6 szczegółów, o których trzeba pamiętać przy zakupie polisy dla dziecka

piątek 07.06.2019 do czwartek 13.06.2019

6 szczegółów, o których trzeba pamiętać przy zakupie polisy dla dziecka

Ochrona dla naszego dziecka nie dla każdego oznacza to samo – możemy zapewnić dziecku zabezpieczenie na wypadek kontuzji, chorób czy pobytu w szpitalu, jak i rozważyć zabezpieczenie przyszłości dziecka.

Jednak zarówno w przypadku polis NNW, jak i ubezpieczeń posagowych – musimy wiedzieć, na co zwracać uwagę przy ich wyborze, by kupić najbardziej dopasowany produkt. Przyjrzyjmy się zatem kilku wskazówkom – jak wybrać dobre ubezpieczenie dla dziecka.

Szczegół 1: NNW kupione w szkole może nie wystarczyć

Wielu rodziców uważa, że ubezpieczenie szkolne NNW ma z głowy – w końcu to szkoła zajmuje się znalezieniem ubezpieczenia, wybraniem oferty, a my jedynie zgadzamy się na jednorazową składkę i sprawę możemy uznać za zakończoną.

Nic bardziej mylnego. Placówki szkolne w wyborze ubezpieczenia dla dzieci muszą wziąć pod uwagę możliwości finansowe wszystkich rodziców, ostatecznie wybierane są zatem pakiety z niższej półki, by każdy rodzic mógł pozwolić sobie na zakup polisy.

Składkę w polisie NNW opłacamy jednorazowo. Od wysokości składki w dużej mierze zależy to, jak wysoka jest suma ubezpieczenia, a co za tym idzie – kwota odszkodowania za zdarzenia objęte ochroną. Sprawdzajmy zatem dokładnie możliwości oferty, jaką oferuje szkoła – czy ogranicza się wyłącznie do wypłaty świadczeń za złamanie, chorobę lub pobyt w szpitalu, ile chorób uwzględnia polisa, czy zapewnia pakiet assistance.

Szczegół 2: Polisy NNW można ze sobą łączyć

Zakupione w szkole ubezpieczenie nie oznacza, że nie możemy wykupić naszemu dziecku dodatkowego ubezpieczenia NNW. Jeśli znajdziemy ofertę, które zapewnia według nas najlepszą ochronę, która uwzględnia indywidualne potrzeby i zainteresowania naszej pociechy – wykupmy takie ubezpieczenie. Polisa NNW oznacza jednorazową składkę, nie jest to zatem duży wydatek, a korzyści, jakie może otrzymać nasze dziecko w trudnej sytuacji życiowej, mogą być naprawdę spore.

Pamiętajmy o tym, że posiadanie dwóch ubezpieczeń uprawnia nasze dziecko do dwóch odszkodowań np. z tytułu złamania nogi. Dwa świadczenia to zdecydowanie bardziej korzystne rozwiązanie i większa szansa na otrzymanie świadczenia.

Szczegół 3: Ważny jest zakres ochrony polisy NNW

Przy zakupie polisy NNW – czy to za pośrednictwem szkoły, czy wybierając je samodzielnie, bierzmy pod uwagę potrzeby naszego dziecka. Ważne jest to czy uprawia sport, na jakie kontuzje jest narażone, jak wysoką ma odporność, czy miewa problemy zdrowotne związane z pobytami w szpitalu lub koniecznością operacji, czy możliwe jest ugryzienie przez zwierzęta, kleszcze lub wstrząśnienie mózgu.

Polisa NNW nie musi ograniczać się do wypłaty świadczenia z tytułu kontuzji – jej zakres działania może być znacznie szerszy, ale dopiero porównanie ofert pozwoli nam to zauważyć. Nie bójmy się zatem szukać dobrego rozwiązania, które będzie dopasowane do naszego dziecka, a nie na odwrót.

Szczegół 4: Polisę posagową można rozszerzyć

Część rodziców z pewnością zainteresuje polisa posagowa czyli sposób na zabezpieczenie przyszłości dziecka.

Jest to ubezpieczenie, które przewiduje długotrwałą umowę, a co za tym idzie – latami gromadzi środki, celem uzbierania konkretnej sumy pieniędzy, które trafią do dziecka, gdy osiągnie określony wiek – np. 18, 20 lub 25 lat.

Zasady ubezpieczenia posagowego są proste – wybieramy czas trwania umowy, sumę, jaką chcemy zgromadzić, zabezpieczając równocześnie dziecko na wypadek naszej nagłej śmierci – wówczas może ono otrzymać rentę do czasu osiągnięcia pełnoletności.

Ubezpieczenie posagowe nie musi jednak ograniczać się do gromadzeniu oszczędności i ochrony na wypadek śmierci rodzica – polisę możemy wzbogacić o umowy dodatkowe. Zakres ochrony możemy rozbudować w wybranym przez siebie zakresie, dzięki czemu zwiększamy szansę na otrzymanie odszkodowania. Zakres ochrony zależy od nas – oraz od towarzystwa ubezpieczeniowego i jego oferty. Przed zakupem warto sprawdzić ile będzie nas kosztować takie rozwiązanie i pomóc nam w tym może kalkulator ubezpieczeń na życie ( https://rankomat.pl/ubezpieczenia-na-zycie/kalkulator).

Szczegół 5: Warto sprawdzić wyłączenia odpowiedzialności

Przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem – sprawdźmy jakie wyłączenia odpowiedzialności i ograniczenia są stosowane w wybranej ofercie.

Może okazać się, że polisa nie zabezpieczy dziecka na wypadek śmierci samobójczej rodzica lub jeśli zginął w wypadku samochodowym, podczas prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.

Warto również zwrócić uwagę na czas karencji – czy ochrona na wypadek śmierci rodzica zaczyna się po roku czy po kilku latach od zawarcia umowy. Wszelkie wyłączenia odpowiedzialności i ograniczenia biorą się przede wszystkim z formy zabezpieczenia przed nieuczciwymi klientami, co nie oznacza wcale, że jeśli wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe posiada takie rozwiązania – działa na naszą niekorzyść. Po prostu mamy prawo wyboru i z niego skorzystajmy – jeśli obawiamy się konkretnych sytuacji w życiu – możemy zdecydować się na określone warunki w umowie.

Szczegół 6: Brak porównania działa na naszą i dziecka niekorzyść

Największym błędem przy wyborze polisy na życie – czy to NNW czy posagowej – jest brak porównania. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że na polskim rynku ubezpieczeniowym mamy naprawdę wiele firm zajmujących się ubezpieczeniami, a dodatkowo – że każda z firm posiada przynajmniej kilka różnych ofert.

Oznacza to, że ofert zabezpieczenia naszego dziecka możemy mieć nawet kilkadziesiąt. Jak je wszystkie przejrzeć i nie pominąć żadnej atrakcyjnej oferty? Możemy skorzystać z pomocy rankingów lub porównywarek ubezpieczeniowych, które całą pracę wykonają za nas. Dzięki temu dowiemy się o ofertach, których wcześniej nie znaliśmy. Możemy w ten sposób sporo zaoszczędzić oraz znaleźć lepsze możliwości ubezpieczenia.

 

 Artykuł sponsorowany
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:polecamy

Zobacz także