5. Festiwal Kinolub – Filmowe święto dzieci i młodzieży

Kraków - Kino Paradox, ul. Krupnicza 38 i inne lokalizacje mapa

wtorek 04.06.2019 do środa 19.06.2019

5. Festiwal Kinolub – Filmowe święto dzieci i młodzieży

W czerwcu Festiwal KINOLUB zawita do dwunastu miast i miejscowości Polski południowo-wschodniej. Na widzów czeka 8 filmów pełnometrażowych i 51 krótkich metraży, a do tego moc atrakcji filmowych i spotkań z twórcami z Indii, Niemiec, Iranu, Holandii i Rosji.

Na program 5. edycji festiwalu składają się specjalnie wyselekcjonowane, najnowsze filmy z całego świata tworzone z myślą o dzieciach i młodzieży. To świetnie zrobione, wartościowe i ambitne kino, którego brakuje w tradycyjnym repertuarze kinowym czy telewizyjnym – prawie wszystkie tytuły będą miały na festiwalu swoją polską premierę. Wśród nich znajdą się produkcje pokazywane na największych światowych festiwalach, jak i niszowe, nieznane dotąd perełki filmowe.

Centrum życia festiwalowego jest Rzeszów. Projekcje filmowe odbywać się będą również w Krakowie, Wiśniowej, Kielcach, Busko-Zdroju, Nowym Korczynie, Solcu-Zdroju, Pińczowie, Rybniku, Skoczowie, Krośnie i w sercu Bieszczadów – w Zatwarnicy.

Kraków 10 – 14 czerwca 2019

Kino Paradox
Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana
ul. Krupnicza 38

Wszystkie wydarzenia oraz seanse są bezpłatne. Organizatorzy gwarantują dostęp do autorskiego i niezależnego kina całkiem za darmo.

Projekcjom filmowym towarzyszyć będą dyskusje oraz spotkania z międzynarodowymi twórcami, warsztaty filmowe, konkurs na recenzję filmową i inne filmowe atrakcje.

Poprzednie cztery edycje festiwalu odwiedziło ponad 35 tys. widzów.

FILMY KONKURSOWE

Festiwal ma formułę konkursową. Na Konkurs Główny wpłynęło ponad dwa tysiące dwieście produkcji z czterech kontynentów, reprezentujących wszystkie gatunki i techniki filmowe. Wybranych 59 produkcji prezentuje przekrój najlepszego kina młodego widza – od tak rodzimych klimatów jak „Świtezianka”, przez egzotyczne legendy z Australii czy Sierra Leone, aż po kosmiczne historie.

Wybrane filmy poruszają wiele kwestii ważnych dla odbiorców od 4 do 18 roku życia. Oprócz wyzwań współczesnego świata i uniwersalnych problemów młodych ludzi, poruszają tematy relacji, wartości, tolerancji czy wielokulturowości. Widzowie mogą utożsamiać się z rozterkami bohaterów, ale również inspirować ich odwagą i pomysłowością, wzruszać ich losem, dzielić z nimi marzenia, aspiracje, małe i wielkie radości.

Osiem produkcji pełnometrażowych to podróż po najdalszych zakątkach świata, ale też bardzo bliskie nam strony.

W konkursie głównym Polskę reprezentuje film „Władcy przygód. Stąd do Oblivio”. Produkcja, do której zdjęcia powstawały między innymi w Rzeszowie i Krakowie, jest pełną przygód opowieścią o przyjaźni, muzyce i przybyszach z tajemniczych krain. Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem Tomaszem Szafrańskim oraz odtwórcą głównej roli Maciejem Makowskim.

W programie festiwalowym dla najmłodszych widzów wybrano dwa filmy. Bohaterem pierwszego z nich jest czteroletni Rafałek, którego najlepszym przyjacielem jest niezwykła gadająca żyrafa Raf („Moja żyrafa”, Holandia 2017). Rosyjska wakacyjna komedia „Powstrzymać Wikingów” (Rosja 2018) pokaże nierówną walkę chuliganów z grupą pomysłowych kolegów, do której należą chłopcy, dziewczyna i… koza.

W kategorii filmów dla widzów od 9. roku życia przeważają historie niezwykłych więzi braci i sióstr w egzotycznych krajobrazach. To właśnie brat pomoże tytułowej Chuskit przezwyciężyć ograniczenia związane z niepełnosprawnością i pomoże jej poruszać się na wózku inwalidzkim po niewielkiej wiosce w dalekich Indiach („Chuskit”, Indie 2018). Tymczasem Rasool zrobi wszystko, by pomóc jąkającej się siostrze Sarze i podejmie każde wyzwanie, by sprowadzić dla niej książki („Bibioteka”, Iran 2018). Drugi irański film w konkursie filmów pełnometrażowych – „Aparat”(Iran 2019) – pokazuje trudną drogę do realizacji fotograficznych pasji głównego bohatera, Farhada.

Młodzież zapraszamy na seanse filmów „Czas ucieka” (Niemcy 2019) o grupie teatralnej realizującej autorski projekt mimo trudnych okoliczności oraz „Kolor wolności” (Indie 2018), który jest niezwykle egzotyczną, indyjską historią przyjaźni żywiołowej 9-letniej Chhoti i pozbawionej radości życia wdowy Noor.

Filmy krótkometrażowe zostały podzielone na pasma tematyczne odpowiednie dla każdej grupy wiekowej. Jak co roku, dla najmłodszych przygotowaliśmy dwa pasma („Nasi najbliżsi” i „Mali podróżnicy”) pokazujące przekrój technik animacji i wielobarwne życie filmowych bohaterów. Pasma dla starszych „Mimo przeciwności” oraz „Wyzwania i przygody” to zarówno zabawne historie, jak i inspirujące obrazy dzieci stawiających czoła przeciwnościom.  W paśmie „Nieustraszeni” pierwszy raz pojawi się krótki film dokumentalny pośród fikcyjnych, ale zakorzenionych w prawdziwych relacjach scenariuszy. Pasmo „Dookoła świata” zabierze widzów w miejsca tak odległe jak Meksyk, Tajwan, Turcja, Izrael – w zestawieniu z kinem włoskim i francuskim. Najstarsi widzowie docenią fascynujące, a czasem wymagające przemyślenia pasma „Spotkania” i „Za wszelką cenę”, w których zobaczą swoich rówieśników na drodze do wyboru własnej życiowej drogi.

Zwycięskie filmy wybierze jury profesjonalne, dziecięce i młodzieżowe. Do zwycięzców polecą KINOLOTY – nasze statuetki.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja IKS, działająca od 2014 roku w obszarze edukacji filmowej młodych. Współorganizatorem Podkarpacka Komisja Filmowa i Wojewódzki Dom Kultury. Wydarzenie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2019”.

Festiwal posiada patronat Rzecznika Praw Dziecka i Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

www.kinolub.pl

https://www.facebook.com/festiwalkinolub/

5. Festiwal Kinolub – Filmowe święto dzieci i młodzieży

 

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:filmpatronatpolecamy