Akcja fotograficzna Świnoujście poza sezonem

📅 piątek 23.05.2014 do sobota 24.05.2014
Akcja fotograficzna Świnoujście poza sezonem

Celem jest udział młodzieży w twórczych działaniach fotograficznych, odbywających się pod opieką doświadczonych i uznanych artystów z całej Polski. Warsztaty rozpoczną się od spotkania organizacyjnego (23.05. godzina 15.00 Sala Kameralna Dom Kultury w Świnoujściu) połączonego z wykładami. W przystępny sposób przybliżymy nieco historii fotografii, zasady kompozycji oraz spróbujemy wyjaśnić jak zrobić poprawne zdjęcie. Każdy z artystów stanie się opiekunem maksymalnie 4 osobowej grupy z którą w sobotę wyruszy w plener. Grupy będą miały do wykonania zadanie fotograficzne.

Efekt końcowy działań warsztatowych to przygotowanie gry miejskiej dla mieszkańców Świnoujścia, która przeprowadzona będzie 11 października, oraz wystawa w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Podczas warsztatów postaramy się udowodnić, że fotografia może być wspaniałą kreatywną zabawą zarówno dla fotografujących i dla widzów.

Program: 23.05. godz. 15.00Wykłady- o historii fotografii wygłosi znany fotografik i nauczyciel wielu pokoleń fotografów Zbigniew Wróblewski. –  jak zrobić dobre zdjęcie powiedzą fotograf i diaporamista Beata Bogusławska oraz mistrz nastroju w fotografii Radosław Reroń. – „ Przemoc w fotografii" artysta fotografik Sebastian Dziekoński .

24.05. godzina 10.00 Całodniowy plener fotograficzny w przestrzeni Świnoujścia – realizacja zadań warsztatowych, wykonanie kadrów na wystawę. Praca w zespołach pod opieka artysty.  Cel: opracowanie fotograficzne jednego miejsca z różnych powodów ważnego dla miasta, mieszkańców – np. przeprawa promowa, plaża, promenada, forty, budynki urzędu itd. Zebrany materiał pozwoli na opracowanie plansz do gry miejskiej – październikowej imprezy dla mieszkańców, turystów.

Dodatkowo wszyscy wykonają zdjęcia na wystawę fotografii wielkoformatowych ( 100×70), która otworzymy 10 października w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świnoujściu. Najlepsze prace uczestników warsztatów znajdą się tam razem z pracami artystów.

Oprócz wymienionych Beaty Bogusławskiej, Zbyszka Wróblewskiego, Radka Reronia, Sebastiana Dziekońskiego(zpaf) w Świnoujściu z uczestnikami warsztatów pracować będą Ela Waszczuk (AFIAP,AFRP), Beata Wojtunik, Natalia Jurgiel, Anna Niemiec, Stanisław Składanowski (zpaf),Maciej Kościuszko(zpaf), Ryszard Poprawski, Zbigniew Suliga(AFRP), Andrzej Krupiński(AFRP), Konrad Puchalski, Marian Fidos(AFRP),  Waldemar Żak, Andrzej Kutys , Mariusz Sobecki i Cezary Dubiel (EFIAP, AV-AFIAP,AFRP).

Szczegółowy program warsztatów
23-24.05.2014

PROGRAM IMPREZY

23.05. piątek
Godz. 14.00     Dom Kultury spotkanie organizacyjne, rekrutacja.
Godz. 15.00     Oficjalne rozpoczęcie imprezy – przemówienie Wiceprezydent Miasta Świnoujście Pani Joanny Agatowskiej, przedstawienie artystów fotografów, oraz idei projektu.
Godz. 15.30     "Ciekawostki historyczne, czyli jak to się zaczęło" – wykład Zbigniew Wróblewski.
Godz. 16.10     "Świadomość fotografowania – Czy widzę wszystko?" – wykład Beata Bogusławska.
Godz. 16.50      "Sekrety kompozycji i rola człowieka w pejzażu miejskim" – wykład Radosław Reroń.
Godz. 17.30     Podział na grupy realizujące następnego dnia zadania plenerowe fotograficzne,
i przydział miejsc do fotografowania (indywidualne ustalenia z artystami prowadzącymi grupy).
Godz. 19.00      Przemoc w fotografii – wykład Sebastian Dziekoński – Dom Wypoczynkowy Fala –
ul. Sienkiewicza 15 (tylko dla dorosłych uczestników).
Godz. 20.00      Czas wolny, plener indywidualny w zależności od ustaleń z prowadzącym grupę.

24.05. sobota

Godz. 10.00     Oficjalne rozpoczęcie warsztatów – zajęcia w grupach warsztatowych, spotkanie pod Domem Kultury od strony podwórza (możliwość indywidualnych ustaleń)

Zobowiązania powarsztatowe uczestników pleneru: 1. Przygotowanie i dostarczenie plików zdjęciowych opiekunowi grupy do wykonania planszy termin 10 dni (tj. 4.06.) 2. Przesłanie 1 zdjęcia pt. Magia Świnoujścia na adres mailowy organizatora fgt.kontur@gmail.com rozmiary zdjęcia 100×70, 300 dpi, plik JPG.
Spośród zdjęć warszatowiczów wybranych zostanie 10 najlepszych prac, które wezmą udział  w wystawie poplenerowej i zostaną wydrukowane w katalogu-  termin 30 czerwca 2014 r.