Bałtyk – fascynująca książka dla dzieci

wtorek 07.09.2021 do wtorek 21.09.2021

Bałtyk - fascynująca książka dla dzieci

Czas poznać wszystkie sekrety Bałtyku i wreszcie odkryć jego prawdziwą urodę.

„Bałtyk” to książka, która sprawi, że nasze morze stanie się dla Was jeszcze bardziej fascynujące. Dzięki tej podróży nie tylko po plaży, wzdłuż linii brzegowej, przez otaczające morze lasy, wydmy, ale też przez bezkresne głębiny, dowiemy się jakie sekrety skrywa Bałtyk. Wiecie co rośnie na jego dnie i co żyje w jego głębinach?

Z książką Rafała Jankowskiego bez trudu rozpoznacie gatunki ptaków, które można spotkać nad morzem, dowiecie się też, że nie wszystkie skarby, które znajdziecie na plaży to muszle czy bursztyn. W swojej książce Autor przybliża dzieciom również zjawiska meteorologiczne (np. trąba wodna) i optyczne (np. zorza polarna).

W książce nie zabrakło informacji o zagrożeniach dla morza, ale Autor pisze również o sposobach jak pomagamy i co jeszcze możemy zrobić morzu, by Bałtyk pozostał piękny i wyjątkowy.

Dlatego, kiedy następnym razem będziecie nad morzem, pamiętajcie, że każdy z nas jest odpowiedzialny za Bałtyk – nieważne, czy jesteś duży czy jesteś mały!

Ze wstępu: „Morze przyciąga nas od dawna. Inspiruje poetów, malarzy i muzyków. Jest pełne sprzeczności. Skrywa przed nami różne sekrety, choć te, dzięki wytrwałości i uporowi oraz zdobyczom nauki, staramy się powoli odkrywać. Daje natchnienie i wytchnienie. Pobudza do działania i uspokaja rozbiegane myśli.

Kiedy stajemy na brzegu morza w bezwietrzny, słoneczny dzień, odnosimy wrażenie, że pod powierzchnią nie dzieje się zupełnie nic. Słona woda spokojnie wpływa na plażę, a mewy leniwie kołują nad taflą wody. Jednak już nawet kilka godzin później, dokładnie w tym samym miejscu, możemy obserwować szalejący żywioł! Wiatr pcha do brzegu kilkumetrowe fale, zdezorientowane ptaki skrzeczą i przemykają nad naszymi głowami, by schronić się gdzieś na lądzie, a ciemnogranatowe niebo zamiast uspokajać, wzmaga niepokój. Takie jest także Morze Bałtyckie. Przyjrzyjmy się mu razem i wspólnie odkryjmy jego tajemnice.”

Rafał Jankowski: od prawie 30 lat w kwestii zbierania doświadczeń i inspiracji niewiele się zmieniło w jego życiu – robi to najczęściej przez obserwację i kontakt z naturą, drugim człowiekiem i innymi kulturami. Pochodzi niemalże z Puszczy Białowieskiej. Właśnie w Hajnówce dorastał i wychowywał się, choć piękno i bliskie sąsiedztwo lasu docenił dopiero po wyjeździe na studia. W wolnym czasie gotuje, potem to zjada, a w międzyczasie czyta książki podróżnicze, kryminały i horrory. Ciągle uczy się jak żyć bardziej przyjaźnie dla środowiska i choć od ponad 5 lat pracuje w Fundacji WWF Polska, cały czas widzi dla siebie nowe pola do rozwoju w dziedzinie ekologii

Dane wydawnicze: tytuł: „Bałtyk” | autor: Rafał Jankowski | ilustratorka: Justyna Hołubowska-Chrząszczak| Wydawnictwo Zielona Sowa | s. 64 | format: 250×290 | cena: 44,99 zł | EAN: 9788382400601 | Wiek: 9+ | Premiera: 1 września 2021 roku

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie