Bezpłatne wycieczki po Trakcie Królewsko-Cesarskim!

📅 sobota 01.09.2018
Wstęp bezpłatny
Bezpłatne wycieczki szlakami: Kobiet, Dziedzictwa Reformacji, Dziedzictwa Żydowskiego, Traktem na Kole

Wycieczki związane ze „Szlakami tematycznymi” na Trakcie Królewsko – Cesarskim w każdą sobotę o godz. 17:00 od maja do września!

Harmonogram wycieczek:

Poznańskim Szlakiem Kobiet
wstęp wolny / start: plac przed Katedrą

Szlakiem Dziedzictwa Żydowskiego
wstęp wolny / start: róg ul. Dominikańskiej i Szewskiej

Szlakiem Dziedzictwa Reformacji
wstęp wolny / start: przed kościołem pw. Wszystkich Świętych, ul. Grobla 1

Trakt na Kole
bezpłatne wejściówki do odebrania na godzinę przed wycieczką w punkcie informacji w Śluzie Katedralnej / start: plac przed Śluzą Katedralną

Harmonogram może ulec zmianie.

Każdy uczestnik wycieczki otrzyma folder tematyczny podczas wycieczki.
Foldery są też dostępne do pobrania na stronie:

Dodatkowo w lipcu i sierpniu dostępne będą dwie wyjątkowe, wieczorne wycieczki:
„Zmroczna wycieczka” oraz „Katedra – instrukcja obsługi”.
Szczegóły dotyczące terminów i zasad wstępu – niebawem.

Opisy wycieczek:

Szlakiem Dziedzictwa Żydowskiego

Czy i jak motywować dzieci

Spacer z przewodniczką/przewodnikiem po obszarze Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego na Trakcie Królewsko – Cesarskim. Przyjrzymy się trwającemu przez stulecia w stolicy Wielkopolski współistnieniu kultur: chrześcijańskiej i żydowskiej, brutalnie przerwanemu w latach II Wojny Światowej. Wspólnie odkryjemy ślady obecności Żydów w mieście: te do dziś wyraźnie zaznaczone w miejskiej tkance, jak
i te nieco już zatarte.  Sprawdzimy, czy dziedzictwo żydowskie obecne jest we współczesnym Poznaniu.

Poznański Szlak Kobiet

Spacer z przewodniczką/przewodnikiem po obszarze Poznańskiego Szlaku Kobiet na Trakcie Królewsko – Cesarskim. Wspólnie spojrzymy na główną trasę turystyczną Poznania – tym razem z perspektywy kobiecej.  Odnajdziemy dziedzictwo kobiet, które odegrały istotną i samodzielną rolę w historii miasta, wykazując aktywność w najróżniejszych aspektach życia i  niejednokrotnie prześcigając w tym mężczyzn. Będziemy szukać śladów dawnych poznanianek na obszarze niemal całego Traktu – przygotujcie się na długi spacer (min. 2h).

Szlakiem Dziedzictwa Reformacji

Spacer z przewodniczką/przewodnikiem po Trakcie Królewsko-Cesarskim, drogą wytyczoną między dwoma dawnymi protestanckimi kościołami do dziś obecnymi w przestrzeni miasta. Poszukamy miejsc, które przypominają o dawnych społecznościach protestantów żyjących w stolicy Wielkopolski, a także o ich materialnym i niematerialnym dziedzictwie. Znane, mocno zakorzenione w krajobrazie miasta zabytki i przestrzenie pokażą się nam z nietypowej, często zapomnianej perspektywy. Spacer zająć może do 2 godzin. Wycieczka powstała z okazji rocznicy 500-lecia Reformacji w 2017 roku.

Trakt na kole

Nawiązując do ponadstuletnich tradycji poznańskich „kołowników”, śmiało wprowadzamy rower w przestrzeń Traktu Królewsko-Cesarskiego. Wystarczy dysponować sprawnym jednośladem – własnym lub wypożyczonym. Zaczynamy od Ostrowa Tumskiego, by poprzez tereny nadwarciańskie i Stare Miasto dotrzeć do XIX-wiecznego centrum miasta. Uczestnicy przejazdu poznają świadków burzliwych dziejów Poznania. Podczas wycieczki będzie można poszerzyć swoją wiedzę na temat bezpiecznego, zgodnego z przepisami poruszania się rowerem w ruchu ulicznym.