rysuj
Jak uczyć o historii najmłodsze pokolenia, by poznając ją, odczuwały fascynację i radość a nie znużenie i zniechęcenie? Czy historia II wojny światowej może być przedstawiona w ciekawy sposób i uzupełniona o dawkę inteligentnego humoru? Jak dbać o patriotyczną postawę wśród dzieci i młodzieży wzrastającej poza Polską? Na wszystkie te pytania odpowiedź znajdziesz w książce Małgosi Librowskiej „Babcie na ratunek”.

„Babcie na ratunek” to pozycja, która łączy w sobie nie tylko humor, ciekawą fabułę i barwne postaci, ale także wątki historyczno-kulturowe, co stanowi jej niewątpliwą wartość. Zwłaszcza, że pozycja ta skierowana jest do młodego czytelnika (wiek 10-13).

Samotny ojciec czwórki dzieci musi wyjechać służbowo za granicę, więc do opieki nad pociechami wynajmuje dwie babcie. Młodzież oczami wyobraźni już widzi te ma-sa-kry-cznie zapowiadające się tygodnie spędzone z niemrawymi nieznajomymi.

Ale, ale! Zasada numer jeden – pozory mylą! Zwłaszcza jeśli chodzi o niewinnie wyglądające staruszki! Nikt się nie spodziewał babuni porywającej sowieckie czołgi i londyńskie autobusy ani takiej, która robi czary-mary w fast foodzie.

Odkrywaj wraz z Tosią, Wincentem, Frankiem i Henryczkiem nieznane karty polskiej historii i przeżyj zakręcone przygody wraz z odlotowymi babciami!

Skąd pomysł na taką właśnie książkę?

Autorka, Małgosia Librowska, przyznaje, że do jej napisania zainspirowało ją… życie. Od lat mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii, gdzie wychowuje czwórkę dzieci a jej życie zawodowe także związane jest z dziećmi. Jak sama mówi: – Przez wiele lat pracowałam jako nauczyciel w polskich szkołach sobotnich. Zauważyłam brak współczesnych źródeł wiedzy o historii Polaków w UK. Książka jest spełnieniem pragnienia, by przybliżyć historię Kobiecych Sil Pomocniczych (Pestek) i historii Polaków w Anglii młodemu pokoleniu, w języku który jest dla nich bliski i współczesny.

Librowska dodaje: – Jestem mamą czwórki dzieci wychowywanych w polskiej kulturze poza granicami kraju. Wielokrotnie doświadczamy tęsknoty za rodziną w Polsce, za obecnością babci, która przyjeżdża do nas w odwiedziny. Książka odzwierciedla losy dzieci wychowywanych za granicą – często bez wsparcia i udziału dalszych członków rodziny.

Akcja książki ma miejsce w Startfordzie, kolebce Szekspira i – jak podkreśla autorka – jest ona zawadiackim gestem w jego stronę, przypominającym, że historie innych narodowości są tak samo ciekawe i ważne.

Książka, opowiadając o losach przodków głównych bohaterów, oferuje dzieciom i polskim rodzinom głębsze docenienie i dumę z własnych korzeni. Badania wykazują, że już drugie pokolenie emigrantów jest szczególnie narażone na problemy związane z poczuciem tożsamości i przez to… słabsze zdrowie psychiczne. Książka Librowskiej wzmacnia poczucie dumy z dokonań Polaków w Wielkiej Brytanii i na świecie.

Jak połączyć Szekspira z bombowcem Lancaster i zakopiańską knajpą na Placu Trafalgarskim? – pyta Julita Pasikowska-Klica z bajkochlonka.pl i kontynuuje: – Odpowiedź kryje się w tej barwnej, pełnej niespodzianek podróży, która przypomina, że historia to nie tylko garść suchych faktów, ale pełna emocji pestka przeszłości – kiełkująca w sercach i opowieściach. Przygotuj się na lekcję historii z czasów II wojny światowej, której nie znajdziesz w szkolnych podręcznikach.

„Babcie na ratunek” to nie tylko przyjazna opowieść, ale również ważne przesłanie mówiące, że rodzina jest nie tylko rodziną biologiczną, ale zbiorem dobrych ludzi wokół nas. To niezwykle wartościowa pozycja dla młodego czytelnika, niosąca za sobą szereg przesłań i edukująca.

Patronat nad książką objęli: MiastoDzieci.pl, NaKanapie.pl, Lubię Czytać, Opętani Czytaniem, Granice.pl, Polemi.co.uk, Londynek.net

Małgosia Librowska, „Babcie na ratunek”, BookEdit 2024.

744 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent