„11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości. Geneza i obchody” – wystawa w Muzeum Okręgowym w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu ekspozycja będzie dostępna przy Ratuszu Staromiejskim
🗺 mapa
📅 piątek 11.11.2016 do niedziela 13.11.2016
święto niepodległości
 

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na nową wystawę czasową „11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości. Geneza i obchody.”

Wystawa planszowa przygotowana została w związku z 90-tą rocznicą ustalenia daty obchodów Święta Niepodległości przez premiera Rzeczypospolitej Józefa Piłsudskiego, okólnikiem rozesłanym 8 listopada 1926 r. Ekspozycja będzie dostępna od 10 listopada przy Ratuszu Staromiejskim.

 

Na 14 planszach przedstawiono atmosferę dni, w których Polacy przejmowali władzę z rąk zaborców i formowali jednolite polskie wojsko, które od początku musiało bronić odzyskanej wolności. Zaprezentowano doroczne uroczystości Święta Niepodległości w czasach II Rzeczypospolitej, a także wydarzenia związane z zakazanym w czasach PRL świętem. Ponadto poruszono temat przywrócenia tego dnia, jako Narodowego Święta Niepodległości, w czasie obrad „okrągłego stołu”. Wystawę kończą fotografie z ubiegłorocznych obchodów w Toruniu.

 

11 listopada 1918 r. podpisano rozejm kończący walki na frontach I wojny światowej. W niektórych państwach ten dzień stał się dorocznym świętem zakończenia wojny lub, jak w Polsce, odzyskania niepodległości. Jednak dopiero po ośmiu latach została określona data polskiego święta, a na ustawę sejmową nadającą mu rangę święta państwowego czekano aż następne 11 lat, o czym przypomina wystawa.

 

Na zdjęciu: pierwszy rząd powołany w wyzwolonej i niepodległej Polsce. 14 listopada 1918 r. ustąpiła Rada Regencyjna Królestwa Polskiego i przekazała władzę w ręce Naczelnego Dowódcy Wojsk Polskich Józefa Piłsudskiego. Misję utworzenia rządu powierzył on Jędrzejowi Moraczewskiemu, a już 17 listopada zatwierdził jego gabinet. Był to początek istnienia II Rzeczpospolitej.

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent