8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci – online

8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci – online

📅 czwartek 07.10.2021 do niedziela 24.10.2021
8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci – online
8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci w odsłonie online to aż 139 tytułów z całego świata. Kino Dzieci zaprasza do filmowych podróży pełnych przygód i niezapomnianych emocji już od 7 października!

Jeśli nie zdążyliście wybrać się do kina na festiwal , nic straconego. W dniach 7-24 października będziecie mieli szansę zobaczyć je w swoich własnych domach. W wersji on-line dostępne będą wszystkie filmy, warsztaty oraz prelekcje. Filmy pełno- i krótkometrażowe, animacje i dokumenty wybrane dla widzek i widzów w wieku od 4 lat pogrupowane w 11 sekcji.  Konkurs główny, Konkurs filmowych odkryć, Konkurs krótkich dokumentów, Kino Dzieci gra w zielone, Panorama europejska, Panorama światowa, Pocztówka z Belgii, Krótkie historie, Z nosem w książkach, Klasyka Kina Dzieci, Kino Dzieci o wychowaniu.

Konkurs główny

Zobaczymy dziewięć  filmów z konkursu głównego m. in.  polską animację „Nawet myszy idą do nieba” w reżyserii Denisy Grimmovej i Jana Bubenička – film otwarcia tegorocznego festiwal, „Belle” – zachwycające wizualnie anime  Mamoru Hosody. Rekordowe 14-minut owacji na stojąco – tak długo widzowie Festiwalu w Cannes oklaskiwali ostatnie dzieło japońskiego mistrza oraz „Jak ocalić smoka”, „Drogi Panie Dyktatorze” (reż. Christian Lerch, Niemcy 2020) to jeden z najbardziej poruszających filmów tej edycji. Obraz, który zadaje wciąż aktualne pytania o istotę bohaterstwa i o los, który czasem stawia nas po różnych stronach barykady. Zobaczymy również ekranizację bestsellerowej powieści Marcina Szczygielskiego „Czarny Młyn” (Polska 2020) w reżyserii Mariusza Paleja. Wykonany w technice 2D z ilustracjami 3D. Animacja nawiązuje do estetyki komiksów o superbohaterach. według scenariusza Jacka Rembisia, wykonany w technice 2D z ilustracjami 3D. Animacja nawiązuje do estetyki komiksów o superbohaterach.

Konkurs filmowych odkryć

To filmy zachwycające wizualnie, podejmujące odważne tematy i skłaniające do refleksji. Wraz z bohaterkami i bohaterami wykraczamy poza wydeptane ścieżki i prezentujemy różnorodność kina dla dzieci. W tej kategorii mamy do wyboru pięć filmów : „Serce Mezquite” (reż. Ana Laura Calderón, Meksyk 2019, lektor, 7+)) to pełna czułości historia o poszukiwania własnego miejsca w społeczności i walki o swoje marzenia w świecie, w którym od dawna wszystko jest ustalone. „Buladó” (reż. Eché Janga, Curaçao, Holandia 2020, lektor, 12+), „Gabinet cudów” (reż. Susanne Kim, Niemcy 2020, lektor, 9+) to niezwykły dokument z elementami animacji zrealizowany dla dzieci i przez dzieci. Dowód na to, że wyobraźnia ma moc zmiany świata, a różnorodność jest naszą siłą! Krótkie wakacje” (reż. Kwon Min-pyo, Seo Han-sol, Korea Południowa 2020, lektor, 11+). Czy poczucie zakorzenienia i przynależności wynika z miejsca zamieszkania, czy może wpływ na nie mogą mieć silne więzy rodzinne? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w filmie „Lada dzień” (reż. Hamy Ramezan, Finlandia 2020, lektor, 11+).

Konkurs krótkich dokumentów

Jordania, Afryka Wschodnia, Mongolia – choć niektóre z prezentowanych krótkich metraży powstały daleko, zawsze dotykają bliskich nam wszystkim tematów. W tej kategorii możemy zobaczyć trzy zestawy: „Lekcje tańca”, „199 małych bohaterów”, „Charlie Surfer”.

Z nosem w książkach

W tej sekcji zobaczymy ulubionych książkowych bohaterów, fantastyczne adaptacje i mnóstwo przygód na wielkim ekranie. W wersji on-line mamy do wyboru dziewięć filmów:  „Zuzia i jej kotek” („Meine Freundin Conni – Das Geheimnis um Kater Mau”, reż. Ansgar Niebuhr, Victoriano Rubio, 4+). Za festiwalowe opowieści z dreszczykiem  odpowiada sam Martin Widmark – autor bestsellerowych książek, m.in o przygodach dzielnych detektywów Lassego i Mai. Jego kolejna książkowa seria, która została przeniesiona na ekran, nosi tytuł „Nelly Rapp – Upiorna Agentka” („Nelly Rapp – Monsteragent”, reż. Amanda Adolfsson, 8+).  Kolejna propozycja to ” Zaklinaczka” oraz ” Czarny młyn” wykonany w technice 2D z ilustracjami 3D. Animacja nawiązuje do estetyki komiksów o superbohaterach. według scenariusza Jacka Rembisia, wykonany w technice 2D z ilustracjami 3D. Animacja nawiązuje do estetyki komiksów o superbohaterach. Książkowe przygody lisa Felka i zajączki Toli znamy z kart popularnej serii autorstwa pisarki Sylvii Vanden Heede z ilustracjami Thé Tjong Khinga. Bohaterów serii „Felek i Tola – zestaw filmów krótkich” („Schat”, „Overwinnaar”, „Heimwee”, „Damesclub”, reż. Tom van Gestel, Mascha Halberstad, 4+). „Ariol – zestaw filmów krótkich” ten serial jest oparty na słynnym francuskim komiksie Emmanuela Guiberta z ilustracjami Marca Boutavanta. Część przygód Ariola została wydana również w Polsce. Będziemy mieli okazję w zestawach filmów krótkich zapoznać się z serialami : „Wielkie przygody dziobaka Jejku Jejku”, „Żubr Pompik 2”, „Zapchlony Kundel” (reż. Davy Durand, 6+).

Kino Dzieci gra w zielone

To debiutująca w programie festiwalu Kino Dzieci sekcja filmów aktorskich, animowanych i dokumentalnych, które opowiadają o naturze i o tym, jak – my ludzie – możemy o nią dbać. W filmach pierwszoplanowymi bohaterami są zwierzęta, drzewa i kwiaty, warzywa ze szkolnego ogrodu oraz młodzi ekoaktywiści. Do wyboru mamy  pięć filmów: „Ogród szkolny”,  ” Martin i magiczny las”, „Ursa – pieśń zorzy polarnej – zestaw filmów krótkich” (reż. Natalia Malykhina, 4+). Historia małego niedźwiadka, który gubi się podczas zabawy na śniegu. Tęskni za swoją mamą i wyrusza w samotną podróż po Arktyce, by ją odnaleźć. „Sihja, wróżka rebelka” („Sihja, the Rebel Fairy”, reż. Marja Pyykkö, 8+) ,  „Szaleństwo Mikroplastiku”.

Pocztówka z Belgii

W ramach tej sekcji mamy do wyboru sześć pełnych metraży oraz dwa zestawy krótkich animacji, które powstały w tym kraju w ostatnich latach.

„Zibilli – zestawie filmów krótkich” w ramach sekcji narodowej Pocztówka z Belgii. To filmy prezentowane i doceniane na najważniejszych festiwalach świata, które pozostawią małych i dużych widzów z pięknym i bardzo aktualnym przesłaniem, że wszystkim – a zwłaszcza słabszym – trzeba podawać pomocną łapę… Albo kopyto! , ” Wisienka na torcie – zestaw filmów krótkich”. „Kosmiczny Chłopiec” (reż. Olivier Pairoux, Belgia 2021, 9+)  11-letni Jim jest pasjonatem kosmosu samotnie wychowywanym przez ojca Grahama, astrofizyka. Po przeprowadzce do nowego miasta chłopiec rzucony jest na głęboką wodę – musi wziąć udział w konkursie naukowym i za wszelką cenę chce go wygrać. „Labiryntu” (reż. Douglas Boswell, Belgia 2014, 9+) Frikke to 14-letni chłopiec, który w tajemniczy sposób zostaje wprowadzony w wirtualny świat, od którego nie może się uwolnić. Szybko odkrywa, że gra komputerowa ma bezpośredni wpływ na rzeczywistość. W niewyjaśniony sposób zostali w niej uwięzieni jego znajomi ze szkoły. Czy Frikke powinien grać dalej czy przestać? „Rosie i Moussie” (reż. Dorothée Van Den Berghe, Belgia 2018, 9+) -siła przyjaźni.  „Najlepsze przyjaciółki” (reż. Olivier Ringer, Belgia, Francja 2015, 9+). Opowieść o sile natury, miłości i zaakceptowaniu własnych korzeni to motyw przewodni filmu „Z głową w chmurach” (reż. Meikeminne Clinckspoor, Belgia, Norwegia, Holandia 2017, 9+).

„Binti” (reż. Frederike Migom, Belgia, Holandia 2019, 9+) to obsypana nagrodami, zabawna i wzruszająca opowieść o przyjaźni, rodzinie i marzeniach, z której wyłania się ponadczasowa prawda o tym, że każdy człowiek „jest legalny” i ma prawo do godnego życia. Film otrzymał wyróżnienie jury European Children’s Film Association, nagrodę jury Stowarzyszenia Kin Studyjnych podczas 7. MFF Kino Dzieci, a także tytuł Najlepszego międzynarodowego filmu dla dzieci na Festiwalu Cinekid 2019 w Amsterdamie oraz Nagrodę UNICEF-u dla najlepszego filmu o prawach dziecka w 2019 roku.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Krótkie historie

Znajdziemy tu zestawy filmów głownie animowanych : m. in. „W poszukiwaniu Chok Chocka” to znakomity krótkometrażowy film fabularny o potrzebie kontaktu z rówieśnikami, który w uroczy i mądry sposób ukazuje emocje dzieci. „Toru Superlis”, tytułowy bohater przywdziewa maskę superbohatera , aby ratować innych z opresji. Gdzie prowadzi nas ciekawość, pragnienia i marzenia? Czasem w bardzo nieoczywiste miejsca, pełne magii i niezwykłych mocy. Przekonają się o tym bohaterowie naszych animacji – chłopiec, który goni ptaka, łódeczka, która marzy, żeby fruwać, żaba, która musi wszystko wiedzieć i dwie siostry, które odkrywają tajemniczy, kryjący się obok nich świat.

Panorama europejska

To selekcja tytułów, które powstały na starym kontynencie. Wybór wśród dziewięciu tytułów nagrodzonych w tego rocznym festiwalu.  Dla dzieci 4+ ( „Filonek bezogonek”; „Ella Bella Bingo”. Wśród filmów od 6 lat znajdziemy  najnowszy film o brawurowych detektywach oparty na serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai autorstwa Martina Widmarka pt. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu” oraz „Pan Patyk i morski potwór”, „Halvdan – prawie wiking”, ” Operacja mumia” film powstał na podstawie książki Jørna Liera Horsta?  Przygodom Tiril i Olivera poświęcony jest cały cykl pt. Biuro Detektywistyczne numer. „Siostry. Lato naszych supermocy” to kameralna i urokliwa opowieść o odkrywaniu w sobie drzemiącej mocy, odwagi i o sile siostrzanego wsparcia. ” Wszyscy za jednego” (9+) to trzymająca w napięciu opowieść o przyjaźni ponad granicami, o bezinteresownej pomocy, lojalności i wielkiej odwadze dzieci. „Klub brzydkich dzieci ” – pełna akcji opowieść o ponadczasowym przesłaniu – pokazuje zagrożenia związane z dyskryminacją, niezachwianą wiarą w stereotypy i utarte definicje oraz wartości płynące z odmienności. Młody Tom znajduje na plaży rannego rozbitka, który okazuje się starym księciem z zupełnie innej krainy. Przybysz poznaje nowy świat, ale i sam budzi zainteresowanie lokalnych naukowców – „Podróż księcia” (11+).

