Bauhaus – szkoła nie tylko dla dorosłych. Wystawa dla dzieci

Centrum Kultury Zamek , przestrzeń dawnej biblioteki ( s. 245 II piętro) mapa

środa 21.09.2016 do czwartek 22.09.2016

wystawa dla dzieci

Prawie sto lat temu architekt Walter Gropius założył na niemieckiej prowincji szkołę, która zrewolucjonizowała architekturę na świecie. Pracowali tu najwybitniejsi twórcy sztuki XX w. – Paul Klee, Lyonel Feininger, Wassily Kandinsky, László Moholy-Nagy, Oskar Schlemmer. Mimo że uczelnia istniała zaledwie 14 lat, Bauhaus ma do dziś wielki wpływ na architekturę i wzornictwo. Historia szkoły Bauhaus jest fascynująca, ale jak pokazać ją dzieciom? Wbrew pozorom zadanie nie jest takie trudne, bo była to szkoła niezwykła, rewolucyjna i kierowała się zasadami, które przemawiają do dzieci. Każde dziecko ucieszy się słysząc: nieważne, co umiesz, ważne, jaki masz w sobie talent, jeżeli ten talent nie zostanie odkryty, to nie jest twoja wina, tylko nauczyciela? Na wystawie dzieci dowiedzą się jak rozpoznawać domy zaprojektowane zgodnie z duchem szkoły Bauhaus, ale też dlaczego w całej szkole pachniało czosnkiem. Na jakich krzesłach według Marcela Breuera dziś powinniśmy siedzieć i jak zatańczyć matematyczny taniec. Jak bawiono się w szkole, a bawiono się często i chętnie, w końcu jedna z dewiz szkoły to „razem pracujemy, razem się bawimy”.
Ilustracje Katarzyny Boguckiej, to autorskie interpretacje słynnych fotografii dokumentujących życie szkoły. Na ekspozycji ilustracjom towarzyszą eksponaty zaprojektowane przez profesorów i uczniów Bauhaus, a także oryginalne zdjęcia na pocztówkach i plakatach.
Wystawa „Bauhaus, szkoła nie tylko dla dorosłych” pokazywana w ramach festiwalu TYDZIEŃ Z ARCHITEKTURĄ  to wystawa dla dzieci, ale nie tylko.
Kuratorki wystawy: Ewa Solarz, Beata Kuracińska
Ilustracje: Katarzyna Bogucka

 

Gdzie: Centrum Kultury Zamek , przestrzeń dawnej biblioteki ( s. 245 II piętro)
Kiedy: 14-29.09.2016 g. 10-18 ( zamknięta w poniedziałki)
Wernisaż wystawy: 14.09.2016 g. 17.00

Warsztaty towarzyszące wystawie :

21.09 g. 10.30
miejsce: przestrzeń dawnej Biblioteki CK Zamek
Prowadzenie: Tosia Kiliś
MOBILE
Z kolorowego papieru, patyczków i sznurków zbudujemy na zajęciach mobile. Zrezygnujemy ze skomplikowanych kształtów i wykorzystamy do tego potencjał prostych figur geometrycznych.
Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię,  nazwisko, numer telefonu) na adres : tydzienzarchitektura@gmail.com . Tytuł wiadomości  WARSZTATY 1. Zapisy otwarte od 1 września, o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń.

22.09 g. 10.30, 17.00
miejsce: przestrzeń dawnej Biblioteki
Warsztaty dla dzieci do wystawy „Bauhaus nie tylko dla dorosłych”
Prowadzenie: Tosia Kiliś
WARZYWO-MEBLE
Na tych warsztatach poznamy w jaki sposób pracują projektanci i sami się nimi staniemy przechodząc po kolei przez etapy projektowania. Porozmawiamy o funkcjonalności i za pomocą warzyw wykonamy makietę wymyślonego przez nas obiektu.
Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię,  nazwisko, numer telefonu) na adres : tydzienzarchitektura@gmail.com . Tytuł wiadomości  WARSZTATY 2. Zapisy otwarte od 1 września, o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń.

Wszystkie wydarzenia i warsztaty są bezpłatne

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Bauhaus – szkoła nie tylko dla dorosłych. Wystawa dla dzieci

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Centrum Kultury ZAMEK to jedna z największych instytucji kultury w kraju. Co roku organizujemy około 2500 wydarzeń, które tworzymy z myślą o naszych gościach. W przestrzeniach ZAMKU przenikają się i wzajemnie dopełniają sztuki wizualne, teatr, …

Więcej

Adres:

ul. Św. Marcin 80/82
61-809 Poznań


Kontakt:

61 64 65 272
informacja@ckzamek.pl
http://ckzamek.pl/
facebook

ZOBACZ TAKŻE:wystawa

Zobacz także