Archeo-Fashion Week w Biskupinie! Festyn tuż, tuż!

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie mapa

piątek 23.09.2016 do niedziela 25.09.2016

festyn archeologiczny

„Biskupin archeo–fashion week” to tytuł XXII Festynu Archeologicznego w Biskupinie, w trakcie którego królować będzie moda. Niczym na paryskich wybiegach odbywać się będą liczne pokazy. Nie będą to jednak współczesne kolekcje słynnych projektantów lecz moda sprzed tysięcy i setek lat, rekonstruowana na podstawie znalezisk archeologicznych, źródeł pisanych i ikonograficznych. Festyn rozpocznie się już 17 września i potrwa przez kolejne 9 dni.
Pracownicy z Muzeum Archeologicznego w Biskupinie oraz goście z Polski i zagranicy (w tym z Białorusi, Litwy, Węgier, Niemiec, Belgii, Holandii oraz Peru) przedstawią proces powstawania i zdobienia tkanin oraz charakterystyczne cechy strojów na poszczególnych terenach w danym okresie czasu. Wystawcy pokażą, jak powstawały i z czego była zrobiona dawna galanteria i dodatki oraz bielizna. Codziennie odbywać się będą pokazy mody, w trakcie których zaprezentowane zostaną stroje noszone od epoki kamienia po czasy nowożytne. W tym celu na terenie rezerwatu powstanie prawdziwy wybieg po którym przechadzać się będą modele i modelki.

W starożytnym salonie urody można będzie skorzystać z usług greckich i rzymskich fryzjerów i makijażystek. Odwiedzając Festyn dowiemy się także z czego zrobione były dawne kosmetyki do pielęgnacji ciała i jego ozdoby, w tym mydło, którego historię i sposób wytwarzania zaprezentuje bydgoskie Muzeum Mydła i Historii Brudu.    Można będzie również przymierzyć dawne stroje w specjalnie przygotowanej „przebieralni” i zrobić sobie wyjątkowe, pamiątkowe zdjęcie.

Festynowi towarzyszyć będzie wystawa czasowa poświęcona historii mody na przestrzeni wieków pt. „Archeomoda. Trendy, style i hity od pradziejów po wczesne średniowiecze”. Na wystawie po raz pierwszy zostanie pokazany szerokiej publiczności tzw „Skarb z Janowca Wielkopolskiego” w skład którego wchodzi kilkadziesiąt przedmiotów z przełomu okresu brązu i żelaza. Jest więc okazja aby na żywo zobaczyć prawdziwe naszyjniki i bransolety sprzed 2500 lat.

Nie zabraknie dawnej muzyki oraz walk wojowników. W czasie festynu zagra czeska grupa Řemdih oraz polskie grupy Percival, Imbridus, Dziwoludy. Odbędą się również tematyczne przedstawienia teatralne przygotowane przez Belriguardo – Zespół Tańca Dawnego oraz warsztaty tańców irlandzkich i szkockich które poprowadzi grupa Comhlan. Walki połączone będą z krótką inscenizacją Chrztu Mieszka I przygotowaną przez Drużynę Wojów Piastowskich Jantar. Obok tej drużyny na polu walki zaprezentują się również drużyny: Srebro Peruna, Chmurnicy – Wojowie Grodu Łekno, wojownicy z załogi statku Welet, Wojownicy Karmu Piacha oraz wojownicy madziarscy.

Codziennie rozdawana będzie darmowa „Gazetka Biskupińska” w której nasi goście znajdą plan rezerwatu, aktualny program oraz ciekawe artykuły tematyczne.

Festyn Archeologiczny jest największą imprezą archeologiczno – edukacyjną w Europie środkowo – wschodniej. Dlaczego warto przyjechać do Biskupina? By miło spędzić czas, zrelaksować się, ale również sporo nauczyć, gdyż jest to niezapomniana i najlepsza lekcja historii. O tym jak ważną częścią w zbiorowej świadomości polskiego społeczeństwa jest Biskupin mówi film powstały z okazji 80-lecia badań archeologicznych. Film dostępny jest na zasadach „open source” za pośrednictwem portalu youtube.com. Warto go obejrzeć aby w pełni zrozumieć fenomen Biskupina.

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=pofy4_FZjCo

Fani portalu facebook.com mogę już teraz dołączać do wydarzenia stworzonego przez pracowników muzeum na tej popularnej platformie społecznościowej. Czekać tam będą bieżące informacje i ciekawostki.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1101654463251332/permalink/1107055732711205/

Na XXII Festyn Archeologiczny pt. „Archeo-Fashion Week organizatorzy zapraszają w dniach 17-25 września.  Ceny biletów wynoszą: 12 zł (ulgowy) / 15 zł (normalny) / 1 zł (osoba niepełnosprawna). Festyn odbywa się w tygodniu w godzinach 10.00-17.00 a w weekendy w godzinach 10:00 – 18:00. Organizatorami wydarzenia są Muzeum Archeologiczne w Biskupinie oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Sponsorom wydarzenia są Totalizator Sportowy Lotto, Coca-Cola, Spółdzielcza Grupa Bankowa oraz Alfa Radio.
Zapraszamy,

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
Biskupin 17
88-410 Gąsawa
T: (52) 3025055
M: muzeum@biskupin.pl
WWW: www.biskupin.pl

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:historiamodamuzeum

Zobacz także