9. Festiwal Transatlantyk

Manufaktura, Drewnowska 58 mapa

piątek 12.07.2019 do niedziela 14.07.2019

7

9. Festiwal Transatlantyk

200 znakomitych filmów, 50 polskich premier, wyjątkowe seanse w ramach Kina Łóżkowego i Kina Kulinarnego, spotkania z wybitnymi twórcami z całego świata, master classes Arturo Ripsteina, Marthy Coolidge i Wojciecha Marczewskiego, debaty, warsztaty, prestiżowe nagrody oraz jedyny na świecie konkurs natychmiastowej improwizacji – to wszystko w czasie 9. Festiwalu Transatlantyk, który potrwa od 12 do 19 lipca.

Motywem przewodnim 9. edycji Transatlantyku jest „Lądowanie na Księżycu i inne zawieszone sny”. Dokładnie 50 lat po zakończonej sukcesem, historycznej misji Apollo 11, będziemy razem z widzami zastanawiać się, jakie marzenia, sny i śmiałe projekty poruszają dziś naszą zbiorową wyobraźnię? Czy mamy odwagę marzyć? Co nas inspiruje i do jakich światów tęsknimy, jakich nowych lądów szukamy?

Podczas Gali Otwarcia w piątek 12 lipca w EC1 Łódź – Miasto Kultury zainaugurujemy Festiwal polską premierą hollywoodzkiego filmu „Znajdę Cię” („I’ll Find You”, reż. Martha Coolidge), w którym obok gwiazd pokroju Stellana Skarsgårda, Leo Sutera, Adelaide Clemens czy Connie Nielsen, widzowie zobaczą znakomitych polskich aktorów: Agatę Buzek, Małgorzatę Kożuchowską, Jacka Braciaka czy Marcina Czarnika. Film opowiada o romantycznej miłości Rachel Rubin i Roberta Pułaskiego, wystawionej na próbę przez koszmar II wojny światowej. Zdjęcia do niego zostały w dużej części nakręcone w Łodzi, a muzykę do niego skomponował Jan A.P. Kaczmarek. Dwa kolejne filmy otwarcia, na które zaprosimy widzów 12 lipca, to „Niewidoczne życie sióstr sióstr Gusmão” („A Vida Invisível de Eurídice Gusmão”, reż. Karim Aïnouz) – uhonorowane Nagrodą Główną w sekcji „Un Certain Regard” podczas ostatniego festiwalu w Cannes. Trzeci film otwarcia to niezwykłe „Jaskółki nad Kabulem” (Les hirondelles de Kaboul”, reż. Zabou Breitman, Eléa Gobbé-Mévellec) – kolejny tytuł pokazywany w tym roku na festiwalu w Cannes.

NOWE KINO
Film „Tam gdzieś musi być niebo” („It Must Be Heaven”) którego reżyser Elia Suleiman otrzymał w Cannes nagrodę specjalną, to jedna z 35 premier, która będzie miała miejsce podczas Transatlantyku w konkursie Nowe Kino.
W konkursie Nowe Kino pokażemy także inne filmy, które swoje premiery światowe miały na zakończonym niedawno festiwalu w Cannes. Wśród nich m.in.: „Sybillę” („Sibyl”, reż. Justine Triet) oraz „Ninę Wu” („Juo ren mi mi”) – najnowszy film niezwykle utalentowanego twórcy z Tajwanu – Midiego Z.

KONKURS POLSKICH KRÓTKICH METRAŻY
W tej sekcji prezentowane są najlepsze krótkie formy filmowe zrealizowane w ciągu ostatnich dwóch lat. Tego roku do ścisłego finału weszło 28 filmów: 6 animacji, 5 dokumentów i 17 fabuł.

ZBLIŻENIA
W ramach sekcji zaprosimy widzów na 4 retrospektywy.

HISTORIE KINA: INNE ŚWIATY
W ramach lubianej przez widzów Festiwalu sekcji „Historie kina” pokażemy znakomite filmy należące do kanonu klasyki filmowej, po raz kolejny zabierając widzów w podróż po historii X Muzy.

TRANSATLANTYK KINO KULINARNE
W programie tej niezwykle lubianej przez widzów sekcji pokazane zostaną filmy o tematyce kulinarnej i okołokulinarnej — zarówno produkcje poświęcone sztuce gotowania i jedzeniu, jak i osobiste, a przez to fascynujące historie życia wielkich gwiazd z kulinarnego świata.

KINO ŁÓŻKOWE VOX
Kilkadziesiąt wygodnych łóżek z baldachimami stojących w łódzkim Pasażu Schillera to jedno z ulubionych miejsc widzów Transatlantyku! W Kinie Łóżkowym VOX pokażemy tego roku takie m.in. filmy, jak „120 uderzeń serca” („120 battements par minute”) Roberta Campillo, „Jackie Brown” Quentina Tarantino, „Dziedziczki” („Las herederas”) Marcelo Martinessiego, „Lato” (“Leto”) Kirilla Serebrennikova, „Fugę” („Fugue”) Agnieszki Smoczyńskiej czy “Kafarnaum” (“Cafarnaúm”) Nadine Labaki.

FILMOWY KLAN URWISÓW
Najlepsze filmy dla młodych widzów i polskie premiery filmów dla dzieci. Podczas 9. edycji Festiwalu mali widzowie zobaczą m.in. „Basię 2”, „Mamy talent” oraz „Robaczki z zaginionej dżungli”.

KALEJDOSKOP, KINO NOCĄ: JEDEN, SEZON, POLÓWKA: KOSMOS
W sekcji Kalejdoskop zaprezentujemy filmy odbijające to, co dzieje się w dzisiejszym świecie i dzisiejszym kinie; wartościowe nowe tytuły, przedpremierowo prezentowane na Transatlantyku. W ramach sekcji pokażemy takie filmy, jak „PJ HARVEY. A Dog Called Money” Seamusa Murphy’ego, „Ustrzelić mafię” Kim Longinotto, „Obrazy bez autora” Floriana Henckela von Donnersmarcka czy „Synonimy” („Synonymes”) Nadava Lapida.

Kino nocą to sekcja, którą przygotowaliśmy specjalnie z myślą o tych widzach, którzy uważają, że dobre kino jest lepsze niż sen. Jej motywem przewodnim będzie tego roku „Jeden”: jeden niefortunny krok, jedno przegapione metro, jeden dzień…

Sezon to z kolei przegląd najciekawszych premier sezonu 2018/19 w polskich kinach. Od głośnych, oscarowych produkcji, jak „Green Book” Petera Farelly’ego, „Roma” Alfonso Cuarona czy „Faworyta” („The Favourite”) Yorgosa Lanthimosa, przez te nagrodzone w Cannes: „Złodziejaszki” („Manbiki Kazoku”, reż. Hirokazu Kore-eda) i „Dogman” Matteo Garrone, po filmy polskich reżyserów, o których wiele mówiło się̨ w ostatnich miesiącach („Monument” Jagody Szelc czy „Córka trenera” Łukasza Grzegorzka).

EDUKACJA
Festiwal Transatlantyk to nie tylko pokazy filmowe, ale też bogaty repertuar dostępnych i bezpłatnych wydarzeń towarzyszących: spotkań z profesjonalistami, paneli dyskusyjnych, debat, wykładów czy warsztatów. Szeroka oferta edukacyjna Transatlantyku poświęcona jest zarówno tematom branżowym – porusza zagadnienia z obszaru produkcji filmowej i developmentu – jak i ważkim zagadnieniom społecznym. W jej ramach odbędą się tego roku:

MASTER CLASSES
W ramach 9. edycji Festiwalubohaterami Master Class będą: Arturo Ripstein, Wojciech Marczewski oraz Martha Coolidge.

