Bez wody ani rusz! – wystawa, warsztaty, plaża. Białystok

Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Białystok mapa

piątek 10.06.2016 do piątek 26.08.2016

10 zł

Bez wody ani rusz! - wystawa, warsztaty, plaża. Białystok

Lato w mieście bywa uciążliwe. W upalne dni marzymy o chwili wytchnienia w przyjemnym miejscu. CLZ przygotowało letni pakiet wypoczynkowy, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Na początek chwila ochłody w klimatyzowanej sali. Na wystawie „Bez wody ani rusz” będzie można zobaczyć redukcyjne modele kartonowe i plastikowe, odwzorowujące m.in. polski statek podwodny z czasów II wojny światowej ORP Sęp, amerykańskie niszczyciele i korwety z początku XX w., sławny rosyjski krążownik Aurora, a także statki Krzysztofa Kolumba Pintę i Ninę oraz inne z tej epoki, pływające pod banderą brytyjską, hiszpańską i holenderską – wszystkie wykonane przez modelarzy z Podlasia! Ekspozycja wzbogacona będzie także o fragmenty wywiadów z Mediateki CLZ. Możecie zatem posłuchać opowieści płetwonurka, eksplorującego dno Biebrzy, marynarza, który przemierzył cały świat, czy żeglarzy budujących fantastyczne konstrukcje pływające na białostockich… Bojarach.

Wystawa jest też punktem wyjścia do warsztatów. Najpierw obejrzymy dokładnie zabytkowy sprzęt wykorzystywany przez nurków i płetwonurków. Dzięki odpowiedniemu doborowi modeli prześledzimy historię żeglarstwa. Zaś w części warsztatowej uczestnicy przeprowadzą samodzielnie szereg eksperymentów fizycznych, związanych z wodą i jej zastosowaniem. Dowiedzą się, co to jest ciężar właściwy, masa i objętość. Zobaczą, że nie wszystkie ciecze zachowują się jak ciecze. Wywołają sztorm w butelce, a w drugiej – zanurkują. Na zakończenie nauczą się jak samodzielnie robić płyn do puszczania baniek mydlanych!

 

warsztaty
10.06 – 26.08.2016
od wtorku do piątku w godz. 10.00-16.00
wiek: 6-12 lat
czas trwania 90 min
cena: 10 zł od osoby
grupy zorganizowane maks. 25 osobowe
zapisy i więcej informacji: 85 67 67 367
Uwaga: prosimy o zabranie litrowych butelek po mleku

 

I na koniec relaks… na plaży! Przy budynku CLZ, na parkingu, przygotowaliśmy dla Was tysiące kilogramów drobnego, złocistego piasku, a także basen. Przez cały tydzień w godzinach 10.00-17.00 zapraszamy wszystkich chętnych na chwilę odpoczynku na leżakach plażowych.

Prezentowane modele pochodzą z kolekcji: Jarosława Kalaty, Andrzeja Lisiaka, Ryszarda Mejsaka i Zbigniewa Kamionowskiego.
Zabytkowy sprzęt do nurkowania użyczyła firma BoNurek Maciej Żukowski.

otwarcie: 10.06.2016 (piątek), w godz. 18.00-20.00
plaża i wystawa czynne do 24.07.2016
więcej na www.centrumzamenhofa.pl

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie

Adres:

ul. Warszawska 19
15-062 Białystok


Kontakt:

85 67 67 367
http://www.centrumzamenhofa.pl

ZOBACZ TAKŻE:latowakacjewarsztaty

Zobacz także