bezpłatne warsztaty dla dzieci w Krakowie

środa 03.11.2010 do niedziela 20.11.2011

bezpłatne warsztaty dla dzieci w Krakowie

Wspólnie z Dziećmi zastanowimy się, dlaczego czarowniczka Zuzia nie mogła znaleźć przyjaciół wśród rówieśników, a małe Elfiątko nie potrafiło bawić się tak, jak inne jemu podobne stworzonka. Poznamy również historię zaklętego w Tatrach wojska, skrywanych
w górach skarbów czy opowieść o sierotce Hani, ciężko pracującej na służbie u bogatych gazdów.

Pozytywka zaprasza na pierwszy tego rodzaju projekt w Krakowie – warsztaty antydyskryminacyjne dla Dzieci. Ich celem jest nauka TOLERANCJI, OSWOJENIA Z INNOŚCIĄ, WALKA Z UPRZEDZENIAMI, KWESTIONOWANIE STEREOTYPÓW, A NADE WSZYSTKO ZROZUMIENIE ODMIENNOŚCI I UWRAŻLIWIENIE NA LUDZKĄ KRZYWDĘ. 

Zapraszamy na cykl trzech spotkań – warsztatów koncentrujących się na problematyce dyskryminacji ze względu na płeć, odmienność fizyczną i kulturową.

PROGRAM:

20.11., sobota, godz. 11.00 – 12.30: Pozytywka – Miejsce Twoje i Twojego Dziecka: Kraina Czarów
Punktem wyjścia staje się historia małej czarowniczki Zuzi, której wszyscy się bali – począwszy od leśnych zwierząt, a skończywszy na dzieciach w Magicznej Szkole, do której uczęszczała. Powodem odrzucenia było oczywiście stereotypowe wyobrażenie na temat wiedźm i innych "złych kobiet". Na szczęście Mała Czarowniczka uporała się ze swoimi kłopotami, dowodząc, że warto być sobą i przełamywać ludzkie uprzedzenia.

W trakcie zajęć pojawią się takie zabawy narracyjno-ruchowe jak: pokonywanie zaklętych drzwi, poprzez wymyślanie magicznego zaklęcia, taniec zaklinaczy, zaczarowana łąka, poznawanie Magicznej Krainy, zaklęte zwierciadło (naśladowanie ruchów i mimiki innych dzieci) itp.

Wspólnie przygotujemy różnokolorowe magiczne napoje oraz magiczne różdżki z patyków, zabezpieczonych i ozdobionych włóczką, wstążkami, sznurkami. Namalujemy też Magiczną Krainę.

27.11., sobota, godz. 11.00 – 12.30: Cafe Bracka, ul. Bracka: W murowanej piwnicy
Zajęcia związane są z cyklem "Legend spod Giewontu" i oswajać mają dzieci
z kulturą regionu Podhala i kulturową odmiennością jego mieszkańców. Pojawi się opowieść o zaklętym wojsku w Tatrach, o zaczarowanych zbójnickich skarbach, a także o góralce Hani.
Wspólnie z dziećmi obejrzymy stare fotografie, przedstawiające górali i góralki, będziemy podziwiali barwne atlasy, przedstawiające florę i faunę Tatr. Poznamy kilka chronionych zwierząt i roślin, i ustalimy, jak powinno się zachowywać w lesie.

4.12., sobota, godz. 11.00 – 12.30: Moliere, ul. Szewska 5: Leśne Stworzenia
Jako osnowa literacka zajęć posłużą różnorodne historie o skrzatach i elfach, które dzieci znają lub będą poznawały za pośrednictwem bajek i innego rodzaju tekstów kultury. Zostaną one zebrane w spójną narrację, która posłuży następnie jako scenariusz zabawy.

W trakcie zabawy pojawi się historia elfiej rodziny, w której główny bohater – małe Efliątko– traci pewnego dnia w trakcie zabawy swój ogonek i ma z tego powodu problemy
z funkcjonowaniem w grupie. Na szczęście dzięki poradom Starej Ropuchy udaje mu się pokonać swoje ograniczenia.

Zajęcia mają również na celu oswojenie dzieci ze światem fantastycznych istot, które – zgodnie z przesłaniem opowiadanych historii – czuwają nad ich bezpieczeństwem w trakcie wypraw na łono natury. Chodzi o to, aby dzieci nie bały się wypraw do lasu czy w góry, lecz by traktowały je jako rodzaj bezpiecznej i fascynującej przygody.

PATRONAT NAD PROJEKTEM OBJĘŁA GAZETA WYBORCZA ORAZ RADIO KRAKÓW.
Warsztaty sa bezpłatne.
Rezerwacja miejsca nie jest konieczna.
Warsztaty adresowane sa do Dzieci od 3,5 do 7 lat.
Zajęcia prowadzi p. Magda Stoch – doktorantka w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie