65-lecie Zespołu Pieśni i Tańca Nowa Huta – koncerty jubileuszowe

Nowohuckie Centrum Kultury
📅 piątek 12.01.2018 do sobota 13.01.2018
65-lecie Zespołu Pieśni i Tańca Nowa Huta – koncerty jubileuszowe

Podczas dwóch jubileuszowych koncertów zaprezentowane zostaną pieśni i tańce z różnych regionów kraju w wykonaniu wszystkich grup zespołu, a także wychowanków. Jubileusz będzie szczególnym wydarzeniem dla tych wszystkich, którzy byli i są związani z Zespołem Pieśni i Tańca NOWA HUTA, ale także będzie świadectwem kultywowania wartości narodowych przez  młodych ludzi zrzeszonych w tym jednym z najstarszych amatorskich zespołów w Polsce.

Jubileusz Honorowym Patronatem objęli Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa.

Zespół Pieśni i Tańca NOWA HUTA – ten wielce zasłużony zespół, od chwili powstania, nieprzerwanie służył mieszkańcom Krakowa, poprzez swoje liczne imprezy ale przede wszystkim zrzeszając w zespole dzieci, młodzież szkolną, studencką i pracującą. To w zespole prowadzona była i jest praca dydaktyczna w zakresie tańca, muzyki i śpiewu a także wychowawcza. Siedzibą zespołu jest Nowohuckie Centrum Kultury. Aktualnie zespół pracuje w trzech grupach wiekowych: dziecięcej, młodzieżowej i zaawansowanej – zrzesza w sumie ponad 120 osób.

Zespół w przeciągu tych 65 minionych lat, reprezentował Kraków i Polskę na znaczących międzynarodowych festiwalach folklorystycznych na europejskim, azjatyckim i afrykańskim kontynencie, wzbudzając zachwyt i szacunek do Polski. Historia tego zespołu to: ponad 1600 osób prezentujących swoje artystyczne zamiłowania, kultywujących polską kulturę ludową i narodową, to ponad 2100 koncertów, a także reprezentowanie Polski w 70 międzynarodowych wydarzeniach artystycznych. W swoim dorobku Zespół zdobył szereg nagród, wyróżnień i odznaczeń. Za swoją działalność artystyczną został uhonorowany m.in. Złotą Odznaką – Zasłużony dla Kombinatu Metalurgicznego (1987), Złotą Odznaką – Budowniczy Nowej Huty (1987), Złotą Odznaką – Za Prace Społeczną dla Miasta Krakowa (1988), Dyplomem Honorowym Ministerstwa Kultury i Sztuki Za Upowszechnianie Kultury (1993), Medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej (2002), Złotym Medalem – Kraków 2000 (2003), Odznaką „Honoris Gratia” dla szczególnie zasłużonych dla miasta Krakowa (2008), Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”(2008), Medalem Rady Miasta Krakowa (2013).

12 stycznia (piątek), g. 18.00, Scena NCK
13 stycznia (sobota), g. 17.00, Scena NCK