Atrakcje dla rodzin w Poznaniu i okolicy

📅 niedziela 26.09.2010
Atrakcje dla rodzin w Poznaniu i okolicy
NIEDZIELA 26 września 2010 r. w godz. 11.00 – 18.00

Jesień w domu i zagrodzie. Retro-Show – to kolejna propozycja na spędzenie niedzieli w Muzeum. Tematem imprezy są jesienne prace w gospodarstwie rolnym i domowym. Będą więc pokazy związane z zagospodarowaniem i przetwarzaniem płodów rolnych oraz przygotowywaniem zapasów na zimę, a także pokazy prac polowych.
Podobnie jak w poprzednich latach, odbędą się prezentacje siewu ręcznego i dawnych sposobów orki radłem zaprzęgiem wolim i orki pługiem zaprzęgiem konnym.Prezentacja siewu ręcznego obejmować będzie siew rzutowy z płachty – łoktuszy.

Z cyklu prac jesiennych związanych z uprawą roślin tym razem przedstawione zostanie porównanie technik zbioru trzech gatunków roślin: topinambura, ziemniaków, a także prosa.
Podobnie jak w latach ubiegłych, dla chętnych oferujemy muzealny przysmak – ziemniaki z parownika z gzikiem.

 

Atrakcją dla sympatyków zabytków techniki będą pokazy pracy maszyn i urządzeń rolniczych, pochodzących nie tylko ze zbiorów Muzeum w Szreniawie, ale także z kolekcji prywatnych, w tym wystawców pod nazwą „Traktor i Maszyna" z Lipna.
Młockę maszynową będzie reprezentowała młocarnia szerokomłotna z lat 30. XX wieku, napędzana angielską lokomobilą parową z końca XIX wieku. Zboże będzie również na miejscu śrutowane. Urządzenia napędzane będą zabytkowymi silnikami spalinowymi i elektrycznymi.
Swoje pojazdy zaprezentują miłośnicy i kolekcjonerzy starych motocykli i samochodów. Na folwarku uruchomione zostaną zabytkowe ciągniki rolnicze wyprodukowane kilkadziesiąt lat temu w fabrykach polskich i zagranicznych.
W całej okazałości „pod parą" zaprezentuje się lokomobila samobieżna „Hipolina" produkcji Zakładów Hipolita Cegielskiego w Poznaniu z 1919 roku. Maszyna ta została całkowicie odrestaurowana po pięćdziesięcioletnim okresie bezczynności.
Prezentacja zabytków zakończy się paradą traktorów na polu muzealnym.

Muzeum gościć będzie twórców z Beskidu Sądeckiego. Na stanowisku Szlakiem twórców Beskidu Sądeckiego przedstawią oni tradycyjne kołodziejstwo, a koronczarki zaprezentują wyrób koronki klockowej.

 

Ciekawostką dla zwiedzających będzie dziegciarz z Beskidów, który pokaże tradycyjną metodę wyrobu dziegciu, powszechnie niegdyś używanego do smarowania osi drewnianych kół, jak i do odkażania ran. Równie interesujące zajęcie przedstawi rzemieślnik z Kluk, wykonujący buty końskie, tzw. klumpy, które zakładano koniom do pracy na terenach podmokłych.

Zapraszamy uczestników festynu do udziału w mieleniu i tłuczeniu ziarna w żarnach i stępach.

 

Będzie coś dla smakoszy – smażenie powideł w miedzianych kotłach oraz kiszenie kapusty i ogórków.
Zaprosimy do degustacji powideł śliwkowych przyrządzonych przez pracowników Muzeum.

Jak zwykle podczas festynów, zaoferujemy zwiedzającym tradycyjny przysmak: chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Stałym punktem programu będzie oczywiście pokaz tradycyjnego wypieku chleba w piecach chlebowych. Podczas imprezy jesienne przetwory będzie można również zakupić.

Ponadto w programie:
• pokaz maszyn rolniczych do zbioru okopowych
• przetwórstwo i pasteryzacja owoców
• wyciskanie soku z owoców
• pokaz wyciskania soku z buraków
• soki parowane
• przejażdżki bryczką, a dla dzieci – na kucyku

Pokazom towarzyszyć będą występy artystyczne zespołów:
„Kryniczeńka" – działającego przy Towarzystwie Miłośników Polesia i „Szreniawa" – działającego przy Muzeum
Dla miłośników mocnych wrażeń w programie przewidziano także pokazy walki Capoeira w wykonaniu grupy Capitaes de Areia z Poznania.

Serdecznie zapraszamy do Szreniawy na jesienne niedzielne popołudnie!

 

źródło www.muzeum-szreniawa.pl

600 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent