Podejmiesz wyzwanie? Zaproszenie do konkursu Eksperyment Łańcuchowy

Podejmiesz wyzwanie? Zaproszenie do konkursu Eksperyment Łańcuchowy

„Fizyka wszędzie styka”, dlatego warto uczyć się jej w każdym wieku. Najlepiej robić to przez zabawę, co w 2017 roku, już po raz piąty, udowodnią uczestnicy ogólnopolskiego Eksperymentu Łańcuchowego. Wyzwanie konkursowe polega na przetransportowaniu metalowej kulki przy wykorzystaniu jak największej liczby praw fizyki. W konkursie może wziąć udział każdy. Wystarczy zebrać drużynę i do 31 marca 2017 przesłać zgłoszenie. Pula nagród V edycji Eksperymentu Łańcuchowego to aż 50 000 zł.

Eksperyment Łańcuchowy promuje praktyczne podejście do nauki fizyki. W konkursie nie ma limitu wiekowego, a jedyne ograniczenie stanowią: wyobraźnia, czas oraz przestrzeń. Podczas wielkiego finału, który odbędzie się 27 maja 2017 roku w Krakowie, urządzenia zostaną połączone w jeden łańcuch. Jak wyglądają przygotowania do konkursu i dzień wielkiego finału? Oto wideo zaproszenie do podjęcia wyzwania – https://youtu.be/yBnprtPRPY0.

Urządzenie – główne wytyczne

– transfer kulki powinien trwać od 20 do 120 sekund,

– urządzenie musi zmieścić się na pełnowymiarowej ławce szkolnej,

– poziom skomplikowania zjawisk fizycznych powinien odpowiadać kategorii wiekowej zespołu (przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła średnia, studenci, rodziny, firmy),

– prawa fizyki mogą posłużyć zarówno do transportu kulki, jak i być uruchamiane przez kulkę w trakcie jej przemieszczania się.

Jury ocenia projekty i urządzenia biorąc pod uwagę: liczbę wykorzystanych praw fizyki oraz ich umiejętne wyjaśnienie, stopień zaawansowania machiny, a także pomysłowość i estetykę wykonania. Każda kategoria wiekowa oceniana jest indywidualnie i w każdej z nich przyznawane są nagrody. Ich łączna pula w V edycji wynosi aż 50 000 zł.

Harmonogram konkursu

  • Do 31 marca 2017 – przyjmowanie zgłoszeń

Zgłoszenia dokonać można poprzez formularz online na stronie www.lancuch.if.uj.edu.pl. Po jego wypełnieniu, organizator przesyła zespołowi metalowe kulki, a ten może rozpocząć pracę nad projektem i realizacją machiny.

  • Do 8 maja 2017 – dostarczenie dokumentacji

Po skonstruowaniu urządzenia drużyna przesyła dokumentację do organizatora, czyli nazwę projektu oraz opis działania machiny. Dokumentację można uzupełnić materiałami foto i wideo.

  • 27 maja 2017 – jubileuszowy finał w Krakowie

Uczestnicy przyjeżdżają na niego wraz ze swoimi urządzeniami, w celu zaprezentowania ich działania.

Formularz zgłoszeniowy i regulamin konkursu dostępne są na stronie Eksperymentu Łańcuchowego – www.lancuch.if.uj.edu.pl. Dołącz do nas również na Facebooku:  www.facebook.com/EksperymentLancuchowy.

Organizatorzy

Konkurs organizowany jest przez Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Wydziałem Edukacji Uniwersytetu w Lublanie. Patronat honorowy nad V edycją „Eksperymentu Łańcuchowego” objęli: Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, Wojewoda Małopolski Józef Pilch, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Prezydent Miasta Krakowa prof. dr hab. Jacek Majchrowski, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciech Nowak oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Fizycznego prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow.

Dodatkowych informacji udzielają:

 Daniel Dziob, Uniwersytet Jagielloński
tel. 668 332 335, e-mail: eksperyment.lancuchowy@uj.edu.pl

 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie