoleniowymi mającymi na celu propagowanie dialogu międzykulturowego.

Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że już po raz piąty możemy brać udział w Brave Kids jako organizacja partnerska – mówi Aleksandra Ośko. – Zapraszając dzieciaki do naszego miasta
i do swoich domów, możemy mieć świat naprawdę na wyciągnięcie ręki.

W Warszawie projekt Brave Kids zatacza coraz szersze kręgi, chociaż od początku najbardziej związany jest z jedną dzielnicą – Pragą Południe. To tutaj, w Centrum Promocji Kultury Praga-Południe (ul. Podskarbińska 2) odbywają się warsztaty artystyczne, a pokazy finałowe w Muszli Koncertowej w Parku Skaryszewskim. Z kolei warsztaty dla liderów i dla dzieci z rodzin goszczących odbywają się w Centrum Społecznym Paca (ul. Paca 40). 

– Rodziny, które goszczą u siebie małych artystów przyjeżdżają także z miejscowości podwarszawskich – dodaje Aleksandra Ośko. – Mamy gorącą nadzieję, że coraz więcej osób pokocha ten projekt tak jak my.

Spotkanie informacyjne dla rodzin, które chciałyby gościć u siebie młodych artystów, jak również dla wolontariuszy zamierzających pomóc przy organizacji tegorocznej edycji przedsięwzięcia, odbędzie się 12 kwietnia o godz. 19.00, w restauracji „Skamiejka” przy ul. Ząbkowskiej 37 na Pradze.

Od 3 do 21 kwietnia w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego można także oglądać wystawę zdjęć z ubiegłorocznej edycji Brave Kids.

Od 2009 do 2016 roku w Brave Kids udział wzięło 1044 dzieci z całego świata. W programie uczestniczyło 279 rodzin goszczących i 286 wolontariuszy z dziewięciu polskich miast.

Każda rodzina, która chciałaby ugościć dzieci, może zgłosić się również bezpośrednio do koordynatorki projektu: Aleksandra Ośko, bravekids.warszawa@bravefestival.pl, (+ 48) 501 318 949

796 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent