Piastowskie pary
UD

Piastowskie pary

żony Piastów
W X wieku powstało państwo polskie. Przez ponad 300 lat sprawował w nim władzę ród Piastów. Lata te w historii kraju to zarówno czas świetności, jak i kryzysu. Niemniej to właśnie Piastom Polska zawdzięcza pozycję jednego z ważnych królestw chrześcijańskiej Europy.
Najstarsze dzieje Polski owiane są mgłą tajemnicy. Długi i odległy okres historii pełen jest niewyjaśnionych problemów, o których historycy wciąż dyskutują. Nie wiemy, kim był legendarny protoplasta rodu. Nie znamy prawdziwych wizerunków najdawniejszych historycznych władców Polski, nie zachowały się żadne współczesne im portrety. Możemy się odwołać do przekazów kronikarzy, ale oni również często czerpali wiedzę z legend i opowieści. Na kartach podręczników spotykamy królów i władców, ale rzadko pojawiają się piastowskie żony. Związki małżeńskie w owym czasie często były zawierane, by przypieczętować umowy polityczne. Wśród piastowskich małżonek znajdziemy m.in. słowiańskie księżniczki i niemieckie margrabianki. Niektóre z nich miały wpływ na decyzje swoich mężów, niektóre są bohaterkami pięknych legend, a są też takie, które zostały zapomniane i nie znamy nawet ich imion. Dlatego chcemy przywrócić pamięć o piastowskich małżonkach.
W minionym roku Muzeum Historii Polski przeprowadziło konkurs plastyczny pod tytułem „Królewskie pary”. Wśród ponad tysiąca nadesłanych prac nie zabrakło żadnej królewskiej żony. Mamy nadzieję, że pozostały one również w pamięci najmłodszych.
Zachęceni sukcesem pragniemy po raz kolejny odwołać się do wyobraźni dzieci i stworzyć swoisty dziecięcy poczet polskich par królewskich i książęcych z dynastii Piastów.
Technika wykonania prac dowolna, format A3.
Regulamin konkursu oraz materiały pomocnicze znajdują się
na stronie www.muzhp.pl/edukacja

 

Regulamin konkursu.

Materiały pomocnicze: ulotka, broszura, prezentacja dotycząca piastowskiej modzie.

Kontakt: konkursy.edukacyjne@muzhp.pl, tel. 22 211 90 47.

489 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent