Fisher Price
rysuj

42. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu

Kino Muza, Multikino 51, Kino Pałacowe, Scena Wspólna
🗺 mapa
📅 poniedziałek 04.11.2024 do niedziela 01.12.2024
42. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu
Zielona Sowa
Zielona Sowa
Już 24 listopada rozpocznie się 42. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu – jeden z najstarszych festiwali filmowych na świecie i pionierskie wydarzenie tego typu w Polsce. Na ponad tydzień Poznań zamieni się w miejsce święta kinematografii z całego globu.

W programie znalazło się ponad 100 filmów z 36 krajów świata, w tym 46 premier. Będzie można obejrzeć fabuły, animacje i dokumenty – zarówno pełno-, jak i krótkometrażowe. Pełen program zostanie ogłoszony 4 listopada.

film

Pod koniec roku w Poznaniu będzie można obejrzeć filmy, które podbiły serca publiczności na międzynarodowych festiwalach: takie, które wywołały dyskusje i nie przeszły bez echa. W programie znalazły się produkcje pokazywane wcześniej w Berlinie, Cannes, Toronto, Annecy, Locarno czy Rotterdamie – zarówna takie, które trafią później do polskich kin, jak i mniej komercyjne tytuły, które nie znalazły swojego polskiego dystrybutora, czyniąc z Ale Kino! unikalną okazję, by zobaczyć je na dużym ekranie. To także możliwość obejrzenia filmów z różnych miejsc świata, takich jak Argentyna, Meksyk, Australia, Filipiny, Katar czy Kenia.

To wszystko w ramach 8 sekcji i 7 wydarzeń oraz pokazów specjalnych dla widzów od 3. roku życia do nieskończoności, dla rodzin, widzów indywidualnych i grup zorganizowanych. Dbając o potrzeby branży filmowej i edukacyjnej, po raz kolejny organizujemy Ale Kino! Pro – międzynarodowe wydarzenie wspierające produkcje dla młodej widowni.

KONKURS – SERCE FESTIWALU I SOCZEWKA KINEMATOGRAFII DLA MŁODYCH

Pełne życia, wrażliwe na emocje i zdolne do ich wywoływania, czułe na każdą zmianę – takie  są filmy w konkursie Ale Kino! Wybór filmów prowadzony był w ramach otwartego naboru (tzw. open call) i autorskiej selekcji, a pozwolił na stworzenie wyjątkowej w Polsce oferty filmów skierowanych do młodej widowni, jednocześnie stanowiącej główną część programu Festiwalu.
Konkurs podzielony jest na cztery kategorie – ze względu na wiek widzów oraz format – w ramach których tytuły powalczą o nagrodę Złotych Koziołków dla najlepszych filmów: pełnometrażowego oraz krótkometrażowego, w kategorii dla dzieci i w kategorii dla młodzieży. Filmy prezentowane w konkursie to produkcje z lat 2023-2024, zarówno filmy aktorskie, animowane jak i dokumenty.

W konkursie filmów pełnometrażowych wyselekcjonowane zostały 23 tytuły, a w nich aż 4 filmy to polskie produkcje (3 w kategorii dla dzieci, 1 dla młodzieży) i 14 polskich premier. To tutaj prym wiodą festiwalowi faworyci. W konkursie pełnometrażowym dla dzieci znalazła się zachwycająca, bezdialogowa animacja „Flow” („Flow”, reż. Gints Zilbalodis, Łotwa/Francja/Belgia, 2024), która światową premierę miała na Festiwalu w Cannes (Konkurs „Un Certain Regard”), a z Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy wróciła aż z czterema nagrodami, w tym Nagrodą Jury oraz Nagrodą Publiczności.
Pokażemy również francuską animację „Fantastyczny Angelo” („Angelo dans la forêt mystérieuse”, reż. Alexis Ducord, Vincent Paronnaud, Francja/Luksemburg, 2024) współreżyserowaną przez Vincenta Parronaud – twórcę nominowanego do Oscara za „Persepolis”. Bardzo ważnym filmem dla polskiej kinematografii jest brawurowy „Smok Diplodok” (reż. Wojtek Wawszczyk, Polska, 2024) – pełnometrażowa animacja dla młodych
widzów. Premierowo w Polsce pokażemy m.in.: „Skarbka” (reż. Tomasz Jurkiewicz, Polska, 2024), który zaprasza nas do świata śląskich legend; kenijsko-szwajcarską produkcję „Po długim deszczu” („After the Long Rains”, reż. Damien Hauser, Kenia/Szwajcaria, 2024), która światową premiera miała w Rotterdamie czy „Young Hearts” („Young Hearts”, reż. Anthony Schatteman, Belgia/Holandia, 2024) – film pokazany na Berlinale i wyróżnionym tam przez jury dziecięce sekcji Generation Kplus.

W konkursie pełnometrażowym dla młodzieży zobaczyć będzie można filmy aktorskie, animacje i dokumenty. Wśród filmów aktorskich, walczących o Złote Koziołki, a które po raz pierwszy będą pokazywane polskiej publiczności, znalazły się takie międzynarodowe produkcje jak np.: „Kto przez ogień” („Comme le feu”, reż. Philippe Lesage, Kanada/Francja, 2024) – zdobywca nagrody w sekcji Generation na Berlinale. „Major Tones” („Los tonos mayores”, reż. Ingrid Pokropek, Argentyna/Hiszpania, 2023) to natomiast argentyńskohiszpańska interpretacja gatunku coming-of-age i fantasy. W Poznaniu obejrzeć będzie można także tytuł nagrodzony Złotym Lampartem na festiwalu w Locarno – „Toxic” („Akiplėša”, reż. Saulė Bliuvaitė, Litwa, 2024). To opowieść o dwóch 13-latkach z małej miejscowości, które marzą o karierze w modelingu i są w stanie wiele poświęcić, aby odnieść sukces w tej wymagającej branży.

Miniony rok przyniósł wiele niezwykłych animacji, w tym pierwszy od 15 lat pełnometrażowy film Adama Elliota „Pamiętnik ślimaka” („Memoir of a Snail”, reż. Adam Elliot, Australia, 2024). Po niezapomnianej historii „Mary & Max”, zdobywca Oscara za krótki metraż „Harvy Krumpet” powrócił do Annecy i tam otrzymał nagrodę za najlepszy film pełnometrażowy. Teraz będzie walczył o Złote Koziołki wśród innych filmów w
tegorocznym młodzieżowym konkursie, na jedynych pokazach w Polsce.

Mijający rok dostarczył nam także bogactwa produkcji krótkometrażowych, zarówno dla dzieci jak i dla młodzieży. Od abstrakcji i zabaw formalnych, przez dokumenty i animacje po kino zaangażowane społecznie. To kino żywe, trzymające rękę na pulsie, które jak w soczewce skupia to, co nurtuje młodych ludzi, co ich porusza i nie pozostawia obojętnym, co bawi i zapada w pamięć. W autorskiej selekcji programerskiej każdy z filmów, choć stanowi zamkniętą całość, w zestawie rezonuje ze sobą i pozwala tworzyć nowe konteksty. W selekcji znalazły się produkcje, które już zaistniały na festiwalowych salach jak i są światowymi premierami. Będzie można zobaczyć m.in. najnowszy obraz Witolda Giersza, nestora polskiej animacji, pt. „Portret konia” (Polska, 2023); nagrodzoną w Locarno animowaną historię „Bez głosu” (Sans voix, Samuel Pathey, Szwajcaria, 2024) czy filipiński musical dla dzieci – „Dzieciaku, jesteś tylko dzieckiem” („Kid, You’re Just a Kid”, reż. Karl Cedrick Marquez, Filipiny, 2023).

PANORAMA – SZEROKA PERSPEKTYWA NA KINO DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Panorama filmów dla dzieci i dla młodzieży to sekcje, w których także prezentowane są filmy powstałe w ostatnich dwóch latach, które w zrozumiały dla młodych osób sposób opowiadają o sprawach ważnych i zabawnych, jednocześnie nie infantylizując widzów. O tym, jak ważna jest bliskość, wspólne spędzanie czasu, a także własna przestrzeń, przypominają nam obrazy, które towarzysząc swoim bohaterom przypominają dorosłym ich własne doświadczenia i emocje. Stąd filmy wokół dzieci, dzieciństwa czy młodych dorosłych nie mają daty przydatności do obejrzenia.
Wśród filmów, na które chcemy zwrócić szczególnie uwagę, są: „Honey” („Honey”, Natasha Arthy, Dania, 2024), „Ciao Bela” („Čao Bela”, reż. Jani Sever, Słowenia, 2024) czy „Barwy dźwięków” („Kimi no Iro”, reż. Naoko Yamada, Japonia, 2024) – tytuł, który dla fanów anime może stanowić nie lada gratkę. Historie te łączy wspólna nić – pasji do dźwięków i muzyki, a także zaskakujących przyjaźni i szukania swojej własnej drogi. Jednym z najgłośniejszych filmów tego roku, dotykającym tematu zdrowia psychicznego, jest „Ostatnie zanurzenie” („Last Swim”, reż. Sasha Nathwani, Wielka Brytania, 2024) – zdobywca Kryształowego Niedźwiedzia na Festiwalu Berlinale (sekcja Generation).
Mocnym akcentem tegorocznej Panoramy są historie oparte na książkach. Młodsi widzowie będą mogli poznać filmowe przygody bohaterów znanych choćby z książek Wydawnictwa Zakamarki. Pokażemy film „Rodzina Obrabków i sprawa Gliny” („Knyckertz och Snutjakten”, reż. Leif Lindblom, Szwecja, 2022), oparty na serii książek Pera Gustavssona i Andersa Sparring, a także perypetie Zlatanki, bohaterki stworzonej przez Pię Lindenbaum.
„Zlatanka i ukochany wujek” („Lill-Zlatan och morbror Raring”, reż. Christian Lo, Szwecja, 2022) to film reżysera znanego choćby z filmu „Mam talent” („Los Bando”, Norwegia, 2018), który będzie także gościem festiwalu, a podczas Ale Kino! Pro poprowadzi masterclass dla akredytowanych osób.

POKAZY I WYDARZENIA SPECJALNE

Podczas Ale Kino! odbędzie się jedyny kinowy pokaz nowej animacji współprodukowanej przez Netflix. „Zaklęci” to epicka opowieść osadzona w baśniowej krainie zakorzenionej w doświadczeniach typowych dla współczesnych rodzin, z którymi łatwo się utożsamiać. Film wyreżyserowała Vicky Jenson („Shrek”), za oryginalną ścieżką dźwiękową stoi Alan Menken („Piękna i bestia”), a słowa piosenek napisał Glenn Slater („Zaplątani”). W oryginalnej gwiazdorskiej obsadzie głosów użyczyli m.in. Javier Bardem i Nicole Kidman. Po pokazie zapraszamy na specjalne wydarzenie towarzyszące kinowej premierze tego tytułu.
Po sukcesie zeszłorocznej odsłony owianego tajemnicą wydarzenia, także w tym roku zapraszamy na Sekretny pokaz. To gratka dla tych, którzy lubią filmowe niespodzianki i gotowi są ruszyć w nietypowe miejsce pokazu na film, którego tytuł do ostatniego momentu pozostanie owiany tajemnicą.

A dla osób, które są gotowe udać się w podróż do lat 90. i obejrzeć jeden z, jak mawiają niektórzy, najgorszych filmów, jaki kiedykolwiek powstał, przygotowaliśmy pokaz we współpracy z VHS Hell. Zaprezentujemy widzom obraz „Troll 2” (reż. Claudio Fragasso, 1990) – uznawany za film kultowy, który dostarcza rozrywki kolejnym pokoleniom fanów. Dodajmy, że w filmie nie ma ani jednego trolla, a fabuła nie ma absolutnie nic wspólnego z pierwszą częścią, która powstała w 1986 roku! To wszystko sprawiło, że „Troll 2” jest dziełem nieudolnym i fascynującym zarazem. Teoretycznie skazanym na porażkę i zapomnienie, a jednak wielbionym przez entuzjastów kina tak złego, że aż dobrego. Do obejrzenia na dużym ekranie podczas Ale Kino!

