7 powodów, dla których warto wysłać dziecko na półkolonie

📅 czwartek 29.04.2021 do środa 12.05.2021
7 powodów, dla których warto wysłać dziecko na półkolonie

Czy lato w mieście musi oznaczać dni spędzone w domu przed ekranem komputera lub smartfonu? Niekoniecznie! Postaw na półkolonie, które mogą stać się niezapomnianą wakacyjną przygodą dla Twojego dziecka. O tym, dlaczego warto wybrać ten rodzaj wypoczynku i co wziąć pod uwagę przy wyborze oferty, opowiada Paweł Kądziela, organizator Półkolonii z Centrum Edukacyjnym No.1.

1. Urlop, obóz… i co dalej?

Wakacje to dla naszych dzieci ponad dwa miesiące upragnionej laby, ale dla wielu rodziców… jedynie krótkie dwa tygodnie urlopu. Wyjazd z rodziną i kolonijny turnus nie zapełnią całego wakacyjnego kalendarza naszych pociech. Lato to ponad dziewięć tygodni, kiedy trzeba zapewnić dzieciom opiekę, ale też mądrą, przemyślaną rozrywkę. Półkolonie są świetnym pomysłem dla tych, którzy nie chcą, aby ich pociechy spędziły większość wakacji przed ekranem komputera.

2. Nie da Ci tego niania, nie da Ci tego babcia…

Czas spędzony z Babcią jest super, ale… nie zastąpi dziecku kontaktu z rówieśnikami. Na dodatek nawet najukochańsza Babcia nie jest instruktorem żeglarstwa, sztuk walki czy tańca… Pamiętajmy też, że i jej też należy się nieco letniego odpoczynku. A może zatrudnić opiekunkę? Takie rozwiązanie to jednak spory wydatek, a po długich miesiącach lockdownu nasze dzieci potrzebują okazji do nawiązania nowych znajomości i przeżycia wakacyjnych przygód. Może warto te pieniądze zainwestować w półkolonie, które zapewnią dziecku moc wrażeń, jakich nie doświadczy w domu, nawet pod opieką najlepszej niani!

3. Lato w mieście – poza miastem!

Układając program półkolonii dbamy o to, aby nasi podopieczni choć na kilka godzin mogli zmienić otoczenie i poczuć, że naprawdę są na wakacjach. W okolicach Warszawy jest naprawdę sporo pięknych miejsc, a my staramy się z tego korzystać. Półkolonie organizujemy m.in. nad zalewem Zegrzyńskim, gdzie zapewniamy uczestnikom wiele atrakcji, takich jak żeglarstwo, skutery wodne czy rajdy rowerowe. Urządzamy również wycieczki do Kampinoskiego Parku Narodowego czy parku z fontannami pod Warszawą – mówi Paweł Kądziela.

Dziecko z dorosłym na skuterze wodnym

4. Wakacyjna logistyka

Każdy pracujący rodzic wie, jak trudne są kwestie logistyczne związane z dowozami dziecka do szkoły i na zajęcia dodatkowe. Organizatorzy niektórych półkolonii zdają sobie z tego sprawę i zapewniają transport dziecka w miejsce odbywania się zajęć z kilku dogodnych komunikacyjnie punktów w mieście oraz z powrotem.

Z myślą o jak najdogodniejszej organizacji naszych półkolonii stworzyliśmy własną flotę pojazdów, które zatrzymują się na kilkunastu różnych przystankach w całej Warszawie. Dzięki temu udział w półkoloniach mogą wziąć dzieci z całego miasta –  dodaje organizator Półkolonii z Centrum Edukacyjnym No.1.

5. Ruch, zespół, budowanie relacji

W ostatnich miesiącach dzieci nie miały wielu okazji do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu w towarzystwie rówieśników. W nadchodzące wakacje warto więc o to szczególnie zadbać. Półkolonie to idealny czas na to, aby spożytkować dziecięcą energię i zbudować nowe relacje oraz gwarancja, że dzieci wrócą do domu zmęczone i zadowolone.

W czasie turnusu dbamy o jak największą dawkę aktywności fizycznej dla uczestników. Organizujemy m.in. tripy rowerowe, podchody w lesie, zawody sportowe i zajęcia z survivalu. Z doświadczenia wiemy, że każda forma spotkania z naturą to dla dzieci ogromne przeżycie, a atrakcje takie jak stawianie pola namiotowego, wojna na błoto czy ognisko z kiełbaskami zawsze cieszą się największą popularnością – mówi Paweł Kądziela, organizator Półkolonii z Centrum Edukacyjnym No.1.

survivalowe zajecia

6. Nauka przez zabawę – fajny dodatek, prawda?

Atutem półkolonii mogą być także dodatkowe zajęcia, dzięki którym dzieci „zupełnie niepostrzeżenie” zdobędą nowe umiejętności.

Półkolonie to przede wszystkim wypoczynek i dobra zabawa, ale warto je połączyć z odrobiną edukacji, która nie wymaga siedzenia w szkolnej ławce. Tworząc program na każdy z turnusów zawsze dobieramy zajęcia tak, aby nasi podopieczni nabyli nowych, przydatnych umiejętności. Wspólnie uczymy się jak rozpalić ognisko, udzielić pierwszej pomocy, pokonujemy przeszkody terenowe. Na naszych półkoloniach prowadzimy też zajęcia z języka angielskiego w formule przyjaznej mózgowi. A dla urozmaicenia wprowadzamy dni tematyczne jak np. „dzień na opak” czy „sztuczki magiczki”. Cel jest jasny – dostarczyć uczestnikom niezapomnianych wrażeń, a przy okazji realizować program językowy z elementami efektywnej nauki  – mówi Paweł Kądziela.

7. Bezpieczeństwo, doświadczenie i kadra z pasją

Ważnym aspektem każdego zorganizowanego wypoczynku są kwestie formalne. Ubezpieczenie, kadra, wyżywienie czy transport to elementy, o które powinien zadbać każdy organizator półkolonii. Zwróć na to szczególną uwagę! Sprawdzone, dobrze zorganizowane półkolonie to… spokój dla rodzica.

Opiekunowie mają ogromne znaczenie dla przebiegu całych półkolonii, ponieważ to oni mają największy kontakt z podopiecznymi. Nasza kadra to osoby, które mają odpowiednie kwalifikacje, a w czasie roku szkolnego pracują w naszej szkole językowej z dziećmi jako nauczyciele angielskiego. Dbamy także o kwestie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwego wypadku oraz posiłki dla wszystkich uczestników  – podkreśla organizator Półkolonii z Centrum Edukacyjnym No.1.

grupa dzieci na kąpielisku nad jeziorem

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent