Rezerwat przyrodniczo – astronomiczny „Meteoryt” na Morasku

rezerwat meteoryt morasko

Okolice Poznania obfitują w tereny o wysokich walorach przyrodniczych. Jednak zdecydowanie najciekawszy i najcenniejszy obiekt spotykamy na granicy miasta. Jest to zespół kraterów powstałych w wyniku upadku meteorytu, znajdujący się na stoku Góry Moraskiej.

Grupa siedmiu kraterów położona jest na południowym stoku wzgórza, około 0,5 km na zachód od byłej wsi Morasko. Teren ten uznano w 1976 roku za rezerwat przyrody. Kratery powstały w wyniku uderzenia w ziemię odłamków dużego meteorytu żelaznego, należącego prawdopodobnie do roju Perseidów, z którym Ziemia spotyka się w połowie sierpnia każdego roku. Moraskie kratery to jedno z największych na Ziemi skupisk tego rodzaju obiektów, zarówno jeśli chodzi o wielkość, jak i liczbę. Największy ma średnicę około 60 m i głębokość dochodzącą do 11,5 m.

Oprócz owych walorów „kosmicznych” i krajobrazowych, jest to także zabytek przyrodniczy wysokiej klasy. Większość kraterów położona jest w niegdyś typowym dla Wielkopolski a obecnie coraz rzadziej spotykanym lesie dębowo – grabowym, zwanym grądem z bardzo dobrze zachowaną florą roślin tworzących barwne aspekty w trakcie wiosennego kwitnienia.

Na terenie rezerwatu żyje także wiele gatunków zwierząt.

Dojazd: komunikacją miejską – autobus 902 z dworca autobusowego na osiedlu Sobieskiego do przystanku Rezerwat Morasko

Fot.: B. Janowski

http://www.poznan.pl/

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie