AnimArt – World Puppet Carnival – międzynarodowy festiwal teatralny w Łodzi

różne lokalizacje mapa

sobota 24.09.2016 do piątek 30.09.2016

20 zł (przedstawienie)/320 zł (karnet)

Animart 2016 - festiwal teatralny w Łodzi - Brazylia

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt to największa i jedyna tego typu impreza w Polsce, poświęcona kompleksowo sztuce animacji – zarówno tej filmowej, jak i teatralnej.

Jego misją jest prezentowanie najwartościowszych zjawisk i trendów we współczesnej animacji oraz konfrontowanie dokonań artystów polskich i światowych, związanych z teatrem lalek i filmem animowanym. Nigdzie
w Polsce nie prezentowano dotąd takiego tygla kulturowego:
do Łodzi zjadą lalkarze z 6 kontynentów
z 31 krajów, takich jak Nowa Zelandia, Iran, Indie, Malezja, Argentyna, Południowa Korea, Brazylia, Japonia, Australia, Egipt, USA, Tunezja, Kanada, Tajlandia, a do tego bardzo silna reprezentacja animatorów teatralnych z Europy. Łódź odwiedzą również zagraniczni i krajowi twórcy oraz producenci filmów animowanych, m.in. z Francji, Finlandii, Belgii, Czech, Słowacji i Węgier.

W tegorocznej, drugiej już edycji festiwalu, AnimArt będzie gościć „World Puppet Carnival” – jeden
z
największych, międzynarodowych i w dodatku „wędrujących” festiwali na świecie, poświęcony entuzjastom sztuki lalkowej. Co roku odbywa się on w innym kraju, a jego głównym celem jest jednoczenie twórców ze wszystkich stron świata, wbrew podziałom, uprzedzeniom czy różnicom kulturowym.

Ogromną w tym roku część filmową i edukacyjną festiwalu przygotowała łódzka firma MOMAKIN.
W jej programie filmowym znajdą się trzy bloki: ANIM.ART.FILM (pokazy filmów animowanych z całego świata – pełno- i krótkometrażowych), ANIM.ART.EDU (
Masterclass z Timem Allenem, bezpłatne warsztaty oraz projekcje dla dzieci i młodzieży oraz panele specjalistyczne), a także ANIMARKT – specjalny dzień dla profesjonalistów z branży filmowej, związanych z produkcją animacji.


Każdego dnia odbywać się będzie niemal 10 przedstawień, liczne projekcje filmowe, spotkania oraz warsztaty. Łącznie na czas festiwalu zaplanowano ponad 60 wydarzeń teatralnych oraz blisko 50 wydarzeń filmowych.

Będzie można w nich uczestniczyć w Teatrze Arlekin, Szkole Filmowej, Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych, Teatrze Nowym, Boutique Hotel’s i w plenerze (Manufaktura, ulica Piotrkowska, Pasaż Schillera).

AnimArt dzieciom 

to przede wszystkim pokazy filmowe wybranych odcinków seriali: Tonky (Urugwaj, Tournier Animation), Rodzina Treflików (Polska, Studio Trefl) oraz Stukotki (ilLuster, Holandia). Dla młodych widzów będzie to okazja do spotkania się z takimi bohaterami, jak Tonky, urugwajski chłopiec, który wraz ze swoją siostrą z przedmiotów codziennego użytku potrafi wyczarować magiczne zabawki, czy Treflik, który z całą rodziną przeżywa pouczające przygody.

Każdego dnia po projekcjach będą odbywać się warsztaty, podczas których uczestnicy nauczą się tworzyć magiczne zabawki z filmową duszą i skonstruują krainy wielkich przygód, które staną się scenografią do wspólnie stworzonych animacji. Projekcje i warsztaty skierowane są do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Grupy zorganizowane można zapisać poprzez wysłanie wiadomości na adres: wydarzenia@momakin.pl

Data i miejsce projekcji oraz warsztatów dla dzieci:

26 – 30 września, AOIA – Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych

Festiwal ANIMART – część teatralna

Na Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt do Teatru Lalek Arlekin są zapraszani prawdziwi mistrzowie w swojej dziedzinie, co daje niepowtarzalną okazję do przyjrzenia się technikom ich pracy. Zróżnicowanie grona zaproszonych artystów zarówno pod względem doświadczenia, specjalizacji czy kręgu kulturowego daje ogromny potencjał ukazania szerokiego spektrum gatunków i technik animacyjnych tj. jak marionetki, teatr cieni, bunraku, lalki żyworękie, maska, lalki stolikowe, kukły, mupety czy lalki trickowe.

Festiwal rozpocznie się w sobotę, 24 września, barwną paradą, która wyruszy spod Pasażu Schillera ulicą Piotrkowską do Manufaktury. Na wysokości DH Magda, będzie ustawiona specjalna trybuna, z której będzie można podziwiać paradę, i gdzie będzie ona komentowana przez konferansjera.

W części teatralnych prezentacji zobaczyć będzie można zespoły, które nigdy nie gościły w Polsce, z tak odległych krajów, jak Nowa Zelandia, Indie, Malezja, Tajlandia (44 osobowy zespół prezentujący tradycyjne lalki tajlandzkie), Korea Południowa, Egipt, Japonia, Iran czy Argentyna. Wiele z nich prezentuje sztukę lalkarską z pogranicza rodzimego folkloru, o wielowiekowej tradycji kulturowej.

Festiwal będzie prezentował całe spektrum lalkarskich form, od maleńkich, pudełkowych scen, mistrzów teatrów rękawiczkowych, teatralnych specjalistów miniaturowych scen, aż po przedstawienia plenerowe
w otwartej przestrzeni, których akcja nie zawsze jest z góry ustalona przez realizatorów.
Warte uwagi są oryginalne materie czy techniki, z którymi mierzą się artyści. Np. węgierski Nylon Theatre powstaje
z wielkich foliówek, maoryska
pełna emocji podróż teatralna odbywa się z udziałem karanga, haka, mōteatea (starożytnych pieśni) oraz niepokojących dźwięków taonga pūoro  (instrumentów), scalonych z karetao (maoryskimi lalkami). W tunezyjskim teatrze podstawą jest glina, we włoskim szydełkowane lalki,
a w koreańskim – lalki wykonane ze specjalnego papieru.

Bogaty repertuar przedstawień skierowany jest nie tylko do najmłodszych widzów, ale często specjalnie
do dorosłych,
podobnie jak łódzki Teatr Arlekin, próbując odczarowywać mit, że teatr lalkowy jest jednoznaczny z tym skierowanym do dziecięcej widowni. Takie spektakle zaprezentują lalkarze z Holandii, Stanów Zjednoczone, Niemiec, Iranu, Norwegii, Węgier, Bułgarii, Polski i Włoch.

Tematyka prezentowanych spektakli jest zupełnie otwarta. Wiele z lalkowych scen opiera swoje prezentacje łącząc tradycyjne techniki animacji z humorystycznymi opowieściami, inne oparte są na ludowych podaniach czy wątkach (np. Tajlandia, Egipt, Iran, Indie), a także na kanonie bajkowym, jak „Siedem koźlątek” Teatru z Hiszpanii czy „Szkarłatny kwiat” Teatru Kukfo z St. Petersburga. Jeszcze inne, jak teatry z Brazylii, Włoch, Niemiec czy Norwegii bogato czerpią z problemów współczesnego świata.

Na czas festiwalu Teatr Arlekin multiplikuje swoje miejsca prezentacji. Przedstawienia będą się odbywać
w czterech miejscach w budynku – na Dużej Scenie, Małej Scenie, Sali Prób, która zamieni się w drugą małą scenę, a także we Foyer.
Ponadto pokażemy trzy spektakle w łódzkiej Manufakturze i dwa w Pasażu Schillera.

Podczas AnimArtu otwarte będą też wszystkie miejsca wystawiennicze Arlekinowej Galerii A.

Na górnym Foyer, w tzw. akwarium goście i widzowie będą mogli podziwiać m.in. wystawę Jolanty Królikowskiej, zatytułowaną „Dzieci świata. Świat dzieci”, stanowiącą unikatowy zbiór lalek, przywiezionych z różnych zakątków świata. Na klatce schodowej, prowadzącej do Foyer prezentowane będą unikatowe tkaniny Yaroslava Tkaczuk w serii „Kobiety rysowane nicią”. Artystka, eksperymentując z tkaniną i fakturą, wplata w nie metal podążając w stronę trójwymiarowości formy. Natomiast w Galerii A w Piwnicy, udostępniona będzie wystawa grafik warsztatowych pt. „Wiatr” autorstwa Ewy Kutylak.

Bilety na przedstawienia w cenie 20 zł lub karnety na wszystkie prezentacje w cenie 320 można nabyć
w kasie teatru lub zarezerwować (tel. 42-632-58-99, biletyrezerwacja@teatrarlekin.pl) lub zakupić online: http://teatrarlekin.pl/index.php/repertuar/bilety-online

 

Strony internetowa festiwalu: www.teatrarlekin.pl i www.momakin.pl oraz na profilach obu instytucji na FB.

Szczegółowe informacje na temat sekcji filmowej festiwalu ANIMART oraz jej program znajdują się na stronie www.momakin.pl/animart. Wydarzenie posiada również swoją stronę w serwisie Facebook: www.facebook.com/FestiwalAnimart.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
AnimArt – World Puppet Carnival – międzynarodowy festiwal teatralny w Łodzi

Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla

Od samego początku Teatr "Arlekin" dąży do tego, by jak najpełniej zaspokoić wcale niemałe oczekiwania najmłodszych wielbicieli sztuki lalkowej. Nie ustaje w doskonaleniu starych i poszukiwaniu nowych rozwiązań technicznych, i środków wyrazu artystycznego. Dba o …

Więcej

Adres:

al.1 Maja 2
90-718 Łódź


Kontakt:

42 632 58 99
biletyrezerwacja@teatrarlekin.pl
http://www.teatrarlekin.pl

Zobacz także