Teatr Figurki, Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2-4 i SCKM, ul. Wietora 13-15
📅 piątek 14.10.2022 do niedziela 16.10.2022
5.edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci Podskoki i wykręty
Hop i siup w Krakowie, czyli nadchodzi 5. edycja festiwalu teatralnego „Podskoki i wykręty” organizowanego przez Teatr Figurki w dniach 13-16 października 2022.  Festiwal kolejny raz realizowany jest we współpracy
z Cricoteką i Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży. To wyjątkowe wydarzenie teatralne: kameralne, bardzo rodzinne, adresowane przede wszystkim do najmłodszych widzów – już od 1. roku życia.

Po dwóch latach pandemii mamy kolejny trudny rok, rok wojny – mówi Dagmara Żabska, szefowa Festiwalu – wszyscy potrzebujemy wytchnienia, odskoczni, właśnie podskoków i wykrętów! Dlatego w programie, oprócz spektakli, znalazły  się warsztaty, spotkania, interaktywna instalacja. Zależy nam na tym, żeby nasi widzowie mieli możliwość wspólnego odkrywania świata sztuki. To nie jest Festiwal, na który się wpada w biegu, ale święto teatru, w którym się aktywnie uczestniczy – dodaje.

W Festiwalu uczestniczyć można na różne sposoby: śpiewając z animatorami festiwalową piosenkę, naklejając naklejki, żonglując przedmiotami, rzucając cienie na ścianę, tańcząc, nucąc i podskakując. A w międzyczasie można oglądać zaproszone spektakle.W różnorodnym programie znalazły się m.in. teatr tańca i ruchu, teatr lalek, spektakl muzyczny i etno-koncert.

5.edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci Podskoki i wykręty

Poznański kolektyw twórczy „Kolekttacz” po raz pierwszy w Krakowie zaprezentuje spektakl „Granda Frajda Bzik”. To teatr tańca, w którym artystki wykorzystują obiekty sensoryczne –  pufy, dziuple czy kokony. Po spektaklu odbędą się warsztaty teatralno-ruchowe, podczas których będzie można samemu do takiej dziupli wskoczyć.

To jednak nie jedyny przedstawiciel poznańskiej sceny teatralnej w programie. W tym roku ponownie zobaczymy Teatr Atofri, który krakowska publiczność poznała już w poprzednich edycjach. Tym razem zobaczymy rozśpiewany spektakl „Jabłonka”, inspirowany ludowymi przyśpiewkami i tańcami oraz weźmiemy udział w kołysankowo-mruczankowo-lulajkowym spotkaniu muzycznym.

Ważnym punktem programu są spektakle dziecięcych grup teatralnych. Zaproszenie przyjęły dwa wspaniałe zespoły teatralne: Dziecięca Grupa Teatralna „Być może” z Gorlic oraz Grupa Teatralna „Lalkarze” ze Spytkowic. Gorliczanie pokażą przepięknie zrealizowany spektakl „Kamienica”, opowiadający historię mieszkańców przedwojennego domu. Organizatorzy zapewniają, że rozmach inscenizacyjny, pomysłowość twórców, dbałość o detale zachwyci największych teatralnych sceptyków. „Lalkarze” natomiast opowiedzą w dowcipny sposób historię kapryśnej królewny, lecz zamiast lalek użyją… teatralnych poduch. . .

Nie zabraknie propozycji z repertuaru krakowskiego Teatru Figurki.  Festiwal otworzy nowa, interaktywna instalacja teatru cieni: „Pracownia pana Twardowskiego”. To zabawa tylko dla odważnych –  zapowiada zespół – ponieważ zaplanowano  przygotowywanie tajemniczych mikstur, świetlne metamorfozy i tresowanie magicznych zwierząt. W ostatni dzień Festiwalu Teatr Figurki zaprezentuje swój najnowszy spektakl „Iris i Tęczowe Drzewo”.

Festiwal zakończy piękny etno-koncert „Ptaszkowie śpiewali”, wypełniony muzyką stworzoną z miłości do natury, pełną spokoju, polskiej wsi, lasów, łąk, ptaków, owadów. Podczas koncertu zostaną zaprezentowane autorskie utwory, pieśni tradycyjne oraz wymyślone przez muzyków bajki.

Więcej informacji o Festiwalu: www.podskokiiwykrety.pl

Bilety do nabycia na portalu kupbilecik.pl lub przed spektaklami, pod warunkiem ich dostępności.

Festiwal współfinansowany jest z środków Miasta Krakowa.

czwartek, 13.10

10.00, 12.00, 17.00 TFK, Pracownia pana Twardowskiego, Teatr Figurki, interaktywna instalacja teatru cieni (5+)

18.00 Kamienica, Dziecięca Grupa Teatralna „Być może”, (5+), Cricoteka

piątek, 14.10