50. Harcerska Spartakiada Drużyn Wodnych i Żeglarskich

Wyspa Sobieszewska, Gdańsk, , Most Zielony w Gdańśku mapa

piątek 23.09.2016 do niedziela 25.09.2016

spartakiada harcerska

Wyobraź sobie, że jesteś załogantem na jachcie, płyniecie po zatoce i macie jeden cel – wygrać wyścig. Taki sam cel w tym momencie ma jeszcze ponad 300 innych uczestników. Jesteś Ty i żywioł, każda sekunda, każde Twoje działanie, decyduje o tym, który będziesz na mecie. Po roku przygotowań widzisz tylko jeden scenariusz – będziesz pierwszy. Tak właśnie jubileuszową, 50. Harcerską Spartakiadę Drużyn Wodnych i Żeglarskich, organizowaną w dniach 22 – 25 września w Sobieszewie przez Chorągiew Gdańską ZHP, przeżywają jej uczestnicy.

Spartakiadę Drużyn Wodnych i Żeglarskich można określić jednym słowem – rywalizacja.
Już od pół wieku dzieci i młodzież z województwa pomorskiego kończą sezon żeglarski w wielkim stylu. Ostatni weekend września pełen jest regat żeglarskich, wyścigów kajakowych, turniejów wiedzy o morzu, gier terenowych, konkursów szant oraz zmagań nawigatorów.

Współzawodnictwo odbywa się w pięciu równoległych pionach:

  • zuchowym – zorganizowany dla naszych najmłodszych uczestników w wieku 6-10lat;

  • harcerskim – przeznaczonym dla dzieci w wieku 10-13lat;

  • starszoharcerskim – dedykowany uczniom szkół gimnazjalnych;

  • wędrowniczym – przygotowanych dla młodzieży będącej uczniami szkół średnich;

  • nieprzetartego szlaku – zaprojektowany dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.

Tegoroczna Spartakiada jest szczególna – obchodzi ona swoje półwiecze. Wydarzenie organizowane jest w ramach „Programu społecznego rozwoju wyspy Sobieszewskiej” oraz wspierane jest przez PFRON. W trakcie Spartakiady harcerze zorganizują zajęcia dla uczniów Szkoły Podstawowej w Sobieszewie, a wyjątkowym gościem będą żeglarze z Litwy.

– Spartakiada jest wydarzeniem, które aktywizuje uczestników, skłania ich do rozwoju, poszukiwania nowych rozwiązać, kreatywnego myślenia i pokonywania własnych ograniczeń. Promuje sport, a w szczególności wszelkie sporty wodne, ukazuje jak wartościowa jest wiedza dotycząca własnego regionu i jego historii, pozwala na wyćwiczenie wielu cennych życiowych umiejętności – mówi Weronika Nadzikiewicz, organizator pionu starszoharcerskiego oraz Młodszy Instruktor Żeglarstwa.

L Spartakiada Drużyn Wodnych i Żeglarskich to 4 dni aktywności, ponad 300 uczestników, 100 instruktorów i półwieczna tradycja. To także wielu partnerów i patronów, którzy niezmiennie od lat współtworzą Spartakiadę.

Oficjalnie wyłonienie zwycięzców, rozdanie nagród i dyplomów odbędzie się podczas uroczystego apelu kończącego sezon żeglarki. W tym roku będzie miał on miejsce 25 września o godz. 11.30 na Moście Zielonym w Gdańsku, gdzie wspólnie zjemy symboliczny tort urodzinowy. Na apel część uczestników przepłynie paradą około 20 – 25 żaglówek.

Program zakończenia Spartakiady – niedziela 25 września 2016.

9.00 – 11.00 przejazd/przepłyniecie z Wyspy Sobieszewskiej do centrum Gdańska

11.30 12.00 apel kończący 50. Spartakiadę opuszczenie bandery, zakończenie sezonu żeglarskiego Chorągwi Gdańskiej ZHP

12.15 12.30 wspólne zdjęcie parada naszych jachtów na Motławie oraz poczęstunek jubileuszowym tortem

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:na powietrzusportowo

Zobacz także