15. Sosnowieckie Dni Literatury 2019

Zagłębiowska Mediateka przy ul. Kościelnej 11 mapa

poniedziałek 27.05.2019 do sobota 08.06.2019

15. Sosnowieckie Dni Literatury 2019

27 maja 2019 roku rusza piętnasta, jubileuszowa, edycja Sosnowieckich Dni Literatury, jednej z najważniejszych imprez kulturalnych w regionie.

Celem projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. G. Daniłowskiego – Zagłębiowskiej Mediateki w Sosnowcu, jak co roku, jest skuteczna promocja czytelnictwa polskiej literatury najnowszej oraz zaproszenie wszystkich miłośników sztuki słowa do aktywnego udziału w szeroko rozumianej kulturze literackiej. Tegoroczna edycja w dużej mierze poświęcona jest postaci Witolda Gombrowicza, a przyświeca jej hasło „Witold ferdydurkista”, w tym roku bowiem przypada 50. rocznica śmierci pisarza.

Imprezy w ramach 15. Sosnowieckich Dni Literatury odbywają się w Zagłębiowskiej Mediatece (przy ul. Kościelnej 11). Gośćmi tegorocznych SDL będą m.in.: wybitni reportażyści Wojciech Tochman i Filip Springer, a także uznani prozaicy i poeci tacy jak: Maja Wolny, Anna Kańtoch, Włodzimierz Bolecki, Marta Podgórnik czy Marta Fox. Poza spotkaniami autorskimi – w ramach cyklu „Rozmowy o książkach” – w programie znajdą się także działania z pogranicza literatury i innych sztuk. Będą to: wystawa plakatów teatralnych ze spektakli opartych na tekstach Gombrowicza przygotowana z pomocą Dydo Poster Gallery z Krakowa; panel dyskusyjny poświęcony postaci autora „Ferdydurke”, w którym udział wezmą specjaliści zajmujący się jego twórczością – z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk; wieczór filmowy; warsztaty dla dzieci i młodzieży prowadzone przez znakomitą prozaiczkę Annę Cieplak oraz spotkanie z gościem specjalnym, którym w tym roku jest Klementyna Suchanow – autorka głośnej biografii Gombrowicza – „Gombrowicz. Ja, geniusz” – nominowanej do Literackiej Nagrody NIKE.

Od początku idea Sosnowieckich Dni Literatury jest interdyscyplinarna, choć króluje oczywiście wszechobecny duch literatury. Swoją bogatą ofertę Mediateka kieruje zatem do szerokiego grona odbiorców z Sosnowca i miast ościennych, mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego i Górnego Śląska, począwszy od dzieci i młodzieży, a skończywszy na dorosłych sympatykach dobrej literatury. Z roku na rok zainteresowanie wydarzeniami w ramach SDL jest coraz większe. W tym roku, jubileuszowym, na wystawie „Literacki Sosnowiec” (w Pasażu Mediateki) przypomnimy więc wszystkie poprzednie edycje, powspominamy znakomitych gości, którzy w ramach SDL odwiedzili Sosnowiec w przeciągu ostatnich 15 lat.

Zapraszamy do uważnego śledzenia strony internetowej MBP: www.biblioteka.sosnowiec.pl i jej facebookowego oraz instagramowego profilu. Szczegółowy program 15. Sosnowieckich Dni Literatury dostępny jest także na afiszach i zaproszeniach kolportowanych na terenie całego regionu.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Warto dodać, iż – jak co roku – imprezę promuje oryginalny plakat prof. Romana Kalarusa, przygotowany specjalnie na kolejną edycję Dni Literatury.

Serdecznie zapraszamy!

„Wokół książeczki Zaufanie”
prowadzenie: Anna Cieplak

WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY
4 czerwca, godz. 10.00 – Sala Edukacyjna Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11
„Jakie dzisiaj mamy Niebo nad Sosnowcem?”
prowadzenie: Anna Cieplak

BIBLIOŻERCA ROKU 2018/2019 – Wielki Finał
Przegląd Zespołów Muzycznych „Gęby, maski, twarze”
8 czerwca, godz. 12.00 – Aula Zagłębiowskiej Mediateki – ul. Kościelna 11