Dziewięć symfonii w jednym dniu, czyli najpiękniejszy dzień lata

Centrum Kongresowe ICE Kraków
🗺 mapa
📅 sobota 27.08.2016
BEETHOVEN extreme
Capella Cracoviensis od lat znana jest jako instytucja kultury podejmująca śmiałe, nietuzinkowe artystyczne wyzwania, ale i zespół o ugruntowanej w Europie pozycji. Łącząc odwagę z pięknem, pełną rozmachu wizję z doskonałą techniką, krakowska formacja zaprezentuje w jednym dniu, 27 sierpnia br. komplet symfonii Ludwiga van Beethovena.

To bezprecedensowe wydarzenie zatytułowane BEETHOVEN extreme odbędzie się w Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków, Capellę Cracoviensis poprowadzi w dziewięciu symfoniach pięciu wybitnych dyrygentów – Paul Goodwin, Christophe Rousset, Eivind Gullberg Jensen, Evelino Pidò oraz szef CC Jan Tomasz Adamus.

Symfonie Beethovena to kamienie milowe na drodze rozwoju ludzkości – zrewolucjonizowały one bowiem spojrzenie na możliwości twórcze, harmonię, kolorystykę czy nasycenie emocjami. Każda z nich ukazuje spektrum uczuć, daje świadectwo kompozytorskiego kunsztu, tchnie artystyczną wolnością. Wszystkie zaś kolejno prowadzą odbiorcę ścieżką, która swój początek znajduje w klasycystycznych dziełach Haydna i Mozarta, biegnie przez nieznane ówcześnie meandry pomysłów, by dotrzeć w nieznane wcześniej romantyczne rejony, gęste i fascynujące, porywające i wciągające bez reszty.

27 sierpnia w Centrum Kongresowym poprowadzą słuchaczy orkiestra i – w Symfonii IX – chór Capelli Cracoviensis. Obok Jana Tomasza Adamusa, dyrektora naczelnego i artystycznego CC, dyrygenta, organisty i animatora polskiego życia kulturalnego, krakowski zespół wystąpi pod batutami wybitnych autorytetów muzycznych.

Symfonie I i II poprowadzi Paul Goodwin, dyrygent specjalizujący się w wykonawstwie historycznym, który szefował m.in. słynnym Academy of Ancient Music czy Kammerochestrer Basel. Kolejne dwie kompozycje, w tym wspaniałą Eroicę, orkiestra Capelli Cracoviensis wykona pod okiem Christophe’a Rousseta, znanego krakowskiej publiczności nie tylko z wizyt z swoim ansamblem Les Talens Lyriques na festiwalu Misteria Paschalia, ale i wcześniejszej współpracy z CC. Rousset, niekwestionowany specjalista od dawnych technik interpretacyjnych odnosi sukcesy na całym świecie, głównie za sprawą bezbłędnie odczytywanego repertuaru operowego.

Symfonie Losu oraz Pastoralną CC powierzyła Eivindowi Gullbergowi Jensenowi, którego imponujący dorobek obejmuje m.in. koncerty z filharmonikami z Berlina, Oslo i Sztokholmu, Orchestre National de France, berlińską Deutsches Symphonie-Orchester czy WDR Sinfonieorchester z Kolonii. Tymczasem w rozbudowanych symfoniach VII i VIII Capellą Cracoviensis zadyryguje Evelino Pidò, na co dzień specjalizujący się w repertuarze operowym. Jego interpretacje dokonane na deskach najsłynniejszych scen Starego Kontynentu (by wymienić zaledwie Wiener Staatsoper, madrycki Teatro Real, La Monnaie, Gran Theatre del Liceu w Barcelonie, moskiewski Teatr Bolshoi czy Royal Opera House w Covent Garden) znajdują uznanie krytyków na całym świecie.

27.08.2016 sobota 11:00
Sala Audytoryjna Centrum Kongresowe ICE Kraków
ul. M. Konopnickiej 17

Ludwig van BEETHOVEN
Symfonie 1-9
część 1
11:00 • symfonie 1 & 2
12:10 • przerwa / aperitif
12:30 • symfonie 3 & 4
13:45 • długa przerwa
część 2
16:00 • symfonie 5 & 6
17:20 • przerwa / aperitif
17:40 • symfonie 7 & 8
19:00 • długa przerwa
część 3
21:00 • symfonia 9
22:00 • afterparty
Małgorzata Rodek sopran
Elżbieta Wróblewska alt
Andrzej Lampert tenor
Sebastian Szumski bas
CAPELLA CRACOVIENSIS na historycznych instrumentach
dyrygenci
1 & 2 Paul Goodwin
3 & 4 Christophe Rousset
5 & 6 Eivind Gullberg Jensen
7 & 8 Evelino Pidò
9 Jan Tomasz Adamus

Bilety są dostępne w punktach InfoKraków oraz za pośrednictwem strony Eventim.pl.

Koncert jest realizowany w ramach Theatrum Musicum Kraków 2016.

więcej informacji:
theatrummusicum.pl
capellacracoviensis.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent