47. Jarmark Wdzydzki w Muzeum we Wdzydzach

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich
📅 sobota 16.07.2022 do niedziela 17.07.2022
Święty Jan i 47. Jarmark Wdzydzki w Muzeum we Wdzydzach
Jarmark Wdzydzki to największa na Kaszubach impreza folklorystyczna. Od 1973 roku odbywa się ona na terenie najstarszego na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu – Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach.

Podczas wydarzenia setki utalentowanych twórców ludowych, rękodzielników, rzemieślników i artystów, prezentują na tle muzealnych ekspozycji swoje umiejętności i wyroby, a także prowadzą wyjątkowe pokazy i warsztaty. Na całym obszarze muzeum ulokowane są stoiska gastronomiczne ze specjałami regionalnymi z Kaszub oraz różnych zakątków Polski, a nawet Europy.

Wydarzeniu towarzyszyć będą liczne występy artystyczne. W tym roku zagrają i zaśpiewają: Michalove, Kanka Franka, Niwa Modrego Lnu, Psiotrowe Dziywuchy, Dunajowi, Zespół Pieśni i Tańca Krëbane, Valery Filipow oraz Kapela Kaszuby. O dobry humor zadba Kabaret Kuńda, a w XVII-wiecznym kościele zabrzmi muzyka dawna w wykonaniu duetu Kameralna Harmonia.

Na miłośników sportowych emocji i ruchu na świeżym powietrzu czekać będzie jedyny w swoim rodzaju turniej tradycyjnej kaszubskiej gry w „bùczkę” o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna prowadzony przez Kaszëbskô Liga Bùczczi. Na jarmarkowym terenie wyznaczona będzie również strefa „Pomorskie dla Zdrowia” z szeroką ofertą bezpłatnych badań diagnostycznych i konsultacji lekarskich.

Czy i jak motywować dzieci