Panorama światowa

„Nasz dom” ( reż. Ga-eun Yoon, 9+) to poruszający koreański film o tym, jak ważna jest rodzina i poczucie bezpieczeństwa. Historia 12-letniej Hany, która w niezwykle pomysłowy sposób walczy o swoją rodzinę. Z kolei dzięki „Niebieskiej dziewczynie” (reż. Keivan Majidi, 9+) wybierzemy się do Iranu. Nagrodzony film w tegorocznej edycji festiwalu to ” Szczęściara” (9+)- tytułowa bohaterka to Candice to niepoprawna optymistka, która pragnie naprawiać świat wokół siebie. Choć rówieśnicy patrzą na nią z dystansem, a rodzina nie zawsze podziela jej entuzjazm, rudowłosa dziewczyna wierzy, że szczęścia wystarczy dla każdego. ” Delfin” (10+)- to 11-letni chłopiec, który pragnie dostać się do dziecięcej orkiestry. Zrobi wszystko, by dotrzeć na przesłuchanie do sąsiedniej miejscowości.  „Abe” (10+) Kochający gotować 12-latek o imieniu Abe za pomocą wyjątkowej uczty pragnie zatrzeć różnice między swoimi rodzinami z Palestyny i Izraela. W tym celu zaczyna uczyć się łączenia smaków u niezwykłego kucharza Chico.

Klasyka Kina Dzieci

W te sekcji znajdziemy najróżniejsze filmy, począwszy od animacji takich jak ” Basia”, „Pettson i Findus”, „Jakub, Mimmi i gadające psy” poprzez  fabularne z bohaterami filmów  „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra” oraz ” Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica” i ” Szybcy i śnieżni” – laureat Kwiatu Paproci, nagrody przyznanej przez publiczność w ogólnopolskim głosowaniu na 6. MFF Kino Dzieci.

Kino Dzieci o wychowaniu

Sekcja filmowa stworzona z myślą o rodzicach, opiekunach i nauczycielach. Ideą przyświecającą doborowi filmów jest inspirowanie do rozmów o relacjach między dzieckiem a towarzyszącym mu dorosłym. „Pan Bachmann i jego klasa” („Herr Bachmann und seine Klasse”, reż. Maria Speth, Niemcy 2021) to intymny i wnikliwy dokument, doceniony m.in. na tegorocznym – 71. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Film opowiada o procesie budowania szkolnej,  wielokulturowej wspólnoty opartej na zaufaniu.  „Lada dzień ” („Ensilumi”, reż. Hamy Ramezan, Finlandia 2020) to niesamowicie ciepły i czuły obraz silnej więzi rodzinnej, która sprawia, że możemy czuć się zakorzenieni i bezpieczni niezależnie od miejsca zamieszkania ( otrzymał wyróżnienie w konkursie filmowych odkryć 8. MFF Kino Dzieci). Co się wydarzy, gdy grupa dzieci opuści szkolne ławki, zostawi smartfony i na kilka tygodni wejdzie do świata natury? Dłuższe spotkanie z przyrodą może przynieść niezwykłe edukacyjne korzyści. O tym możemy się przekonać oglądając film ” Dzieci dzikiego zachodu”

Warsztaty kreatywne

Na stronie https://www.nowehoryzonty.pl/kinodziecionline znajdziemy również bezpłatne prelekcje,  rozmowy z twórcami i aktorami  filmów festiwalowych m. in. z Mariuszem Palejem reżyserem filmu ” Czarny młyn”. Warsztaty kreatywne dla młodszych dzieci poprowadzone przez Miśkę Drygasiewicz. oraz Magdę Bravo

Karty Kina Dzieci

Tutaj bezpłatnie znajdziemy kreatywne karty do rysowania np. zaprojektowania plakatu lub biletu do kina. Dzieci mogą puścić wodze fantazji i narysować bohatera festiwalu lub portrety widzek i widzów.

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent