5. Mały książkomaniak zaprasza w listopadzie!

Dom Kultury „502”, Gorkiego 18
📅 czwartek 09.11.2017
Mały książkomaniak

9 listopada o godzinie 10 w Domu Kultury „502” odbędzie się spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek.

Agnieszka Frączek jest doktorem habilitowanym językoznawstwa, germanistką i leksykografem. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Z pasją bada zabytkowe, 300-letnie słowniki polskie i niemieckie, nie stroni także od leksykografii współczesnej: jest redaktorem naukowym Wielkiego słownika niemiecko-polskiego, polsko-niemieckiego PWN (wyróżnionego przez magazyn Literacki Książki tytułem Książki Roku 2010).
W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze m.in. o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka) i homofonach (Jedna literka, a zmiana wielka), o frazeologizmach (Siano w głowie, czyli trafiła kosa na idiom) i przysłowiach (Gdy przy słowie jest przysłowie). W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi (Byk jak byk, czyli nie całkiem poważnie o całkiem poważnych błędach językowych). Stworzyła także serię książek logopedycznych (Dranie w tranie, Muł mądrala i innych wierszy co niemiara, Kelner Kornel i inne wiersze niesforne, Struś na cisie i inne fisie). Jest laureatką Nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong, przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz.
Mieszka w Warszawie z mężem Michałem, córką Weroniką, wyżlicą Lotką i stadem kotów.

24 listopada o godzinie 10 w Domu Kultury „502” odbędzie się spotkanie z Joanną Papuzińską.

Profesor zwyczajny nauk humanistycznych, wykładowca i pracownik naukowy UW, krytyk literacki, autorka wielu rozpraw dotyczących literatury dziecięcej. Ukończyła Wydział Dziennikarski na UW. Członek Zarządu Polskiej Sekcji IBBY.
W 1996 otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za działalność w dziedzinie upowszechniania kultury.
Prozaik i poetka. Jej twórczość dla dzieci charakteryzuje się łączeniem baśniowości z realizmem współczesnego życia. Humor towarzyszący czytelnikowi podczas lektury jej utworów rozładowuje nieuświadomione lęki, pozwala dziecku postrzegać świat jako miejsce przyjazne i wszystkim życzliwe.
Jej wspomnienia z dzieciństwa spędzonego w okupowanej Warszawie pt. Darowane kreski zostały wyróżnione Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Janusza Korczaka.

Wstęp na wydarzenia wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona, w sprawie zapisów prosimy o kontakt: klub@malyksiazkomaniak.pl

Spotkania będą transmitowane na żywo na naszym profilu na Facebooku.

Zapraszamy szkoły, przedszkola, i inne placówki edukacyjne do włączenia się do akcji Klub Małego Książkomaniaka. Szczegóły: http://www.malyksiazkomaniak.pl/klub-malego-ksiazkomaniaka/zasady-uczestnictwa

„Mały książkomaniak” 2017 jest współfinansowany przez Miasto Łódź oraz Veolię.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęli:
Radio Łódź, Czas Dzieci, Miasto Dzieci, Dziennik Łódzki i Plaster Łódzki

Partnerzy: Wydawnictwo Literatura, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Widzewskie Domy Kultury – Dom Kultury „502”
Gorkiego 18

www.wdk.pl