Miejsce wydarzenia: ul. W. Korfantego 34

Data wydarzenia: sobota 26.05.2018

Wstęp: 10 zł

Warsztaty dla dzieci Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Maj 2018

Żyj kolorowo – oprowadzanie z kuratorem i warsztaty dla dzieci towarzyszące wystawie „Muzycy obrazu”

czas trwania wystawy: 4 kwietnia – 8 lipca 2018

Wystawa ukazuje twórczość wybitnego artystycznego duetu Leniców – ojca Alfreda i syna Jana. Alfred Lenica to jeden z najważniejszych polskich przedstawicieli malarstwa abstrakcyjnego inspirowanego informelem. To także twórca pierwszego polskiego obrazu taszystowskiego. Mimo że z wykształcenia był muzykiem, na stałe wpisał się w kanon malarstwa polskiego drugiej połowy XX wieku. Jan Lenica zaś był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu (jest też autorem tego określenia) i twórcą awangardowych filmów animowanych, które przyniosły artyście międzynarodowe uznanie.
Tytuł wystawy w bezpośredni sposób odnosi się do słów Alfreda Lenicy: „Rysunek, linia jest architekturą; farba, kolor – muzyką obrazu”. Muzyczne konotacje stanowiły wspólny mianownik twórczości obu artystów – mimo że tworzyli w skrajnie odmiennych stylach. To właśnie z głębokiego zamiłowania do muzyki zrodziło się słynne stwierdzenie Jana Lenicy, że „plakat musi śpiewać”.
Wystawa z pewnością zainteresuje miłośników nie tylko sztuki nowoczesnej, ale także muzyki, teatru czy filmu ze względu na wielowymiarowość twórczości prezentowanych artystów. Tym bardziej, że została wzbogacona o program wydarzeń towarzyszących, jak pokazy filmowe z komentarzem ekspertów – badaczy twórczości Leniców.

Tworzenie sztuki rozwija wyobraźnię i kreatywność – a nic bardziej nie pobudza do niekonwencjonalnych rozwiązań niż sztuka abstrakcyjna. Warsztaty będą okazją do spotkania z malarstwem Jana Lenicy i jego ojca Alfreda.
Cykl zajęć mówiących o „sztuce nowoczesnej” przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Zależy nam na wspólnej pracy i odkrywaniu tajemnic ukrytych w obrazie. Przeznaczony jest przede wszystkim dla tych, którzy nie do końca rozumieją sztuką współczesną. Chcemy wiedzieć więcej i rozumieć więcej z otaczającego nas świata. Wspólnie prześledzimy różne spojrzenia na rzeczywistość, jakie proponowali nam malarze od początku XX wieku. Konieczna jest rezerwacja miejsc.

data: 26 maja 2018 (sobota), godz. 12.30
miejsce: ul. W. Korfantego 34 (przestrzeń wystawy czasowej „Muzycy obrazu. Alfred Lenica. Jan Lenica”)
prowadzi: Anna Rak
koszt: 10 zł