MIEJSCA FESTIWALOWE:

KINA FESTIWALOWE
Tegorocznym głównym kinem festiwalowym Festiwalu Transatlantyk jest Cinema City Manufaktura. To tam od 12 do 19 lipca odbywać się będą pokazy filmów, spotkania i master classes zaplanowane w ramach bogatego programu 9. edycji Transatlantyku.

Pokazy festiwalowe odbywać się będą także w Muzeum Kinematografii (Kinie Kinematograf) – wyjątkowym miejscu na filmowej mapie Łodzi, gdzie Festiwal gościł już w ubiegłych latach.

Seanse Kina Łóżkowego VOX odbywają się w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni w Pasażu Schillera, pokazy Polówki — na terenie EC1 Łódź – Miasto Kultury (ul. Targowa 1/3– sekcja Kosmos) w Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282), na terenie Parku Na Zdrowiu, Parku Julianowskiego, Stawów Jana, Starego Rynku oraz na dziedzińcach Nowej Fabrycznej (ul. Składowa 35) i Cinema Residence (ul. Piotrkowska 120).

BILETY NA WYDARZENIA FESTIWALU TRANSATLANTYK:

SEANSE FILMOWE W CINEMA CITY MANUFAKTURA
Pojedyncze bilety w cenie 7 zł można kupić w Centrum Akredytacyjnym Festiwalu znajdującym się na terenie Cinema City Manufaktura oraz przez stronę www.transatlantyk.org (podczas zakupu online doliczana jest opłata manipulacyjna).

SEANSE W MUZEUM KINEMATOGRAFII (KINO KINEMATOGRAF)
Pojedyncze bilety w cenie 7 zł można kupić w Centrum Akredytacyjnym Festiwalu znajdującym się na terenie Cinema City Manufaktura oraz przez stronę www.transatlantyk.org (podczas zakupu online doliczana jest opłata manipulacyjna).

KINO KULINARNE (EC1)
Bilety na seans filmowy połączony z kolacją w cenie 200 pln można kupić przez stronę
www.transatlantyk.org (podczas zakupu online doliczana jest opłata manipulacyjna).
Pokaz filmowy odbywa się w Cinema City Manufaktura (sala 4, o godz. 19.00), po pokazie widzowie zostaną przewiezieni na wyjątkową kolację w Hali Maszyn EC1.

SEANSE W KINIE ŁÓŻKOWYM VOX (Pasaż Schillera)
Bilety na seans w cenie 30 zł można kupić przez stronę www.transatlantyk.org (podczas zakupu online doliczana jest opłata manipulacyjna). Jeden bilet dotyczy jednego łóżka, do którego przyjść można samej/samemu lub maksymalnie w 4 osoby.

GALA OTWARCIA i GALA ZAMKNIĘCIA (EC1)
Bilety na Galę Otwarcia i Galę Zamknięcia Festiwalu w cenie 35 zł można kupić przez stronę: www.transatlantyk.org (podczas zakupu online doliczana jest opłata manipulacyjna).

Zwrot zakupionych biletów nie jest możliwy.

Na WYKŁADY UNIWERSYTETU SWPS w Kinie Łóżkowym VOX konieczna jest rezerwacja: www.swps.pl

AKREDYTACJE DLA WIDZÓW
Dostępne są w cenach 35 zł (dla seniorów), 60 zł (dla studentów i uczniów) oraz 90 zł (dla pozostałych widzów).
Akredytację dla widzów sprzedawane są online: akredytacje.transatlantyk.org
oraz od11 lipca w Centrum Akredytacyjnym w Cinema City Manufaktura

CENTRUM AKREDYTACYJNE I BILETOWE
Cinema City Manufaktura, czynne:
11 lipca w godzinach: 14:00 – 20:00
12-18 lipca w godzinach: 10:00 – 22:15
19 lipca w godzinach: 10:00 – 20:00

Twórcą i Dyrektorem Festiwalu jest kompozytor, laureat Oscara® Jan A.P. Kaczmarek, a Dyrektor Programową – Joanna Łapińska.

Organizatorem Festiwalu Transatlantyk jest Fundacja Transatlantyk Festival.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:filmy

Zobacz także