Katalog Miasta Dzieci • muzea

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie – Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie zostało powołane do życia 17 lipca 1978 r. Prezentująca unikatowe zbiory placówka mieści się w XVIII-wiecznym dworku szlacheckim, w którym urodził się Józef Wybicki, twórca polskiego hymnu narodowego.

W 2015 roku, po 37 latach działalności, dzięki dotacji uzyskanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęły się prace nad modernizacją wystawy stałej, 22 sierpnia 2015 roku zostanie otwarta nowa ekspozycja stała.

Połączenie tradycyjnych treści z nowoczesnymi rozwiązaniami multimedialnymi umożliwiło stworzenie wielowątkowej narracji dostosowanej do potrzeb i ciekawej dla zwiedzających w różnym wieku. Oprócz najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych w Muzeum Hymnu Narodowego będzie można spotkać mieszkańców dworku Wybickich w zrekonstruowanych strojach z epoki.

Do nowej wystawy dołączą też eksponaty pozyskane z takich instytucji, jak warszawskie Muzeum Wojska Polskiego czy Zamek Królewski. Dzięki nim łatwiej będzie wyobrazić sobie realia czasów Józefa Wybickiego.

Wystawa główna Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie będzie podzielona na dwie odrębne ekspozycje: „Józef Wybicki i jego czasy” oraz „Losy Mazurka Dąbrowskiego”.

Wątkiem łączącym obie części ekspozycji jest historia Mazurka Dąbrowskiego od jego powstania jako Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, poprzez czas rozbiorów, odzyskanie niepodległości, ustanowienie mazurka hymnem narodowym, aż po czasy II wojny światowej, PRL i współczesność.

83 - 422 Nowy Barkoczyn
Gmina Nowa Karczma