UD

27. Piknik naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

PGE Narodowy
🗺 mapa
📅 sobota 15.06.2024
27. Piknik naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
Najdziwniejsze zjawiska. Najbardziej spektakularne pokazy. Najnowsze badania naukowe.

Czas na Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W czerwcu wokół PGE Narodowego znów pojawią się nasze namioty i stanowiska. Tegoroczny temat przewodni brzmi: Nie do wiary! I takie właśnie są propozycje ponad 100 wystawców z kraju i zagranicy.

Nie do wiary!
Współczesne odkrycia naukowe są często tak niesamowite, że aż trudno w nie uwierzyć! Najbardziej zdumiewa i jednocześnie zachwyca nas w nich to, co zdaje się przeczyć zdrowemu rozsądkowi. Paradoksy związane z teorią względności czy mechaniką kwantową dowodzą, że świat jest znacznie bardziej skomplikowany i nieoczywisty, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Lity i solidny kamień tak naprawdę jest pusty. Tworzą go punktowe cząstki elementarne, a twardość i nieprzenikliwość to wynik sił jądrowych i chemicznych. W bajecznie kolorowym ogonie pawia nie ma barwników, widzimy tylko grę świateł na powierzchni burych piór. Nie do wiary? Taka właśnie bywa nauka. Nie wymaga też, by cokolwiek brać „na wiarę” – każda hipoteza jest sprawdzana eksperymentalnie.

Program
Każdy może uczestniczyć w Pikniku tak, jak lubi. Można wcześniej wybrać interesujące punkty programu albo przyjść spontanicznie i odwiedzać stanowiska po kolei. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Gwarantuje to mnogość gości i tematów oraz różnorodność aktywności.
Wejdź do labiryntu nietoperza. Sprawdź, czy można słuchać oczami. Poznaj matematyczne metody wiązania krawata. Zobacz, jak wygląda sygnał, który emituje pilot telewizyjny i przekonaj się, czy coś żyje na Twoim telefonie. Dołącz koniecznie do akcji wypuszczenia balonu stratosferycznego. Postaramy się pobić rekord wysokości i odległości balonu od Ziemi.

Poznaj tajemnice roślin. Przekonaj się, co wspólnego mają jabłka z opalaniem. Ile podgatunków ma kapusta? Jak otrzymać nanocząstki srebra z mięty, pomarańczy i kawy? Jak komunikują się grzyby? Sklonuj chryzantemę i stwórz opakowanie idealne – bioplastik ze skrobi.

Zapoznaj się z najnowszymi wynalazkami. Przetestuj specjalne okulary do czytania na leżąco, buty do wykrywania metali i energochłonne osłony, odporne na uderzenia młotka. Obejrzyj urządzenia diagnostyczne i terapeutyczne wykorzystywane w medycynie. Namaluj obrazy farbami, które oczyszczają powietrze.

Jeśli lubisz majsterkowanie, na Pikniku możesz skonstruować modele samolotów, rakiet, robotów. A także łapacz mgły i autorski lewitujący stolik. Przy okazji poznasz tajemnicę jego działania.

Jak zwykle spotkasz mnóstwo robotów – jeżdżących, chodzących, mówiących. Zagrasz z nimi w piłkę, warcaby, posterujesz nimi na torze wyścigowym w ringu. Porozmawiasz z humanoidem, obejrzysz łaziki marsjańskie, a nawet słynnego R2D2 z Gwiezdnych Wojen. Na Piknik przyjedzie też Syriusz – robotyczny pies rasy Spot.

W programie są także najbardziej widowiskowe eksperymenty naukowe. Zobacz wybuchowe bakterie, płonącą pianę, pastę do zębów dla słonia, bańki mydlane o różnych kształtach, chemiczną lokomotywę i węże, a także sztuczny śnieg.

SYRIUSZ. Robotyczny pies rasy Spot
Nie znasz jeszcze naszego robotycznego psa? Zabierzemy go na Piknik! Syriusz ogląda świat przez kamerę 360 stopni. Wyposażony jest w LIDAR oraz czujniki, pozwalające mu mapować okolicę i omijać lub pokonywać przeszkody. Dzięki tym robotycznym zmysłom może biegać po nierównej powierzchni – kamienistych ścieżkach, terenach leśnych, wspinać się na wzniesienia i chodzić po schodach. Steruje się nim zdalnie, podobnie jak dronem czy postacią w grze video, podglądając trasę przez kamerę.

Gigantyczne laboratorium
Jak to by było stać się maleńkim obiektem, obserwowanym przez mikroskop? Możecie się przekonać bez konieczności użycia „zmniejszacza ludzi”. Wystarczy, że znajdziecie instalację artystyczną autorstwa polskiego artysty Ryszarda Paprockiego. Ta ogromna konstrukcja wykonana w technice malarstwa iluzjonistycznego zabierze Was w świat laboratorium i pozwoli spojrzeć na nie z perspektywy obiektu badań. Dzięki zjawisku anamorfozy ulegniecie niezwykłej iluzji optycznej. Położycie się pod mikroskopem, wskoczycie na szalkę Petriego, zajrzycie do gigantycznej probówki i wykonacie niezwykłe zdjęcia.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Namiot Kopernika
Na naszym stanowisku poeksperymentujesz z rekwizytami, które przeczą grawitacji. W piknikowych koszach znajdziesz puszki utrzymujące się na kancie, stojące ołówki, chińskie bączki, zabawki z przesuniętym środkiem ciężkości.
Odkryjesz artystyczną stronę polaryzacji i nauczysz się malować światłem, a spojrzenie w zwierciadło zabierze Cię w świat lustrzanych iluzji. Sprawdzisz, czy Twoje odbicie zawsze wygląda tak samo i zdemaskujesz kilka tricków.

Obierzesz globus ze skórki i porównasz go z mapą. Sprawdzisz też swoją matematyczną intuicję oraz spojrzysz w Słońce przez specjalny teleskop.

Jeśli chcesz pomóc naukowcom, możesz wziąć udział w badaniach. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań na ekranie dotykowym.

Koniecznie zajrzyj na stanowisko Klubu Młodego Odkrywcy. To wyjątkowa okazja, by wziąć udział w eksperymentach przygotowanych przez młodych odkrywców. W tym roku swoje propozycje przedstawią dzieciaki z 11 klubów z Polski (6) i z zagranicy (5). Tuż obok znajdziesz także kosmiczne doświadczenia, przygotowane przez zespół ESERO.

Nasz namiot znajdziesz tuż przy Bramie 2 (Rondo Waszyngtona).

Strefa rodzinna
Najwięcej atrakcji dla najmłodszych znajdziesz w strefie rodzinnej, stworzonej specjalnie z myślą o nich. Możecie tu wspólnie poznać tajemnice lasu – nauczyć się dbać o stare, „zabytkowe drzewa”, przekonać się, ile CO2 wchłania cały las, a ile drzewa w określonym gatunku i wieku. Zajrzycie do kryjówek nietoperzy, dziupli leśnych ptaków, domków zapylaczy. Przekonacie się, jak komunikują się ze sobą grzyby. Mają własną sieć internetową!

Będzie też wiele okazji, aby wykazać się talentem manualnym. Dzieci samodzielnie będą tworzyć naczynia z gliny, zbudują wiatraki, kalejdoskopy, rzeźby z recyklingu, polukrują pierniki. Namalują wielki mural i własne obrazki, działające jak iluzje optyczne.

Nie zabraknie zabawek! Te piknikowe będą wyjątkowe. Mali odkrywcy poeksperymentują z lewitującą piłką, wańką-stańką, balansującymi figurkami. Zobaczą tez spektakularne pokazy naukowe – świecących roślin czy produkcji pasty do zębów dla słonia.

Więcej informacji na stronie www: Piknik Naukowy

675 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent