rysuj

 

Powstały dla zachowania w pamięci ważnych momentów biograficznych, fragmentów codzienności czy relacji z bliskimi. Wyjmując zdjęcia z domowych albumów i odzierając z rodzinnych kontekstów, możemy na nie spojrzeć z zupełnie innej perspektywy. Czy z mozaiki szczegółów wyłoni się obraz, na którym można dostrzec przemiany społeczne, kulturowe i polityczne? Szukając odpowiedzi na to pytanie, kuratorki – Agnieszka Pajączkowska i Monika Szewczyk-Wittek – zastanawiają się nad statusem fotografii archiwalnej i stawiają szereg kolejnych pytań. Czy fotografia prywatna nadal jest pamiątką rodzinną, czy przede wszystkim źródłem historycznym? A może obrazem o walorach artystycznych?

 

Ekspozycję rozpoczynają albumy – indywidualne, tworzone według własnych potrzeb i wrażliwości, prywatne historie fotograficzne rodziny. Część zatytułowana „Opowieść” poświęcona jest związkowi między fotografią i pamięcią. Rozdział zatytułowany „Fotografia” to historia fotografii prywatnej, w tym zmian technik, praktyk i przede wszystkim roli i postrzegania fotografii. Powszechna dostępność aparatów wprowadziła fotografię w sam środek codziennego życia. Te zdjęcia pokazujemy w „Codzienności”. Zamykającą wystawę „Historia” to część obrazująca splatanie się prywatności i wydarzeń historycznych, choć „wielka” historia jest częściej tłem niż główną bohaterką.

 

W Archiwum Historii Mówionej (AHM) Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA – największym tego typu zbiorze w Polsce – znajduje się około 5500 relacji biograficznych, dzięki którym pokazujemy współczesną historię z perspektywy jednostki: zwykłych ludzi i ich osobistych przeżyć. Na wystawę wybraliśmy zdjęcia z liczącego 30 tysięcy zbioru AHM, wychodząc z założenia, że ich funkcja nie ogranicza się do ilustrowania złożonych świadectw i że warto podjąć próbę odczytania z nich samodzielnej narracji o przeszłości.

 

W załącznikach informacja prasowa, ilustracja, zdjęcia i podpisy do nich. Jeśli potrzebują Państwo zdjęć w większej rozdzielczości, prosimy o kontakt.

 

Album rodzinny:  SPOJRZENIA

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Fotografie z Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA

30 listopada 2016 – 19 marca 2017
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 w Warszawie, WSTĘP WOLNY.

Kuratorki: Agnieszka Pajączkowska, Monika Szewczyk-Wittek.


Album rodzinny: SPOJRZENIA
Fotografie z Archiwum Historii Mówionej
Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA

Dom Spotkań z Historią/Karowa 20 w Warszawie/wstęp wolny
wydarzenie na FB

288 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
Adres:
ul. Karowa 20,
00-324 Warszawa
Kontakt:

22 826 51 95
dsh@dsh.waw.pl
https://www.dsh.waw.pl