12. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1, Warszawa
🗺 mapa
📅 środa 15.11.2017 do niedziela 19.11.2017
10 zł
12. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania

Opowiadacze zapraszają na Festiwal!

Już po raz dwunasty do Warszawy zawitają artyści z różnych stron świata, by opowiadać i wyśpiewywać swoje historie na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania „Superbohaterowie?“ (15-19 listopada, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie).

Jak każdego roku w programie Festiwalu znalazły się spektakle dla dzieci – oparte nie tylko na baśniach i legendach, ale i historiach z życia wziętych. Opowieściom będą towarzyszyły wspaniała muzyka i pieśni wyśpiewywane po polsku, francusku, kreolsku, turecku i arabsku. Nie zabraknie zagadek, zakleć i wspólnej zabawy.

Na orientalny targ opowieści, pełen sprzedawców bajek, piosenek oraz gawędziarzy zabiorą widzów Agnieszka Ayşen Kaim, Albert Kwiatkowski i Marcin Zadronecki (spektakl Latający Kufer).

Beata Frankowska w towarzystwie Sindbada Żeglarza będzie przewodniczką w wędrówce śladami małych wędrowców – polskich dzieci, które podczas wojennej zawieruchy znalazły schronienie w dalekich krainach: pod skrzydłami Dobrego Maharadży w Indiach oraz w irańskim mieście Isfahan (Mali Sindbadzi. Dzieci w drodze).

Magda Lena Gorska i Serge Tamas (Polska / Francja / Gwadelupa)

razem opowiedzą, wyśpiewają, zatańczą mazurka, który bierze źródło w jednym z wielkich jezior Polski, aby zabębnić synkopami nad Morzem Karaibskim. (TRALI-VARI – opowieści słowiańsko-kreolskie).

Katarzyna Jackowska-Enemuo i Adam Cudak zagrają i wyśpiewają prawdziwą bajkę, w której – jak w skorupce – mieści się wszystko. (RARÓG, WIELKANOC I KOGEL-MOGEL, czyli opowieści o jajk

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania 2017

Program dla dzieci

Wszystkie wydarzenia:

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1, Warszawa

15 listopada, środa

10.00 oraz 11.30

LATAJĄCY KUFER

Agnieszka Ayşen Kaim (opowieści)

Albert Kwiatkowski (opowieści)

Marcin Zadronecki (bałkańskie i bliskowschodnie instrumenty tradycyjne)

Podróż nietypowym wehikułem zaczyna się od pustego kufra. który podczas spektaklu zapełnia się rozmaitymi opowieściami z tradycji Orientu. Przestrzeń historii zamienia się raz w komnatę księżniczki, a raz w plac targowy, gwarny i rozbrzmiewający muzyką. Spotykamy sprzedawców bajek, piosenek oraz gawędziarzy. Nie zabraknie wspólnego śpiewu, wykrzykiwania bazarowych okrzyków we wschodnich językach oraz trudnych zagadek.

Grupa wiekowa: 6+

Czas trwania: 1 h

17 listopada, piątek

10.00 oraz 11.30

MALI SINDBADZI – DZIECI W DRODZE

Opowiadanie: Beata Frankowska, Albert Kwiatkowski

Muzyka: Adeb Chamoun (Syria), Mateusz Szemraj (Polska)

Scenografia: Katarzyna Szpilkowska

Kiedy mali uchodźcy z Syrii zatrzymali się na jakiś czas w Grecji, dostali na dalszą drogę ręcznie uszyte plecaki, a w nich dzienniki podróży z fragmentem Przygód Sindbada Żeglarza. Powędrujemy ich tropem, szlakiem małych historii, które wciąż wydarzają się na morzu i na lądzie. Będziemy również wędrować śladami polskich dzieci, które podczas wojennej zawieruchy znalazły schronienie w dalekich krainach: pod skrzydłami Dobrego Maharadży w Indiach oraz w irańskim mieście Isfahan. Naszym przewodnikiem będzie Sindbad Żeglarz – dzielny wędrowiec, który nigdy nie traci nadziei.

Oprawę scenograficzną spektaklu stanowi mapa, autorstwa Katarzyny Szpilkowskiej, która pokazuje szlaki dawnych i współczesnych uchodźców. Oprawę muzyczną spektaklu tworzy dwóch muzyków: znany polski multiinstrumentalista Mateusz Szemraj i Adeb Chamoun – muzyk z Syrii, który od kilku lat mieszka i pracuje w Polsce. Jego obecność w spektaklu jest szczególnie ważna – jest on swoistym świadkiem opowiadanych historii.

Grupa wiekowa: 8+

Czas: 1h

18 listopada, sobota

11.00

TRALI-VARI – opowieści słowiańsko-kreolskie

Magda Lena Gorska i Serge Tamas (Polska / Francja / Gwadelupa

Dwa glosy – dwa światy, niby odlegle, a tak sobie bliskie. Razem opowiadają, śpiewają, tańczą mazurka, który bierze źródło w jednym z wielkich jezior Polski, aby zabębnić synkopami nad Morzem Karaibskim. Opowiadają o magicznym drzewie, którego nie da się zrąbać i o niesfornym koziołku, który był kiedyś chłopcem. Zwierzęca siła, starożytna mądrość, tajemnicze piękno promieniuje z tych baśni słowiańskich i kreolskich. Fala muzyki unosi nas z lasu Baby-Jagi prosto na karaibską plażę – aby wspólnie tańczyć biguine – w towarzystwie krabów i żółwia.

Magda Lena Górska (instrumenty perkusyjne)

Serge Tamas (opowiadanie, śpiew, gitara, manouba)

Spektakl w języku polskim, francuskim i kreolskim

Grupa wiekowa: 6+

Czas trwania: 1h

19 listopada, niedziela

11.00

RARÓG, WIELKANOC I KOGEL-MOGEL, czyli opowieści o jajku

Katarzyna Jackowska-Enemuo – opowieści, śpiew, instrumenty

Adam Cudak – bouzouki, flety, doudouk, mandolina

Ola Rózga – oprawa plastyczna, cienie, światło

Opowieść o świecie, który z jajka powstał. O Pangu – pierwszym człowieku, który narodził się w jajku i stworzył wszystko, co istnieje… O przeczystej Ilmatar i tłustej kaczce, która na jej kolanie uwiła gniazdo, o których opowiadają pieśni z Północy.

O kraszankach, pisankach i czarownicach, o chorobach i zaklęciach… W końcu o głupim Janku, który wędrował przez podziemia i znalazł trzy królestwa zamknięte w jajkach i trzy królewny, które same chciały o sobie decydować…

W końcu o koglu-moglu…

Nie wiemy, co było pierwsze – jajko, czy kura. Ale przynosimy stare opowieści, piosnki, zagadki, zaklęcia i bajkę, prawdziwą bajkę, w której – jak w skorupce – mieści się wszystko.

No i mamy dla was jajka czasonośne…

Grupa wiekowa: 4+

Czas trwania: 1 h

Bilety na spektakle: 10 zł.

Festiwal zorganizowany przez Stowarzyszenie „Grupa Studnia O“.

wspierają Miasto Stołeczne Warszawa i

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Informacje: festiwalopowiadania.org

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent