Andrzejki dla dzieci w Zoo

Łódź, ul. Konstantynowska 8/10 mapa

niedziela 27.11.2016

tygrys w zoo

Miejski Ogród Zoologiczny zaprasza wszystkie osoby, które ukończyły, co najmniej 10 lat, na nietuzinkowe andrzejki (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Zgodnie z tradycją będziemy się starali przepowiadać przyszłość, a wróżenie umożliwią nam same… zwierzęta. Zwierzęcy wróżbici powinni w odbiorcach wzbudzić niemały dreszczyk emocji.

27 listopada 2016 r., niedziela
godz.  10.30 – 12.30 – I tura
godz. 13.00 – 15.00 – II tura

ANDRZEJKOWO – KATARZYNKOWO, czyli JAKICH ZWIERZĄT ZWYKLE SIĘ BOIMY ORAZ DLACZEGO KRĘCĄ NAS ODWIECZNE WRÓŻBY I ZABOBONY?

Dlaczego wróżby i zabobony nas kręcą? Dlaczego nieodłącznymi atrybutami magii są niektóre zwierzęta – nietoperze, pająki, węże i czarne koty? Tak oto magia i zoologia w ten szczególny, andrzejkowy dzień znajdą wspólny mianownik na naszych spotkaniach.

W trakcie imprezy dowiemy się, co o przesądach dotyczących zwierząt mają do powiedzenia specjaliści różnych dziedzin nauki. Zaproszeni etnografowie i archeolodzy opowiedzą o tym, skąd wzięła się skłonność do guseł i przesądów na przestrzeni wieków. Poznamy jakie zwierzęta symbolizowały praktyki magiczne i jak kultura wpływała na nasze ocenianie niektórych zwierząt (i często – ich prześladowanie).

Zaprosiliśmy też psychologów, aby podpowiedzieli dlaczego lubimy wróżby oraz dlaczego myślimy o niektórych zwierzętach z obrzydzeniem, lękiem, czy nawet fobią. Przewidziano udzielanie praktycznych rad np. jak nie pozwolić rozwinąć się zoofobiom w naszych głowach. Podpowiemy kogo zoofobia może dopaść i jakie są domowe sposoby jej leczenia. Poznamy niezbędnik zoofobika i jaka jest granica między zoofobią a zwykłą obawą.

Biologowie (pracownicy zoo) opowiedzą z kolei o ewolucyjnym podłożu naszych obaw. Czy te same emocje przeżywali nasi zwierzęcy przodkowie patrząc np. na pająki? Dlaczego ludzie od wieków bali się tego co pełza czy bezszelestnie chodzi i fruwa? Czy zwierzęta też mają fobie?

W zoo nie może zabraknąć też spotkania z żywymi zwierzętami – one nie tylko umożliwią nam wróżenie, ale przekonamy się, że „nie taki diabeł straszny, jakim go malują”. Pokazy i obserwacje „strasznych” zwierząt będą doprawione szczyptą humoru oraz przystępnymi informacjami co jest zoologiczną prawdą, a co kompletnymi bzdurami i przesądami.

Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują wcześniejsze zapisy do dnia 25.11.16, godz. 15.00 na adres: dydaktyka@zoo.lodz.pl

Udział w imprezie jest bezpłatny, należy jednak wykupić bilety wstępu do zoo.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
miejski ogród zoologiczny łódź

Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi

Łódzkie zoo jest corocznie odwiedzane przez wiele setek tysięcy łodzian, mieszkańców województwa, gości z Polski i zagranicy. Staramy się, aby miejsce to było przyjazne i atrakcyjne zarówno dla zwiedzających, jak i dla naszych podopiecznych. W trosce …

Więcej

Adres:

ul. Konstantynowska 8/10
94-303 Łódź


Kontakt:

+48 42 632 75 09, +48 42 632 77 26, +48 42 632 75 79