9. Sosnowiecka Jesień Teatralna

Kościelna 11 mapa

piątek 22.09.2023 do sobota 30.09.2023

9. Sosnowiecka Jesień Teatralna

22 września 2023 rozpocznie się 9. edycja Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej. Projekt ten od ośmiu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i dużą frekwencją wśród mieszkańców regionu. Impreza organizowana przez Zagłębiowską Mediatekę ma na celu przyciągnięcie miłośników teatru i literatury, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Tematem przewodnim tej edycji jest komedia – gatunek znany w kulturze już od starożytności. Tegoroczne hasło przewodnie „Teatr z przymrużeniem oka” nawiązuje również do obchodów roku wybitnego komediopisarza – Aleksandra Fredry. Z tej okazji przygotowana zostanie wystawa inspirowana jego dorobkiem literackim oraz prelekcja na temat mniej znanej twórczości autora. Dziedzictwo Fredry będzie można obejrzeć również na dużym ekranie podczas pokazu filmu „Zemsta” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Zaplanowano także dwa występy kabaretowe, które przedstawią Kabaret DNO oraz Tarnowski Kabaret Literacki NaTenCzas. Interesującym wydarzeniem i prawdziwym crème de la crème będzie niewątpliwie spotkanie z Arturem Barcisiem, znakomitym aktorem, połączone z oprawą skrzypcowo-gitarową duetu KSMicroband. Warto dodać, że rozmowa będzie tłumaczona na Polski Język Migowy. Dla seniorów zostały natomiast zaplanowane zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz… języka angielskiego. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci i młodzieży – przygotowano atrakcyjne imprezy artystyczno-literackie, przegląd teatralny oraz warsztaty rodzinne. Zorganizowany również zostanie ogólnopolski konkurs plastyczny. We współpracy z Warsztatem Terapii Zajęciowej, działającym przy Dąbrowskim Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Otwarte Serca”, zaprosimy na imprezę integracyjną, w programie której znajdzie się spektakl „Zrzędność i przekora” na podstawie komedii autorstwa Fredry. W programie znalazło się też lubiane przez seniorów czytanie performatywne.

Program jest bardzo różnorodny i atrakcyjny, każdy będzie miał możliwość znaleźć coś dla siebie, by móc obcować z teatrem i literaturą, rozwijać zainteresowania i dobrze się bawić.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem imprezy, dostępnym na plakatach, ulotkach, stronie www.biblioteka.sosnowiec.pl oraz w mediach społecznościowych.

Program 9. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej:

22.09-31.10, Pasaż Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11
Idź serdeńko, bo Cię trzepnę! – wystawa inspirowana twórczością A. Fredry.

24.09, godz. 18.00, Aula Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11
Wieczór z kabaretem – występ Kabaretu DNO. Obowiązują bezpłatne wejściówki (dostępne w Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki od 15.09.2023).

25.09, godz. 11.00, Aula Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11
Zrzędność i przekora – spektakl w wykonaniu grupy teatralnej Warsztatu Terapii Zajęciowej „Otwarte Serca” w Dąbrowie Górniczej, czytanie performatywne. Wstęp wolny.

26.09, godz. 18.00, Aula Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11
Sekrety sławy, czyli spotkanie z Arturem Barcisiem – Prowadzenie Karol Kućmierz, oprawa skrzypcowo-gitarowa KSMicroband, tłumaczenie na Polski Język Migowy – Irena Piecha. Obowiązują bezpłatne wejściówki (dostępne w Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki od 15.09.2023).

27.09, godz. 11.00, Sala Edukacyjna Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11
Nowoczesny senior – Fredro na czytnikach Kindle – zajęcia dla seniorów dotyczące korzystania z nowoczesnych technologii. Obowiązują zapisy.

27.09, godz. 18.00, Aula Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11
Fredro na ekranie – pokaz filmu „Zemsta” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Wstęp wolny.

28.09, godz. 11.00, Aula Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11
Śmiechu warte – konkurs w formie przeglądu szkolnych grup teatralnych.

28.09, godz. 18.00, Aula Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11
Fredro dla dorosłych – prelekcja dr Magdaleny Boczkowskiej dotycząca mniej znanej twórczości Fredry, połączona z prezentacją multimedialną. Prelekcja przeznaczona dla osób 16+. Wstęp wolny.

29.09, godz. 13.00, Sala Edukacyjna Zagłębiowska Mediateka ul. Kościelna 11
Performative reading – czytanie performatywne utworów Aleksandra Fredry dla seniorów w języku angielskim. Impreza zamknięta.

29.09, godz. 18.00, Aula Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11
Recepta na odchudzanie – spektakl kabaretowy w wykonaniu Tarnowskiego Kabaretu Literackiego NaTenCzas. Wstęp wolny.

30.09, godz. 11.00, Aula Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11
Warsztaty lalkarskie – rodzinne warsztaty lalkarskie z Anną Nowak – arteterapeutką i animatorką kultury ze Śląskiego Teatru Lalek i Aktora Ateneum w Katowicach. Obowiązują zapisy.

1,2,3 uśmiechnij się i Ty, Fredro dzieciom, O co chodzi z tym teatrem? oraz Komedia, komik, komedianci – zajęcia dla dzieci prowadzone w filiach bibliotecznych oraz w Zagłębiowskiej Mediatece (terminy uzgadniane przez poszczególne placówki, indywidualnie z grupami)
14.08-01.10
W krzywym zwierciadle – konkurs plastyczny na karykaturę, skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych (16+) i dorosłych.

Honorowym patronatem 9. Sosnowiecką Jesień Teatralną objął Prezydent Sosnowca – Arkadiusz Chęciński.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
 
ZOBACZ TAKŻE:teatr