Bajeczne Niedziele – Bydgoszcz

📅 sobota 18.04.2015 do niedziela 19.04.2015
Bajeczne Niedziele – Bydgoszcz

Jaki mamy wpływ na nasze środowisko? Jak prawidłowo segregować odpady? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć w najbliższy weekend w Centrum Handlowym Auchan Bydgoszcz. W sobotę odbędą się tam warsztaty w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Ekoodpowiedzialni", a w niedzielę dla najmłodszych odegrane zostanie przedstawienie teatralne „Wagary z ekologii". Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny.

Średnio każdy z nas rocznie produkuje ponad 300 kilogramów odpadów, z czego niewiele jest poddawanych recyklingowi. Tymczasem większość z nich to wartościowe surowce wtórne. Recykling stosu gazet o wysokości 125 cm pozwala na uratowanie sześciometrowej sosny, a każda tona odzyskanej makulatury umożliwia zaoszczędzenie 1200 litrów wody zużywanej w papierni podczas jej codziennej pracy. Podczas ekologicznego weekendu w Centrum Handlowym Auchan Bydgoszcz, najmłodsi goście i ich rodzice będą mogli przekonać się, że wystarczy mała zmiana ich codziennych nawyków, aby ograniczyć negatywny wpływ na środowisko.

Uczestnicy spotkania „Ekoodpowiedzialni", które odbędzie się w galerii handlowej Auchan w najbliższą sobotę, dowiedzą się, że jeśli na przykład zakręcimy wodę na czas szczotkowania zębów, a zamiast kąpieli w wannie wybierzemy prysznic, nasze rachunki za wodę znacznie zmaleją. Z kolei wydatki na energię elektryczną można obniżyć, gasząc światło w pomieszczeniach, z których nie korzystamy. Dzieci będą zdobywać wiedzę o ekologii podczas zabaw, praktycznych ćwiczeń i łamigłówek oraz warsztatów plastycznych. Rodzice i ich pociechy otrzymają materiały informacyjne, które pozwolą utrwalić wiedzę zdobytą podczas spotkań. Każdy otrzyma również sadzonkę, którą będzie można uprawiać w przydomowym ogródku lub na balkonie.

Z kolei w niedzielę, najmłodsi będą mogli obejrzeć przedstawienie teatru lalek pt. „Wagary z ekologii". Fabuła przedstawienia ma charakter edukacyjny. Główny bohater zostaje za karę pomniejszony i na własnej osobie odczuwa negatywne skutki braku szacunku do otaczającej go przyrody.  W trakcie spektaklu dzieci poznają wiele ciekawostek na temat ekologii oraz przekonają się, jak wiele szkody dla innych mieszkańców naszej planety może wyrządzić nawet taki mały śmieć, jak nakrętka czy guma do żucia. Przedstawienie „Wagary z ekologii" odbędzie się w ramach cyklu „Bajeczne niedziele".

Ekologiczny weekend w Centrum Handlowym Auchan Bydgoszcz rozpocznie spotkanie „Ekoodpowiedzialni". Odbędzie się ono w sobotę 18 kwietnia 2015 roku w godzinach 11.00-17.00. Z kolei przedstawienie „Wagary z ekologii" zostanie odegrane w niedzielę, 19 kwietnia 2015 r. o godz. 13:00, 15:00 i 17:00. Udział we wszystkich animacjach jest bezpłatny.

Patronat medialny nad cyklem "Bajeczne niedziele" objął portal miastodzieci.pl.