W ramach pokazów specjalnych odbędzie się tradycyjny już pokaz Sąsiedzi prezentujący tytuły wybrane przez trzy festiwale: Chemnitz, Poznań (Ale Kino!) i Zlín. Dzięki współpracy i połączeniu trzech kuratorskich perspektyw powstaje selekcja, która prezentuje to, co w najnowszym kinie danego kraju wyjątkowe.

Nowością zaś będzie Ale Kino! x Lokum Stonewall. Queer shorts – pokaz czterech filmów krótkometrażowych przygotowanych we współpracy z Lokum Stonewall. Po seansie odbędzie się specjalne wydanie gry w BINGO – kultowego wydarzenia Lokum w Alekinowej odsłonie.

Ale Kino! to festiwal dla którego głos dzieci i młodzieży jest tym, którego nasłuchuje i aby był słyszalnym, daje mu specjalną przestrzeń. Od lat nagrody festiwalowe przyznaje Jury Dziecięce oraz Jury Młodych (obok składów dorosłych jurorów), przyznaje je także publiczność festiwalowa w Nagrodzie Publiczności. W tym roku po raz czwarty odbyła się edycja rozwijanego przez Centrum Sztuki Dziecka programu Młodzi Programerzy, w ramach którego na kilkudniowych warsztatach kuratorskich grupa młodych widzów dokonuje selekcji profesjonalnych filmów krótkometrażowych i tworzy zestaw, który będzie miał premierę na Festiwalu (w tym roku pod tytułem „Wakacyjne przemyślenia. Filmy krótkometrażowe”).

PLATYNOWE KOZIOŁKI

Platynowe Koziołki to nagroda, którą Ale Kino! wprowadziło w 2002 roku, aby zwrócić uwagę na najważniejsze osoby i zjawiska w kinematografii dziecięcej. Nagroda ta pełni szczególną rolę w promowaniu idei wartościowej, niekomercyjnej, polskiej, europejskiej i światowej sztuki filmowej dla dzieci i młodzieży, znajdującej się poza szerokim obiegiem dystrybucyjnym. W 2024 roku nagroda ta powędruje do Nory Twomey – reżyserki, producentki i współzałożycielki studia Cartoon Saloon, które w tym roku obchodzi 25-lecie istnienia. Tym samym chcemy podziękować i podkreślić jej wybitny wkład w rozwój kina dla młodego widza.
Nora Twomey stoi za takimi filmami jak „Żywiciel”, „Smok mojego taty”, czy „Sekret Księgi z Kells”, które w 2010 roku były nominowane do Oscara. Ten ostatni tytuł pokażemy  w ramach pokazu specjalnego.

O ALE KINO! PRO

Festiwal Ale Kino! to również miejsce dialogu z branżą filmową i edukacyjną. To w ramach wydarzenia Ale Kino! Pro możemy spotkać i porozmawiać o produkcji filmowej i pracy z filmami. W 2024 roku poświęcamy uwagę standardom pracy z dziećmi i młodzieżą na planie, a także różnym obliczom edukacji filmowej. Zapraszamy na spotkania m.in. z Christianem Lo – reżyserem filmów dla młodych widzów czy z Alainem Bergalą – krytykiem filmowym, który proponuje odejście od tradycyjnej analizy filmowej na rzecz poznawania twórczego procesu filmu.
W programie znajdą się warsztaty dla krytyków filmowych i edukatorów filmowych, panele dyskusyjne, case studies, masterclassy.

Program i informacje o akredytacjach dostępne są na stronie: https://alekino.com/pro/
Więcej informacji o programie, spotkaniach i wydarzeniach znaleźć można na stronie www.alekino.com.
Program filmowy dla dzieci w formacie PDF dostępny tutaj.

42. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! odbędzie się w Poznaniu w terminie od 24 listopada do 1 grudnia 2024 r.
Organizatorem Festiwalu jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

42. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!
24.11-1.12.2024 Poznań
Kino Muza, Multikino 51, Kino Pałacowe, Scena Wspólna
Festiwal należy do:
European Children’s Film Association ECFA
The International Film Festival Network (IFFN)

42. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu

857 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent