Sztuka przetrwania – rodzinne lato w Koperniku

Centrum Nauki Kopernik mapa

sobota 20.08.2016 do niedziela 21.08.2016

warsztaty minilab Centrum Nauki Kopernik
SZTUKA PRZETRWANIA –  RODZINNE LATO W KOPERNIKU

Jeszcze dobrze nie mówi, a już wyciąga rękę po telefon. Smartfony, tablety, telewizory i konsole to ulubione zabawki naszych dzieci. Tymczasem do prawidłowego rozwoju myślenia i zdobywania wiedzy o świecie niezwykle potrzebne są im działania manualne. Latem w Koperniku udowodnimy, że bez technologii można nie tylko doskonale się bawić, ale także zdobyć wiele ciekawych umiejętności. W tym celu zmienimy Centrum i otaczający je park w przestrzeń twórczego działania i zdobędziemy sprawności potrzebne do przetrwania poza strefą miejskiego komfortu.

Rodzinne weekendy w parku
Każdy weekend to warsztaty pełne nowych, robinsonowych wyzwań. Można tu także skorzystać z wypożyczalni gier plenerowych, pograć w piłkę, boule czy badmintona, a także przejść się po dachu Kopernika z botanikiem i poznać rośliny, które potrafią egzystować w spartańskich warunkach.

 

 

20-21 sierpnia: Buty własnej produkcji
Rozdarty klapek może skutecznie popsuć każdą wędrówkę. Czy uda nam się zrobić sobie buty z bambusa, korka lub maty kokosowej bez użycia kleju?

27-28 sierpnia: Przewidywanie pogody
Barometr, a nawet zwykła obserwacja może nam pomóc określić nadchodzące warunki atmosferyczne. Nauczymy się także wysyłać sygnały za pomocą latawców.

2 lipca –  28 sierpnia
soboty: 12.00 – 19.00, niedziele: 12.00 – 18.00

Wszystkie aktywności plenerowe są bezpłatne.

Generator Van de Graffa – bezpieczne pioruny i miecze świetlne
Kto się boi burzy? W dzieciństwie – prawie każdy. Generator Van de Graffa wytwarza napięcie rzędu 20 000 Voltów i pozwala z bliska zobaczyć pioruny.
Weźcie udział w pokazie Teatru Wysokich Napięć i okiełznajcie lęk przed wyładowaniami atmosferycznymi. W tym teatrze  można zaprzyjaźnić się z prądem i zobaczyć wiele ciekawych doświadczeń z nim związanych. Kładąc dłoń na kuli plazmowej mamy wrażenie, że dotykamy pioruna. Łapiąc w ręce długą świetlówkę, możemy wymachiwać mieczem świetlnym bez żadnego zasilania. Przesuwanie metalowych przedmiotów bez ich dotykania? To także możliwe dzięki wiatrowi jonowemu.
Teatr Wysokich Napięć jest dostępny w ramach biletu do Kopernika.

Bliżej natury – miniwarsztaty
Spróbujcie skrzesać ogień, podążajcie śladami zwierząt i policzcie, ile nóg mają stawonogi. Takie umiejętności bardzo przydają się poza cywilizacją. Warto umieć rozpalić ognisko i wiedzieć, czy w okolicy żyją zające, czy niedźwiedzie. Wybierzcie się razem na miniwarsztaty w przestrzeni wystaw Kopernika.
Zajęcia dostępne są w ramach biletu do Kopernika. Ich rozkład: http://www.kopernik.org.pl/wystawy/miniwarsztaty/

Coś z niczego – warsztaty familijne
Czy śmieci i nieorganiczne odpadki można jakoś wykorzystać? Wystarczy odrobina kreatywności. W plastikowe butelki, słomki czy gumki recepturki można tchnąć nowe życie. Kilka sposobów na ich wykorzystanie prezentujemy na warsztatach. Na wiele innych pomysłów wpadniecie sami.
Warsztaty familijne odbywają się w soboty i niedziele. Bilety: www.kopernik.org.pl

Dzień Tesli
Uczcijcie z nami urodziny Nikoli Tesli – genialnego naukowca, który sprawił, że nasze codzienne życie jest wygodne i o wiele przyjemniejsze niż kiedyś. To on odkrył radio, dynamo rowerowe, stworzył pierwsze roboty. Zarezerwujcie czas 9 lipca – w Koperniku będzie wtedy czekać wiele dodatkowych atrakcji. Zobaczcie pokaz łapania piorunów, włóżcie prądowąsy i rozdawajcie elektryczne autografy. Weźcie udział w konkursach i złóżcie figurkę gołębia – ulubionego ptaka Tesli.
Dzień Tesli to dodatkowe atrakcje w ramach biletu do Kopernika.

Rozświetlmy mrok – weekendowe Minilaby
Wszystkich rodziców dziewięciolatków i starszych dzieci zapraszamy na rodzinne zajęcia w laboratoriach Kopernika. Samodzielnie skonstruujcie żarówkę i zobaczcie, jak niektóre żywe organizmy świecą w ciemności. Dzięki białku GFP, pewną meduzą można posłużyć się jak latarką. Szkoda, że jej blask widać tylko w ultrafiolecie. Dla wielbicieli pływania mamy w zanadrzu odkrywanie tajemnic cząsteczki wody i tropienie pirackiego skarbu.
Minilaby odbywają się w weekendy. Bilety: www.kopernik.org.pl

Płyń lub giń – nowa wystawa czasowa
Czy statki znikają w Trójkącie Bermudzkim? Jak powstaje wir? Już 18 sierpnia Płyń lub giń – nowa wystawa czasowa Kopernika zabierze nas na szerokie wody i pokaże, że dzięki nauce potrafimy je okiełznać. Zajrzymy pod kadłub statku, załadujemy transportowiec, uciekniemy z tonącego okrętu. Gwarantujemy doskonałą zabawę dla całych rodzin.

www.lato.kopernik.org.pl

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Sztuka przetrwania – rodzinne lato w Koperniku

Centrum Nauki Kopernik

KOPERNIK CIĘ ZAFASCYNUJE – GWARANTUJEMY! Centrum Nauki Kopernik rozbudza ciekawość, chęć samodzielnego poznania świata, pokazuje fascynujące oblicze nauki. Ekspozycja stała Centrum złożona jest z interdyscyplinarnych galerii z ponad 415 eksponatami. Tu muzyka idzie ramię w ramię z biologią, …

Więcej

Adres:

ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20, 00-390 Warszawa


Kontakt:

info@kopernik.org.pl
http://www.kopernik.org.pl

ZOBACZ TAKŻE:warsztaty

Zobacz także