Katalog Miasta Dzieci • Warsztaty teatralne i musicalowe dla dzieci

Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu

Dzieje toruńskiej sceny lalkowej
Teatr „Baj Pomorski” zawdzięcza swoje narodziny Irenie Pikiel-Samorewiczowej.W kwietniu 1945 r. jako repatriantka z Wilna przybyła ona do Bydgoszczy z dokumentem z Ministerstwa Kultury i Sztuki z dnia 1 IV 1945 r.,upoważniającym ją do zorganizowania pierwszego na Pomorzu teatru lalek. Miał to być młodszy brat warszawskiego „Baja”, dlatego nazwano go „Bajem Pomorskim”.
W Bydgoszczy Teatr otrzymał salę Rzeźni Miejskiej, gdzie w czasie okupacji mieścił się niemiecki teatr marionetkowy. Warunki bydgoskiej sceny nie odpowiadały jednak potrzebom młodego teatru lalkowego. Stąd I. Pikiel chętnie przyjęła propozycję przeniesienia siedziby Teatru do Torunia.

ul. Piernikarska 9, 87-100 Toruń

56 652 24 24 , 652 14 97, 653 92 18