3, 2, 1… nareszcie! Ściana zaczarowana. Ilustracje Bożeny Truchanowskiej – wernisaż

Muzeum Miasta Gdyni
📅 sobota 23.10.2021
Nadszedł ten długo wyczekiwany moment. Dyrekcja Muzeum Miasta Gdyni, kuratorzy oraz najmłodsi eksperci w dziedzinie bajek i książek dla dzieci, mają zaszczyt zaprosić Państwa na wystawę przedstawiającą świat ilustracji: „Ściana zaczarowana. Ilustracje Bożeny Truchanowskiej”.

Wystawa to edukacyjny eksperyment. Przez wiele miesięcy dokładnie przyglądaliśmy się ilustracjom tytułowej twórczyni w poszukiwaniu wspólnych elementów. Podzieliliśmy je na kilka kategorii, poddaliśmy wnikliwej analizie, a dzięki współpracy z dwiema ilustratorkami, Joanną Czaplewską i Anną Gawron, przenieśliśmy w przestrzeń Muzeum. W ten sposób połączyliśmy niezwykły świat widziany oczami Bożeny Truchanowskiej ze współczesną wizją wystawy edukacyjnej. Ekspozycja składa się z dziesięciu części, zawierających oryginalne ilustracje z książek dla dzieci.

To znakomita okazja do przeanalizowania, porównywania i przede wszystkim – uważnego poznania światów stworzonych przez znakomitą ilustratorkę. Tworząc swoje dzieła, Truchanowska korzystała z całej gamy różnorodnych narzędzi: od tradycyjnych kredek, pędzli czy stalówek, po mniej oczywiste igły, patyczki, a nawet… swoje własne palce! W Polsce lat 70. i 80. brak materiałów niejednokrotnie napędzał pomysłowość polskich ilustratorów. Decyzja o podziale na dziesięć modułów to celowy zabieg edukacyjny. Najmłodsi, eksplorując kolejno różne sekcje, poznają wielu gatunków roślin i zwierząt, odnajdą ukryte na wystawie detale, a także zaobserwują różne etapy powstawania obrazu oraz poznają zagadnienie perspektywy. Przede wszystkim przekonają się, że w świecie ilustracji wszystko jest możliwe!

Bilety: wstęp bezpłatny; obowiązują zapisy; liczba miejsc ograniczona;
Prowadzenie: dr hab Jacek Friedrich oraz Tomasz Sosnowski, Gosia Bujak / Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A