Akademia Dokumentalna: Projekt NIM

niedziela 05.07.2015

Akademia Dokumentalna: Projekt NIM

Akademia Dokumentalna jest jedynym w Polsce programem edukacyjnym w całości opartym na filmach dokumentalnych. Naszą misją jest zainteresowanie młodego widza filmem dokumentalnym, gatunkiem kina niezwykle popularnym na całym świecie Z bogatej oferty festiwalowej DOCS AGAINST GRAVITY FF do programu Akademii zostały wybrane filmy, które młodym ludziom otwierają oczy na różnorodne tematy i wpisują się w nową podstawę programową wielu przedmiotów szkolnych.

Spotkania składają się z pokazu i lekcji po filmie, którą poprowadzi nauczyciel gdyńskiego Gimnazjum nr 11, pedagog i filmoznawca Piotr Kurpiewski.

data: 5 lipca 2015 (niedziela)

godzina: 12:00

miejsce: Gdynia – InfoBox, ul. Świętojańska 30

wstęp: wstęp wolny

Filmy, które zostaną zaprezentowane w ramach Akademii pochodzą z DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL (poprzednio: PLANETE+ DOC FF) jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, zdobywcy prestiżowej nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce.

PROJEKT NIM (Project Nim) REŻ. JAMES MARSH, WIELKA BRYTANIA 2011, 93 MIN

W 1973 roku, w klatce ośrodka badawczego ssaków naczelnych w Oklahomie, rodzi się mały szympans, który po urodzeniu zostaje odebrany matce. Mały szympans nazwany zostaje Nim i trafia do rąk absolwentki psychologii. Za odpowiednim wynagrodzeniem ma go wychowywać jak własne dziecko. W ten sposób wchodzi w życie „Projekt Nim", czyli jeden z najbardziej radykalnych w historii eksperymentów, który ma udowodnić, że szympans, wychowywany jak człowiek, może nauczyć się komunikować za pomocą języka. Film bez oporów i przesadnego sentymentu opowiada biografię szympansa, którego człowiek próbował „przerobić" na człowieka.

TEMAT LEKCJI PO FILMIE: Etyka eksperymentów naukowych.

Cykl jest współfinansowany ze środków Miasta Gdyni, realizowany przy współpracy z fundacją Okonakino i Against Gravity, firmą dystrybucyjną, która w 2004 roku zorganizowała po raz pierwszy festiwal filmów dokumentalnych DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL (były PLANETE+ DOC FF), który z czasem wyrósł na jedną z największych i najważniejszych tego typu imprez na świecie i zdobył prestiżową nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce. Against Gravity zajmuje się dystrybucją kina dokumentalnego i ambitnego kina fabularnego.

Więcej na: http://akademiadokumentalna.pl/

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie

Gdynia InfoBox - OBSERWATORIUM ZMIAN

 

Zapraszamy grupy zorganizowane

Grupy liczące co najmniej 15 osób zapraszamy po uprzednim uzgodnieniu terminu …

Więcej

Adres:

ul. Świętojańska 30
81-372 Gdynia


Kontakt:

58 523 97 69
infobox@gdynia.pl
http://gdyniainfobox.pl