XXIV Przegląd Piosenki o Łodzi Łódzkie Skrzydła 2018

Przegląd Piosenki o Łodzi Łódzkie Skrzydła

„Przegląd Piosenki o Łodzi” jest imprezą cykliczną, organizowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi od 1992 roku, cieszy się ogromną sympatią i niesłabnącym zainteresowaniem wśród uczestników i ich opiekunów.

Adresowany jest do dzieci i młodzieży, z przedszkoli, szkół oraz uczestników zajęć   w placówkach wychowania pozaszkolnego z terenu Łodzi i regionu.  W konkursie, rokrocznie bierze udział kilkuset wykonawców, którzy prezentują się  w chórach, zespołach i jako soliści.

Konkurs niekonwencjonalnie, bo poprzez piosenkę, inspiruje i zachęca do poznawania historii, tradycji oraz współczesnego oblicza naszego miasta, pogłębiając tym samym więzi z „Małą Ojczyzną”. Stwarza możliwość rozwijania umiejętności artystycznych i twórczości własnej. Pomaga ocalić od zapomnienia najstarsze łódzkie piosenki, które są cennym źródłem informacji o naszym mieście oraz stanowi inspirację do tworzenia nowych utworów,  które z kolei są swoistym dokumentem obrazującym współczesną Łódź.

Zakładane cele konkursu to:

 1. Kształtowanie, rozwijanie i pogłębianie więzi z „Małą Ojczyzną” poprzez popularyzację piosenek o Łodzi wśród dzieci i młodzieży za sprawą organizowanych Przeglądów Piosenki o Łodzi, wydawnictw z piosenkami o Łodzi, będących pokłosiem Przeglądów (śpiewniki, płyty), występów laureatów na scenach Łodzi i w lokalnych mediach.
 2. Stwarzanie możliwości rozwijania umiejętności artystycznych i twórczości własnej – udział w konkursie inspiruje do  rozwijania umiejętności artystycznych i twórczości  własnej, czego dowodem są nowe piosenki o Łodzi i coraz wyższy  poziom wykonań. 
 1. Stwarzanie płaszczyzny atrakcyjnego spędzania wolnego czasu.

Rezultaty Przeglądu Piosenki o Łodzi:

 1. Zwiększenie więzi z „Małą ojczyzną” – uczestnicy konkursu poprzez piosenki poznają swoje miasto jego oblicze, historię, tradycję.
 2. Popularyzacja piosenek o Łodzi wśród dzieci i młodzieży – coraz więcej łodzian zna    i śpiewa piosenki o Łodzi, oraz występy na różnych scenach w Łodzi, audycje w mediach, nagrania – atrakcyjna forma prezentowania umiejętności artystycznych  i twórczości własnej.
 3. Wydawnictwa: pokłosiem „Przeglądów Piosenki o Łodzi” są 2 tomy Śpiewników Łódzkich, z nowymi piosenkami o Łodzi i 3 płyty pt. „Moja Łódź” „Spacer z Tuwimem”, „Okno do mojego miasta”.  Śpiewniki i płyty, poza ich dydaktycznym przesłaniem, mogą być znakomitą formą promocji miasta i powodem do dumy z pozostawienia „na trwałe” cząstki swoich dokonań w kulturze miasta – datująca się od początku powstania Łodzi przemysłowej historia łódzkiej piosenki, dzięki kompozycjom współczesnym, jest dopełniana.

Tegoroczny XXIV Przegląd Piosenki o Łodzi „Łódzkie Skrzydła 2018” odbędzie się 18 i 19 kwietnia 2018 r. w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi, przy  ul. Zachodniej 54/56.

Zgłoszenia prosimy składać/nadsyłać do dnia 15.03.2018 r.

Regulamin: http://www.tplodzi.eu/ppol2018.html

Organizatorzy:

Towarzystwo Przyjaciół Łodzi
Akademia Muzyczna im. Grazyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
Szkoła Podstawowa nr 46 w Łodzi
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
Rada Osiedla „Katedralna”

Do jury XXIV Przegląd Piosenki o Łodzi „Łódzkie Skrzydła 2018” zaprosimy:

 • mgr Krystyna Pietranek-Kulis – przewodnicząca jury, muzyk, dziennikarz muzyczny
 • mgr Krzysztof Cwynar – piosenkarz, kompozytor, animator kultury
 • mgr Beata Kurman – nauczyciel rytmiki i teoretycznych przedm. muzycznych
 • dr hab. Jolanta Gzella – Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, mezzosopranistka
 • dr hab. Beata Zawadzka-Kłos – Prorektor ds. studenckich i artystycznych Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, sopran.
 • dr Stanisław Kierner – Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, basbaryton, pianista i pedagog
 • dr hab. Anna Jeremus-Lewandowska – Akademia Muzyczna I. J. Paderewskiego w Poznaniu, sopran koloraturowy
  mgr Elżbieta Wojsa – etnomuzykolog, członek Zarządu TPŁ– sekretarz jury
  Anna Klimanek – studentka Edukacji Artystycznej UŁ muzyk

Najciekawsze, premierowe piosenki, pisane rokrocznie na nasz konkurs, zapiszemy w kolejnych edycjach śpiewników pt. „Piosenki o Łodzi”.

Najlepiej wykonane i zaaranżowane piosenki premierowe nagrywane są w studiu nagrań Radia Łódź S.A, po kilka w każdej edycji konkursu. Zebrany w ten sposób materiał dźwiękowy jest wydawany co kilka lat  na płytach CD.

Wyłonieni w konkursie laureaci występują i prezentują się na różnych imprezach i festynach, goszczą w audycjach radiowych i telewizyjnych. 

Każda edycja konkursu kończy się uroczystym koncertem laureatów połączonym z wręczeniem nagród i dyplomów.

Koncert laureatów XXIV Przeglądu Piosenki o Łodzi „Łódzkie Skrzydła 2018”  zaplanowany został na 28 maja 2018 w Auli Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, przy ul. Żubardzkiej 2a.

Zapytania i kontakt w sprawie konkursu: Towarzystwo Przyjaciół Łodzi. Ul. Piotrkowska 17,  w każdą środę w godz. 11.00 – 14.00, w każdy piątek w godz. 14.00 – 17.00,

 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:muzyka