Prowadzone przez aktorów, dziennikarzy i plastyków warsztaty będą inspirować do poszukiwania własnych środków wyrazu, uczyć dialogu z tekstami i zjawiskami kultury, otwierać na odbiór i rozumienie sztuki – w szczególności tej kryjącej się pod nazwą teatr ożywionej formy. W planie zajęć między innymi: gra w żywym planie, techniki animacji, teatr przedmiotu, sposoby na tworzenie scenografii i lalek teatralnych z ogólnodostępnych, zwykłych materiałów oraz poszukiwanie, nagrywanie i montowanie materiału dziennikarskiego.
Będziemy bazować na niesamowitych, powtarzanych szeptem i z wypiekami na twarzy historiach, czyli zjawisku określanym mianem legendy miejskiej. Któż nie słyszał o krokodylu w kanalizacji albo o tym, że Szymborska nie zdałaby matury z analizy własnego wiersza. Razem wyruszymy tropem tych i wielu innych niesamowitych opowieści – śmiesznych i strasznych, a przede wszystkim… nieprawdziwych. Efektem końcowym będzie pokaz pracy warsztatowej i emisja w Polskim Radio Rzeszów materiału przygotowanego przez uczestników warsztatów dziennikarskich. Dobra zabawa gwarantowana!
Zajęcia odbywać się będą w Teatrze „Maska" i Polskim Radiu Rzeszów od poniedziałku do piątku, przez cztery godzinny dziennie w następujących grupach tematycznych:
1) aktorska (w programie zajęć znajdą się między innymi: poszukiwanie ekspresji ruchowej, nauka animacji, praca z formą, praca nad interpretacją tekstu, ćwiczenia poszerzające granice wyobraźni, próby budowania postaci, praca nad emisją głosu, ćwiczenia wokalne, ćwiczenia na koncentrację, metody zwalczania tremy i stresu, praca na emocjach)
2) scenograficzna (sekrety teatralnej scenografii, środki plastyczne w niej stosowane, proste sposoby na tworzenie masek, lalek, rekwizytów i elementów scenograficznych z ogólnodostępnych materiałów, rola światła i sposoby jego zastosowania w budowie nastroju spektaklu, kostium teatralny jako sposób przedstawienia charakteru postaci)
3) dziennikarska (zajęcia będą odbywać się w Teatrze „Maska" i Polskim Radiu Rzeszów i będą miały formę warsztatu dziennikarstwa radiowego. Obejmą część teoretyczną i ćwiczenia pozwalające zapoznać się z gatunkami i formami radiowymi. Praktyczna formuła zajęć, m.in. redagowanie informacji, słuchanie i omawianie materiałów radiowych, nagrania reporterskie, montaż, ćwiczenia mikrofonowe, umożliwi samodzielne przygotowanie, zrealizowanie i zaprezentowanie audycji radiowej. W programie zajęć między innymi: charakterystyka radia na tle innych mediów, oczekiwania i potrzeby słuchaczy, zasady etyki zawodowej, źródła i sposoby zdobywania informacji, konstrukcja i rodzaje informacji radiowej, zasady pracy przed mikrofonem: wymowa, akcentowanie, modulacja głosu itp.).
Zgłoszenia i dodatkowe informacje: 17 86 25 717, koordynator@teatrmaska.pl. O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń.
Warsztaty dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2015
Teatr Maska
Teatr "Maska" w Rzeszowie jest jedynym profesjonalnym teatrem lalek na Podkarpaciu. Repertuar teatru obejmuje sztuki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi edukację teatralną oraz Galerię.
35-064 Rzeszów
17 86 26 808
teatrmaska@teatrmaska.pl
http://www.teatrmaska.pl