Aleja Leśnych Gwiazd – wystartowała kampania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi

Pasaż Rubinsteina mapa

czwartek 30.06.2016

wstęp wolny

Aleja leśnych Gwiazd w Pasażu Rubinsteina

#ŁódźHollyWoods to nowa kampania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Jej elementem jest pionierski w Polsce projekt edukacyjno-naukowy: obserwacja bociana czarnego w transmisji online, prosto z bocianiego gniazda. Pozostałych dziewięciu bohaterów kampanii, wraz z Eugeniuszem Bocio, odcisnęło swoje ślady w Alei Leśnych Gwiazd w Łodzi.

Od wtorku 21 czerwca w Łodzi można podziwiać nową Aleję Gwiazd. W sąsiedztwie słynnej Alei Gwiazd filmowych przy ul. Piotrkowskiej, w Pasażu Rubinsteina, powstała Aleja Leśnych Gwiazd. Eugeniusz Bocio, Meryl Spryt, Alwin Wiewiór K., Sowi Marsow, Sigourney Beaver, Mel Dzikson, Wilk w Woods Street, Mieczysław Frogg, Antoni Hop’kins Jr. i Richard Deer zostawili na niej swoje tropy. Jacy mieszkańcy łódzkich lasów kryją się za pseudonimami artystycznymi – to rozszyfrować muszą łodzianie i turyści. Eko-aleja została wykonana w technice milk graffiti. Komunikaty umieszczane są przy pomocy barwnika ze specjalnie przygotowanej organicznej, biodegradowalnej i całkowicie bezpiecznej dla środowiska mieszanki na bazie mleka w proszku i wody oraz naturalnych pigmentów.

Bocian czarny – tajemniczy jegomość

W przeciwieństwie do swojego krewniaka, bociana białego, bocian czarny rzadko pokazuje się ludziom. O biologii jego okresu lęgowego także wiadomo niewiele, tymczasem poznanie biologii gatunku jest kluczowe dla odbudowy stanu populacji. Lasy Państwowe wzięły na siebie trud i niemałe koszty chronienia tego gatunku, a rozpoczęta właśnie obserwacja pozwoli odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących rozrodu.

Chcielibyśmy ustalić m.in. jak wygląda proces tworzenia się pary lęgowej, udział samca i samicy w wysiadywaniu jaj, stopień przywiązania bocianów do konkretnych gniazd, skąd samica wie, ile jaj może złożyć w danym sezonie, jak przebiega wzrost piskląt. To tylko niektóre informacje, jakie mamy nadzieję zebrać dzięki obserwacji bocianiego gniazda – mówił opiekun naukowy projektu, prof. dr hab. Piotr Zieliński, podczas konferencji inaugurującej kampanię #ŁódźHollyWoods.

Obserwację gatunku wspiera Komitet Ochrony Orłów – partner projektu.

Z fotowoltaiką na tak

Pierwsza w Polsce obserwacja bociana czarnego to nie jedyne novum podczas kampanii #ŁódźHollyWoods. Kamery i urządzenia transmisyjne są zasilane przez panele fotowoltaiczne. To pionierskie zastosowanie tej technologii w Polsce.

W samym sercu lasu potrzebne okazało się zasilanie do kamer i całego osprzętu, dostęp do internetu i odpowiedni zasięg. Każdy element rozwiązania był projektowany pod konkretne zapotrzebowanie. Testowaliśmy wiele różnych konfiguracji, dziś możemy już cieszyć się wynikami ciężkiej, czteromiesięcznej pracy – zdradza kulisy techniczne opiekun techniczny projektu, Michał Strawiak.

Edukacja – dla starszych i młodszych

Eugeniusz Bocio intryguje nie tylko naukowców – zarówno bocian czarny, jak i pozostali mieszkańcy łódzkich lasów, są obiektem zainteresowania najmłodszych łodzian. Przedszkolaki wykonały prace w konwencji fotosów filmowych z wizerunkiem bociana. Wystawa uświetniła konferencję prasową, będzie także dostępna dla oglądających w kawiarni rodzinnej Tubajka w Łodzi. Podczas odsłonięcia Alei Leśnych Gwiazd dzieci z entuzjazmem porównywały wielkość swoich stóp i dłoni z tropami leśnych zwierząt. Kolejne emocje czekają je już niebawem – wyklute kilkanaście dni temu (białe!) bocianie pisklęta pozostają wciąż bez imion, konkurs na filmowe pseudonimy startuje już niebawem na fanpage’u kampanii (facebook.com/LasyPanstwoweLodz/).

Zapraszamy do oglądania transmisji z bocianiego gniazda i śledzenia kampanii #ŁódźHollyWoods!

lodz.lasy.gov.pl/bocianyczarne/

facebook.com/LasyPanstwoweLodz/

instagram.com/las_dobre_sasiedztwo/

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:ekologiaprzyroda

Zobacz także